We wtorek, 30 lipca 2024, 2. Regionalna Baza Logistyczna z Warszawy opublikowała informację z podpisania umowy ze spółką IH Systems z Torunia na dostawę partii spycharko-ładowarek do jednostek inżynieryjnych Wojska Polskiego. Przetarg w tej sprawie prowadzono od 27 maja br.
IH Systems ma w ofercie brytyjskie spycharko-ładowarki JCB, dostosowane do wymogów sił zbrojnych / Zdjęcie: IH Systems
Zgodnie z dokumentacją przetargową, przedmiotem przetargu jest dostawa 22 egzemplarzy w ramach zamówienia gwarantowanego i 22 w ramach zamówienia opcjonalnego, w tym 5 egz. gwarantowanych i 5 egz. opcjonalnych w 2024, 2 + 2 egz. w 2025, 10 + 10 egz. w 2026 oraz 5 + 5 egz. w 2027. Termin składania wniosków minął 25 czerwca 2024. Dostawy są przewidziane na lata 2024-2027.
2 lipca opublikowano informację z otwarcia ofert. Jedyną ofertę złożyła spółka IH Systems, którą wyceniła na 75 526 400 zł netto (92 897 472 zł brutto). Wobec braku przesłanek dotyczących odrzucenia, 16 lipca wybrano ofertę. Umowa została podpisana 23 lipca.
W latach ubiegłych, dostawcą spycharko-ładowarek do Wojska Polskiego była Huta Stalowa Wola (część Polskiej Grupy Zbrojeniowej). W 2021 HSW dostarczyła 17 spycharko-ładowarek SŁ-34C (opcja obejmowała kolejnych 17 egz.), zgodnie z umową z ówczesnym Inspektoratem Uzbrojenia. W rozstrzygniętym właśnie postępowaniu podmiot ten nie złożył swojej oferty.
IH Systems ma w swojej ofercie brytyjskie spycharko-ładowarki spółki JCB (J.C. Bamford Excavators Limited), jednego z największych na świecie producentów sprzętu budowlanego, dostosowane do wymogów sił zbrojnych.
Zgodnie z informacją zawartą na stronie IH Systems, JCB wyprodukowała ponad 400 000 koparko-ładowarek od lat czterdziestych XX wieku i jest największym na świecie producentem tych maszyn. Łączy wiedzę o koparko-ładowarkach z wiedzą w zakresie technologii wojskowej, którego efektem jest ekskluzywna, militarna wersja koparko-ładowarki. Innowacyjne projekty i technologia zwiększają wydajność, produktywność i komfort i zapewniają nowe, zaawansowane standardy wydajności koparek.
Dostępny jest turbodoładowany silnik wysokoprężny JCB o wysokim momencie obrotowym (działający na JP8), automatyczna skrzynia biegów o prędkości 25 mil na godzinę z konwerterem momentu obrotowego z blokadą, inteligentna hydraulika, proporcjonalne hamulce i opatentowany system Smooth Ride System (SRS) zapewniający komfort i utrzymanie ładunku.
JCB może zaoferować wojskowe koparko-ładowarki oparte na modelach 3CX i 4CX. Można je transportować drogą powietrzną, na zawiesiu śmigłowca CH-47 Chinook lub ładowni samolotu C-17A Globemaster III bez przygotowania. Model 1CX można również transportować w ładowni samolotu C-130 Hercules.
Opcje militaryzacji tych maszyn obejmują pakiety zimowania i wodoodporności, które umożliwiają uruchomienie silnika w temperaturach do -40°C. Modele 3CX i 4CX mogą brodzić w wodzie o głębokości do 1,5 m. Inne opcjonalne dodatki obejmują przechowywanie broni, układy elektryczne 24 V, gniazdo rozruchowe między pojazdami i przednią wyciągarkę. JCB może dostarczyć koparko-ładowarki gotowe do wyposażenia w ochronę balistyczną i przeciwwybuchową.
Tymczasem, niedawno zakończyły się wstępne konsultacje rynkowe, prowadzone przez Agencję Uzbrojenia, w sprawie możliwości zakupu opancerzonych koparko-ładowarek z łyżką wieloczynnościową, a 3. Regionalna Baza Logistyczna prowadzi przetarg na dostawę nowych koparek na podwoziu samochodowym, które zastąpią K-407C na podwoziu Star 266M.