26 marca z inicjatywy Małgorzaty Darowskiej – pełnomocnika ministra infrastruktury do spraw bezzałogowych statków powietrznych i programu Centralnoeuropejskiego Demonstratora Dronów (CEDD), odbyło się zebranie przedstawicieli służb, instytucji państwowych i polskich producentów bezzałogowych statków powietrznych. Podczas narady rozważano zagadnienia związane z wdrożeniem systemów bezzałogowych do wsparcia działań związanych ze zwalczaniem skutków choroby COVID-19.
FlyEye mogą służyć do obserwowania z powietrza szlaków komunikacyjnych, skupisk ludności, popularnych miejsc rekreacji oraz obszarów trudnodostępnych i nie objętych żadną inną formą nadzoru. Przekaz obrazu z bezzałogowego systemu następuje w czasie rzeczywistym w dowolne miejsce w Polsce, do jednego lub wielu odbiorców jednocześnie
Jedną z platform, które mogą być wykorzystane do takich działań jest, już wdrożony przez Wojska Lądowe, Wojska Specjalne, Wojska Obrony terytorialnej i Straż Graniczną, bezzałogowy system latający (bsl) FlyEye (Podlaskie WOT z FlyEye , 2020-02-10; FlyEye dla WOT, 2018-12-04; MON kupuje Warmate, 2017-11-21).
Biorąc pod uwagę nasze wieloletnie doświadczenia, bez wahania odpowiedzieliśmy na apel Ministerstwa Infrastruktury. Wchodząca w skład GRUPY WB spółka Flytronic to przedsiębiorstwo z największym w Polsce doświadczeniem w projektowaniu i produkcji bezzałogowych systemów powietrznych – poinformował Jarosław Zając prezes zarządu gliwickiej spółki Flytronic – producenta FlyEye. Nasze bezzałogowce są gotowe do wsparcia pracy służb mundurowych w walce z epidemią. GRUPA WB dysponuje nie tylko sprawdzonymi systemami, ale oddaje do dyspozycji służb państwowych również doświadczonych operatorów. Mogą oni wesprzeć funkcjonariuszy Policji i Straży Miejskiej w monitorowaniu z powietrza oraz pomóc im w nadzorowaniu przestrzegania kwarantanny – dodał.
FlyEye wykorzystywany do monitoringu skupisk ludności
Już 27 marca bezzałogowce sterowane przez operatorów spółki Flytronic wykonały testowe operacje nad terenami Śląska. Przeprowadzone loty miały potwierdzić skuteczność produkowanych przez GRUPĘ WB systemów bezzałogowych w monitorowaniu zwyczajowych miejsc skupisk ludzkich. Obszary, na których gromadzi się duża liczba osób, są traktowane jako najbardziej sprzyjające w niekontrolowanym rozprzestrzenianiu się wirusa SARS CoV-2.
FlyEye MED zostały dostosowane do operowania w sytuacjach stanu zagrożenia epidemiologicznego. Mogą służyć do błyskawicznego i bezpiecznego dla ratowników dostarczania środków medycznych i leków potrzebującym / Film i zdjęcia: Grupa WB
Co warte podkreślenia prócz wersji obserwacyjnej gliwicka spółka proponuje zmodyfikowany wariant FlyEye MED. Są to bezpilotowce w których standardową głowicę obserwacyjną zastąpiono przestrzenią umożliwiającą transport do 2,8 kg (w zależności od gabarytów zamontowanej głowicy zastępczej) leków lub innych środków medycznych na dystans co najmniej 50 km. Mogą być wykorzystane do wsparcia służb medycznych w sytuacjach kryzysowych i szczególnie niebezpiecznych. W razie potrzeby bsl można natychmiast skierować do akcji. Aparat wystartuje z dowolnego miejsca, do którego dotrze wyrzucający go w powietrze operator, nawet z dachu budynku
Cieszymy się, że w tym trudnym czasie mamy możliwość wsparcia naszymi rozwiązaniami lekarzy, ratowników, pielęgniarek i całego personelu medycznego, który często z narażeniem własnego życia codziennie toczy walkę o zdrowie nas wszystkich – podkreślił Adam Bartosiewicz, wiceprezes Grupy WB.
Na podstawie informacji GRUPY WB