Jak dowiedziała się Redakcja Portalu MILMAG, w 2022 systemy teleinformatyczne Grupy WB, w tym platforma cyfrowej komunikacji pojazdowej Fonet, trafiły do kilku rodzajów samobieżnych zestawów artyleryjskich oraz wozów dowodzenia. Zintegrowany system zarządzania walką Topaz został zamówiony przez trzech użytkowników do kołowych i gąsienicowych armatohaubic samobieżnych kalibru 155 mm (Systemy Grupy WB dla nowych czołgów).
Zdjęcie: Maciej Nędzyński, Centrum Operacyjne Ministra Obrony Narodowej
Rozwój systemu zarządzania polem walki Topaz trwa w Polsce nieprzerwanie od ćwierć wieku. Zapoczątkowane wówczas prace dały w efekcie nowoczesne, modułowe i skalowalne rozwiązanie, które stanowi podstawę systemu wymiany informacji na polu walki w Wojskach Rakietowych i Artylerii – przekazał MILMAG-owi Remigiusz Wilk, dyrektor ds. komunikacji Grupy WB.
Charakterystyki systemu Topaz potwierdzone zostały w czasie wojny dużej intensywności. Konflikt zbrojny najlepiej weryfikuje skuteczność działania własnych, polskich rozwiązań. System Grupy WB sprawdził się i liczymy na to, że będzie zdobywał coraz większą popularność – dodał przedstawiciel Grupy WB.
Polskie, cyfrowe systemy przekazywania danych oraz zarządzania walką są obecnie eksploatowane podczas działań bojowych na Ukrainie. Skuteczne wykorzystanie w warunkach pełnoskalowego konfliktu powoduje, że zdobywają coraz większą rozpoznawalność i popularność na świecie. Efektem wojny rosyjsko-ukraińskiej, oprócz powszechnej wiedzy o skuteczności przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun, 5,56-mm karabinków MSBS Grot, bezzałogowców rozpoznawczych FlyEye, 155-mm haubic samobieżnych Krab, czy amunicji krążącej Warmate 1 są zamówienia na produkowany w Polsce sprzęt wojskowy (Ukraińskie Kraby z Excaliburami; Ukraińska spółka finansuje zakup FlyEye siłom zbrojnym Ukrainy; Grupa WB dostarczyła Warmate za granicę )
Powyżej wymieniono całe rodzaje uzbrojenia. Warto pamiętać, że oprócz nich zamawianych jest do obcego sprzętu wiele innych rodzimych rozwiązań. Obejmuje to zaawansowane systemy teleinformatyczne czy systemy zarządzania polem walki. Nie widać ich pod pancerzem, ale odgrywają równie dużą – a czasami nawet większą – rolę, niż działa czy bomby. Pomagają zyskać świadomość sytuacyjną, integrować różne systemy łączności, a nawet w czasie rzeczywistym dowodzić i kierować oddziałami.
Zdjęcie: Jakub Link-Lenczowski, MILMAG
Topaz w Wojsku Polskim
Geneza systemu Topaz sięga lat 90-tych, kiedy to do Wojsk Rakietowych i Artylerii (WRiA) trafił nowoczesny Zautomatyzowany Zestaw Kierowania Ogniem Topaz oparty na cyfrowej platformie łączności Fonet. Był to kompletny system, który służył nie tylko do kierowania ogniem, ale także do wsparcia działań taktycznych na polu walki.
Postępy technologiczne oraz zmieniające się uwarunkowania pola walki były przyczyną stałego rozwoju systemu przez inżynierów Grupy WB. Integracja z nowymi typami środków rozpoznania i rażenia np. systemami bezzałogowymi czy amunicją krążącą pozwoliły na znaczne rozwinięcie funkcjonalności systemu. Krajowe i międzynarodowe doświadczenia z eksploatacji zintegrowanego systemu zarządzania walką Topaz, w tym doświadczenia bojowe ze współczesnych konfliktów zbrojnych, doprowadziły do rozbudowy systemu o funkcjonalności związane z dowodzeniem, zabezpieczeniem logistycznym, kierowaniem uderzeniami amunicji krążącej oraz rozpoznaniem radarowym, optoelektronicznym i akustycznym. Wymogi pracy w środowisku koalicyjnym pozwoliły na praktyczną walidację interoperacyjnych rozwiązań i protokołów Zintegrowanego systemu zarządzania walką Topaz takich jak MIP, NFFI, NVG, JCHAT, oraz zobrazowania na podkładach map cyfrowych zgodnego z standardami SZ RP i NATO.
Jedną z podstawowych cech systemu Topaz jest jego modułowość i skalowalność. Topaz może być prosto skonfigurowany do zarządzania polem walki na różnych szczeblach taktycznych. Katalog pakietów integracji obejmuje wszystkie wyroby oferowane przez Grupę WB i kluczowe sensory głównych światowych producentów (np. nawigacje inercyjne, radary pola walki, środki rozpoznania optoelektronicznego). Moduły Topaza umożliwiają wykorzystanie różnorodnych środków łączności radiowej światowych producentów (KF, UKF, UHF, SAT), oraz przewodowej i radiowej łączności szerokopasmowej do wsparcia planowania na wyższych szczeblach dowodzenia.
System Topaz składa się z następujących modułów:
- Topaz Tactics – zapewniający funkcjonalność systemu BMS (m.in. obsługa map cyfrowych, zobrazowanie i wymiana informacji o sytuacji taktycznej, wymiana informacji o wojskach własnych – BFT, interoperacyjność w środowisku koalicyjnym);
- Topaz Fires – moduł kierowania różnorodnymi środkami artylerii lufowej i rakietowej;
- Topaz Recon – moduł rozpoznania (środki optoelektroniczne, radary, BSP, inne sensory rozpoznawcze);
- Topaz Strike – kierowanie bezzałogowymi środkami uderzenia (UCV np. Warmate);
- Topaz Logistics – zarządzanie procesami zaopatrzenia (np. dowóz amunicji), wsparcie serwisowe.
Zintegrowany system zarządzania walką Topaz jest rozwiązaniem pozwalającym na efektywne wykorzystanie bieżących i przyszłych zasobów wojska. Ciągłe doskonalenie i rozbudowa systemu przez wiodącego polskiego dostawcę systemów łączności i dowodzenia gwarantuje użytkownikowi utrzymanie stałej przewagi informacyjnej nad przeciwnikiem. Obecnie Zintegrowany system zarządzania walką Topaz to kompleksowe i modularne rozwiązanie systemowe, którego zapewnia dowódcom na każdym szczeblu dowodzenia pełną kontrolę nad sytuacją na polu walki.
Wcześniej, Topaz został zintegrowany ze 122-mm samobieżnymi haubicami 2S1 Goździk, 155-mm kołowymi haubicami wz. 1977 Dana, 155-mm samobieżnymi haubicami Krab, 120-mm samobieżnymi moździerzami M120 Rak, 122-mm wieloprowadnicowymi wyrzutniami rakietowymi WR-40 Langusta, a także z 98-mm moździerzami holowanymi M-98.
1 grudnia ub. r. Agencja Uzbrojenia podpisała umowę z Grupą WB dotyczącą dokonania modyfikacji systemu Topaz do standardu Zautomatyzowanego Systemu Dowodzenia i Kierowania Środkami Rażenia w ramach połączonego wsparcia ogniowego Topaz+ wraz z implementacją interfejsu ASCA (Artillery Systems Cooperation Activities) (Topaz+ z ASCA dla Wojska Polskiego).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.