W poniedziałek, 9 grudnia 2024, amerykańska spółka Northrop Grumman poinformowała, że Zintegrowany System Dowodzenia Obroną Przeciwlotniczą i Przeciwrakietową (Integrated Battle Command System, IBCS) po raz pierwszy współpracował z nowo opracowywanym przez rodzime wojska lądowe (US Army) systemem obrony powietrznej w programie IFPC (Indirect Fire Protection Capability).
System IBCS należący do US Army zademonstrował swoją zdolność do integracji z dowolnym czujnikiem lub efektorem poprzez pomyślną integrację z powstającym systemem US Army Indirect Fire Protection Capability, który ma być naziemnym systemem obrony powietrznej zaprojektowanym w celu ochrony zasobów, takich jak centra dowodzenia i lotniska.
Podczas testów w locie przeprowadzonych na poligonie rakietowym White Sands w stanie Nowy Meksyk system IBCS skutecznie wykrył, zidentyfikował i śledził dwa cele symulujące bezzałogowe statki powietrzne i jeden symulujący pocisk manewrujący, a następnie przekazał odpowiednie dane do zestawu IFPC, który je zestrzelił.
Kenn Todorov, wiceprezes i dyrektor generalny działu Global Battle Management and Readiness w Northrop Grumman powiedział:
Dzięki innowacyjnemu, zmieniającej zasady gry technologii systemowi IBCS, Armia USA może testować powstające systemy, takie jak IFPC, które pomogą zmodernizować obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową. Możliwości IBCS w trybie gotowości łączą dowolny czujnik i dowolny efektor w przestrzeni bojowej, umożliwiając użycie najskuteczniejszego uzbrojenia na wyeliminowanie zagrożenia.
Wczesny prototyp wyrzutni Enduring Shield przeznaczony do testów. Jak widać dysponuje jeszcze ograniczoną liczbą komór startowych / Zdjęcie: US Army
Obecnie, w ramach fazy Indirect Fire Protection Capability Increment 2-Intercept (IFPC Inc 2-I) powstaje nowa wyrzutnia przeciwlotnicza Enduring Shield, bazująca na wcześniej testowanej przez US Army wyrzutni MML (Multi-Mission Launcher). Wstępnie została zintegrowana z pociskami przeciwlotniczymi AIM-9X Sidewinder, a w dalszej kolejności ma używać nowego pocisku o kryptonimie SHIELD (Short & Intermediate Effectors for Layered Defense).
Podstawowym czujnikiem ma być standardowy radar AN/MPQ-64 Sentinel A3/A4 z anteną z aktywnym skanowaniem elektronicznym AESA. W planach jest zakup nawet 400 wyrzutni.
O integracji i testach z Sidewinder z wczesnym prototypem wyrzutni Enduring Shield informowano 19 grudnia 2023. Docelowo jednostka ognia ma wynosić 18 pocisków. Wcześniej, na wspomnianej wyrzutni MML testowano takż przeciwpancerne pociski kierowane AGM-114L Longbow Hellfire przeciwko bezzałogowcom typu MQM-170 Outlaw symulującym cele powietrzne. Testowano na niej również miniaturowe kinetyczne pociski przechwytujące Lockheed Martin MHTK (Miniature Hit-to-Kill). Wyrzutnia miała być także zdolna do strzelania pociskami Tamir i Stinger.
Poza US Army, system IBCS wszedł na wyposażenie Wojska Polskiego w ramach programu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu Wisła, wraz z zestawami MIM-104F Patriot PAC-3 MSE.
https://twitter.com/northropgrumman/status/1866139268420096336
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.