Czym jest Bantam?

Porównanie do lekkiego pięściarza nie powinno dziwić – bantam (bantamka, czyli podgatunek kury) to skrót od bantamweight, anglojęzycznego terminu oznaczajacego wagę kogucią. Trzeba przyznać producentowi, że to oryginalna nazewnictwo dla broni palnej. Konstrukcyjnie, Bantam stanowi zmodyfikowanego AR-15, przystosowanego do pistoletowej amunicji 9 mm x 19 Parabellum. Ze swoim pierwowzorem dzieli wiele części, co otwiera użytkownikowi drogę na spory rynek akcesoriów i części zamiennych.
Tak jak swoja inspiracja, dzieli się na zespoły komory zamkowej i spustowej. W tym pierwszym znajduje się samonośna lufa, zespół ruchomy oraz łoże. W drugim natomiast – mechanizm spustowy, manipulatory w postaci bezpiecznika i zatrzasku zamka i gniazdo magazynka. Nie brakuje oczywiście charakterystycznej cechy konstrukcji Stonera – tulei z urządzeniem powrotnym (opornik i sprężyna), stanowiącej jednocześnie prowadnicę kolby (czyli buffer tube).

Oprócz samych wymiarów obu komór jak i kształtu gniazda magazynka – przystosowanego do magazynków standardu Glock (o czym dalej w tekście) – różnice występują także w konstrukcji zespołu ruchomego. Otóż nie mamy tutaj do czynienia z systemem gazowym, w którym to gazy odprowadzane są przez boczny otwór w lufie do suwadła poprzez długa rurkę, prowadząc do odryglowania zamka i cofnięcia całości (direct impingement). Zasada działania Bantama to popularne w pistoletach maszynowych wykorzystanie energii zamka swobodnego. Warto zaznaczyć, że strzelanie odbywa się z pozycji zamkniętej. Zespół ruchomy wykończony jest w technologii Superginish, której owocem ma być odporna na korozję powłoka o niskim współczynniku tarcia, która jest łatwiejsza do czyszczenia w porównaniu do standardowych rozwiązań.
Bantamy dostępne w Mex Armory różnią się konfiguracją od tych widniejących na stronie producenta. Standardowy mechanizm spustowy zastąpiony został dwuoporowym mechanizmem TriggerTech Adaptable Flat, którego opór regulowany jest w zakresie ok. 1,6-2,2 kg. Jego praca przypominać ma tą z pistoletu samopowtarzalnego 1911, cechując się wyraźnym przełamaniem, krótką drogą jałową i resetem poniżej 1 mm. W jego konstrukcji zastosowano rozwiązania redukujące tarcie, znacząco skracające reset, nadające kurkowi odpowiednią siłę uderzenia oraz zwiększające odporność na zabrudzenia.
Pozostałe dane
Materiał lufy | stal 4150 CMV |
Gwint | 1/2x28 |
Specyfikacja komory zamkowej i spustowej | odkuwki z aluminium 7075-T6, komora spustowa ze śrubą regulujacą spasowanie (tension screw) |
Masa | 2 590 g |
Konfiguracja naszego egzemplarza
Opisywanego Bantama odziano w:
- spust TriggerTech Adaptable,
- hamulec wylotowy Precision Armamant Hypertap,
- chwyt pistoletowy MOE oraz kolbę CTR od Magpul Industries,
- celownik kolimatorowy Aimpoint Micro T1 na montażu Arisaka Aimpoint Micro Mount Mk2 z dodatkową szyną Extendo Picatinny Bar.
Całość cechuje się masą 2,8 kg. Zasilany z magazynków do pistoletów Glock i kompatybilnych – o kompatybilności kilka słów więcej w dalszej części tekstu. W podstawowej konfiguracji Bantam wyposażony jest w chwyt pistoletowy i urządzenie wylotowe standardu A2 oraz podstawową kolbę typu M4.

Wrażenia z pierwszego strzelania
Bantam – lekki, szybki, zwinny, dysponujący celnym, 9 mm ciosem – wystarczającym, by powalić na strzelnicy najbardziej wymagające metalowe cele. Dzięki spustowi TriggerTech oraz hamulcowi wylotowemu Precision Armamant nasz pięściarz precyzyjnie wymierza ciosy, utrzymując w celu przyrządy celownicze. Wspomniane połączenie pozwala oddać dwa celne strzały z 15-20 m w alfę bez większego wysiłku. Nie bez znaczenia jest tu też Magpulowski chwyt i kolba. W porównaniu do SIG Sauer MCX czy Scoprion EVO, a nawet do MP5 (które są ogólnie bardzo dobre, jednak ich rozmiary kolb i nieduża odległość pomiędzy chwytem a łożem tworzą lekki dyskomfort), mój pierwszy kontakt z naszym pięściarzem na strzelnicy można podsumować następująco: strzela się super – jak z AR 15, tylko przyjemniej.

