W czwartek, 12 grudnia 2024, Ministerstwo Obrony Indii poinformowało w komunikacie prasowym, że zamówiło w rodzimej spółce Hindustan Aeronautics Limited (HAL) 12 egzemplarzy licencyjnych, ciężkich dwumiejscowych samolotów wielozadaniowych Suchoj Su-30MKI (w kodzie NATO: Flanker-H).
Zdjęcie: Ministerstwo Obrony Indii
W ramach planu gospodarczego premiera Narendry Modiego o nazwie Atmanirbhar Bharat Abhiyaan (pol. Misja samowystarczalne Indie), umowa wykonawcza na zakup 12 samolotów wraz z pakietem wyposażenia dodatkowego ma wartość 13 500 crore INR, czyli 13,5 mld INR (647,722 mln zł), wliczając podatki i cła.
Umowa przewiduje, że poziom indyzacji samolotów wyniesie 62,6%, dzięki indygenizacji wielu komponentów, które mają być produkowane przez indyjski przemysł obronny. Montaż końcowy odbędzie się w zakładzie spółki HAL w Nasik, w stanie Maharashtra, położonym w zachodnich Indiach.
Umowę na zakup nowych samolotów, które uzupełnią luki po egzemplarzach rozbitych w wypadkach od 2000 roku – ostatni miał miejsce 4 czerwca br., poprzedził zakup 240 licencyjnych rosyjskich silników turbowentylatorowych dwuprzepływowych NPO Saturn/Saliut AŁ-31FP, które je napędzają – 9 września br. za 28 000 crore INR, czyli 28 mld INR (wówczas 1,294 mld zł). Jednostki w ciągu 8 lat trafią zarówno na nowo zamawiane samoloty, jak i obecnie pozostające w linii, dostarczone na podstawie pierwotnej umowy (259 egzemplarzy z 272 zamówionych) i zgrupowane w 13 eskadrach wojsk lotniczych (Bhartiya Vāyu Senā).
Jednocześnie rozpoczęto długo oczekiwaną modernizację 84 z posiadanych samolotów, która potrwa 15 lat. Dzięki pracom przy 51 systemach pokładowych, indyzacja samolotu wzrośnie do 78%, który ma pozostać w służbie przynajmniej do 2055.
Co istotne, oryginalny producent sprzętu, Rosja, będzie zaangażowana w modernizację systemu sterowania fly-by-wire, integrację systemów i inne, podczas gdy większość modernizacji, w tym radar i awionika, będzie krajowa. W ramach prac zostanie zintegrowany z Su-30MKI rodzimy radar Uttam z anteną z aktywnym skanowaniem elektronicznym AESA (Advanced Electronically Scanned Array), opracowywany pod nadzorem rządowej Agencji Badań i Rozwoju Technologii Wojskowych DRDO (Defence Research and Development Organisation).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.