W środę, 5 czerwca 2024, libański Hezbollah, wspierany przez Iran, opublikował nagranie wideo z ataku przeciwpancernym pociskiem kierowanym Almas produkcji irańskiej (co ciekawe, kopia izraelskiego Rafael Spike) na baterię izraelskiego systemu obrony przeciwrakietowej krótkiego zasięgu Iron Dome (Żelazna Kopuła) w Ramot Naftali, w północnym Izraelu.
Zdjęcie poglądowe: Siły Obronne Izraela
Co ciekawe, Hezbollah wielokrotnie twierdził że zniszczył lub trafił system Iron Dome, ale nie przedstawiał ku temu dowodów, a Siły Obronne Izraela (Cahal) zawsze stanowczo zaprzeczały. Tym razem opublikowano jednak nagranie wideo prezentujące atak na izraelską baterię. Mimo to na łamach dziennika The Times of Israel, rzecznik Cahalu znów zaprzeczył.
Na opublikowanym nagraniu wideo, bateria Iron Dome była obserwowana z bezzałogowego statku latającego należącego do bojówek Hezbollahu. Następnie widać, jak izraelski system wystrzeliwuje pociski przechwytujące Tamir rakiety w kierunku rakiet wystrzelonych przez Hezbollah. Na końcu widać wystrzelenie przeciwpancernego pocisku kierowanego w kierunku lokalizacji i prawdopodobne trafienie.
חיזבאללה מפרסם סרטון מלפני חמישה ימים בתאריך 31/5 המציג תקיפה משולבת של מטל״ר וכטב״ם מתאבד על סוללת ״כיפת ברזל״. הסוללה מתגוננת ומיירטת בפוליגון, ונפילות הרקטות (שלא יורטו) הרחק מהסוללה. הכטב״ם המתאבד לא מועסק ולא מיורט, ונראה שפוגע בתחומי המגנן בחלקו הלוגיסטי… pic.twitter.com/r2ctKl1mkP
— Presamiga (@presamiga) June 4, 2024
Wczoraj, w czwartek 6 czerwca, pojawiła się fotografia przedstawiająca domniemaną wyrzutnię systemu Iron Dome, która miała zostać uszkodzona w ataku.
And here's the photo of Iron Dome launcher that was hit by Hezbollah. https://t.co/3dsMSkgXe3 pic.twitter.com/A7qVHsz1fI
— Clash Report (@clashreport) June 6, 2024
Jeśli trafiony zestaw nie jest makietą, jak twierdzą niektóre źródła, jest to pierwsze udane i udokumentowane trafienie systemu Iron Dome, który zadebiutował w działaniach bojowych w Siłach Obronnych Izraela 13 lat temu. Został opracowany w kooperacji przez spółki Rafael Advanced Defense Systems i IAI (Israel Aerospace Industries).
To wysoce mobilny system obrony powietrznej o podwójnej roli: przeznaczony do zwalczania zagrożeń bardzo krótkiego zasięgu (VSHORAD), a także zagrożeń rakietowych, artyleryjskich i moździerzowych (C-RAM), samolotów, śmigłowców, bezzałogowych statków latających (bsl), pocisków kierowanych i manewrujących. Pozwala na neutralizację powyższych zagrożeń w odległości od 4 do 70 km.
Bateria Iron Dome składa się z sześciu jednostek ogniowych z pociskami przechwytującymi Tamir, zestawu systemu dowodzenia i kontroli ogniem mPrest Systems oraz stacji radiolokacyjnej wykrywania i śledzenia IAI Elta EL/M-2084 MMR (Multi-Mission Radar).
Siły Obronne Izraela zamówiły system Iron Dome w lutym 2007. Prace nad nim ruszyły w grudniu tego samego roku. Badania prowadzono od lipca 2008 do lipca 2010. Pierwsze baterie trafiły do jednostek liniowych w marcu 2011. Dziesięć baterii jest obecnie rozmieszczonych w Izraelu, w planach jest wprowadzenie kolejnych pięciu, a USA zrzekły się swoich dwóch. Zestawy są intensywnie używane w działaniach bojowych odpierając ataki rakietowe palestyńskiego Hamasu, rzeczonego Hezbollahu, a niedawno Iranu.
Poza USA, które były czasowo użytkownikiem systemu, jego zakupem w ostatnich latach były lub są zainteresowane takie państwa jak Cypr, Azerbejdżan, Rumunia, Indie, Korea Południowa, Niemcy i Arabia Saudyjska.
Rafael opracował także dwa warianty systemu: C-Dome i I-Dome (Integrated All-In-One Air Defense). Pierwszy to wariant morski przeznaczony na integrację z okrętami nawodnymi, który osiągnął wstępną gotowość operacyjną w listopadzie 2019, natomiast drugi to bardziej mobilna wersja lądowa, która jest posadowiona w całości na ciężkim podwoziu kołowym, ujawniona w 2018. Opracowano też zupełnie nowy system Iron Beam – oparty o system broni laserowej wysokiej mocy.
Iron Dome trafiony kopią izraelskiego pocisku
Jeśli chodzi o ppk Almas wykorzystany w ataku, to jego geneza sięga 2006, gdy podczas wojny w Libanie, Hezbollah przekazał Iranowi zdobyczne izraelskie ppk Rafael Spike-MR. Irański przemysł skopiował pocisk, który otrzymał nazwę Almas i zaprezentował go publicznie 7 lipca 2021. Międzynarodowa premiera miała miejsce na 11. Międzynarodowej Wystawy Uzbrojenia i Sprzętu Wojskowego MILEX 2023 w Mińsku (maj), a następnie na 11. Międzynarodowych Targach Uzbrojenia i Sprzętu Wojskowego Partner 2023 w Belgradzie (wrzesień).
25 stycznia 2024 opublikowano wideo, które najwyraźniej ukazuje siły Hezbollahu używające systemu przeciwko izraelskiej placówce obserwacyjnej w Szlomi, a dwa dni później w Rosz ha-Nikra zgłoszono kolejny atak z użyciem tego systemu.
Hezbollah’s media warfare publishes a video recorded from a missile with a built in camera showing an attack on what it described as a spying dome overseeing Naqoura. This is the first time such documentation is published by Hezbollah. pic.twitter.com/1hJVtMThdh
— Ali Hashem علي هاشم (@alihashem_tv) January 25, 2024
Dostępne warianty obejmują Almas-1, dokładną kopię Spike’a o zasięgu 4000 m i masie 15 kg. Almas-2 ma zasięg 8000 m przy wystrzeleniu z ziemi i może według zapewnień przebić pancerz o grubości do 1000 mm. Almas-3 jest klonem Spike-ER z tandemową głowicą bojową odłamkowo-burzącym lub termobaryczną.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.