Strzelanie piątek i dubletów, wymiany magazynka, zacięcia – jak zachowywał się Kogucik?
Niespodzianki nie było, pracuje tak, jak zaprojektował i przewidział to producent, czyli jak AR-15. To znaczy gładko i kulturalnie. Wyczuwalna różnica to oczywiście dużo pewniejsze panowanie nad bronią, wynikające z wykorzystywanego rodzaju amunicji. Połączenie 9 x 19 mm Parabellum z prezentowaną konstrukcją zapewnia dużo przyjemniejszą pracę. Podrzut i odrzut broni, nawet przy wielostrzałach, jest dużo mniejszy niż przy tradycyjnych karabinkach AR-15 zasilanych amunicją .223 Remington/5,56 mm x 45.
Media error: Format(s) not supported or source(s) not found
Pobierz plik: https://milmag.pl/2021/wp-content/uploads/2025/01/Faxon_Bantam_WIELOSTRZALY.mp4.mp4?_=1Dla strzelców, którzy przywykli do manuala AR, dużą zaletą jest wierne odwzorowanie manipulatorów tej konstrukcji. Występuje tu nawet dosyłacz zamka, który w Bantam pełni jednak jedynie funkcję dekoracyjną (na suwadle brak nacięć). Praca na tym PCC (Pistol Caliber Carbine) dla strzelca znającego konstrukcję aera to nie lada atrakcja i zabawa.
Usuwanie ewentualnych zacięć broni nie różni się od tych w przypadku AR-15. Procedura usunięcia dysfunkcji broni jest taka sama (zacięcia były celowo wywoływane poprzez użycie zbijaków, podczas samych strzelań nie wystąpiło zacięcie).
Media error: Format(s) not supported or source(s) not found
Pobierz plik: https://milmag.pl/2021/wp-content/uploads/2025/01/Faxon_Bantam_ZACIECIE.mp4?_=2Wymiana magazynka różni się nieznacznie ze względu na sam kształt magazynka i nieco mniejsze niż w standardowym AR-15 gniazdo, które poprzez zastosowanie lejkowatego kształtu pozwala na szybkie i intuicyjne wpięcie magazynka.

Media error: Format(s) not supported or source(s) not found
Pobierz plik: https://milmag.pl/2021/wp-content/uploads/2025/01/Faxon_Bantam_WYMIANA.mp4?_=3Bantam i kompatybilność
Producent zapewnia kompatybilność magazynków firmy Glock i tu w 100% wszystko się zgadza – zatrzask zamka pracuje prawidłowo, wpina i wypina zarówno pusty, jak i pełny magazynek tej firmy. Bez znaczenia, czy jest to 15-nabojowy magazynek od kompaktowego pistoletu, czy 33-nabojowy magazynek dla strzelających lewo-dół, podpinających te większe, żeby za często nie wymieniać. Zamek po wystrzeleniu ostatniego naboju z magazynka zostaje w tylnym położeniu (zgodnie z zamysłem konstrukcji Stonera). Działa to również przy ręcznym odciągnięciu zamka, gdy do broni podłączony jest pusty magazynek.

Natomiast magazynki Magpul (pojemność 15, 20, 25 nabojów), o ile doskonale sprawdzają się jako zastępcze w pistoletach Glock, to zastosowane do wspomnianego boksera nie doprowadzały do zablokowania zamka w tylnym położeniu w 8 z 10 prób. Może to wynikać z nieco odmiennej konstrukcji budowy podajnika magazynka lub z poziomu zużycia tych konkretnych egzemplarzy.
Podsumowanie
Bantam stanowi idealne rozwiązanie jako alternatywa dla strzelca sportowego, który chce strzelać z broni długiej dostosowanej do amunicji pistoletowej. Mniejszy ładunek prochowy powoduje słabszy odrzut i podrzut broni. Pozwala to zwiększyć prowadzenie celnego oraz powtarzalnego ognia, co niewątpliwie przełoży się na umiejscowienie dziurek w tarczy i jednocześnie na rezultaty osiągane w startach w różnego typu zawodach. Dodatkowo bardzo ważny aspekt – amunicja jest tańsza i łatwiej dostępna.
Dzięki kompatybilności z wieloma akcesoriami AR-15 mamy możliwość dowolnej konfiguracji, dostosowania karabinka pod własne potrzeby, rodzaj treningu i wymagania zawodów. Dobry strzelec może z powodzeniem przy użyciu opisanego egzemplarza sięgnąć na turniejach strzeleckich po przysłowiowy mistrzowski pas.
Dziękujemy sklepowi Mex Armory za udostępnienie zmodyfikowanego 9 mm karabinka Faxon Firearms Bantam 10,5″ do testów. Wykorzystane akcesoria to:
- montaż kolimatora Arisaka Aimpoint Micro Mount Mk2 2.26″ Black,
- szyna Extendo do montażów Arisaka Micro/Acro Mount Mk2,
- hamulec wylotowy PRECISION ARMAMENT Hypertap 9mm/.355 Slim 1/2×28,
- chwyt pistoletowy Magpul MIAD Gen 1.1 Grip Kit AR15 ODG,
- kolba Magpul CTR Stock AR-15 Mil-Spec ODG,
- celownik kolimatorowy Aimpoint T1.
Współpraca reklamowa. Testy produktów prowadzimy niezależnie, opinie są wyłączną oceną autorki lub autora. Reklamodawca nie ma możliwości ingerencji w treść recenzji.