Spike NLOS 6. generacji
9 czerwca br. izraelska spółka Rafael Advanced Defense Systems poinformowała, że w przededniu targów Eurosatory 2022 w Paryżu, które zaplanowano na 13-17 czerwca, odbędzie się światowa premiera nowego przeciwpancernego pocisku kierowanego Spike NLOS (Non-Line-Of-Sight) 6. generacji. Nowe zdolności strzelania salwą, przekazanie kierowania, namierzanie celu i zwiększony zasięg to niektóre z ulepszonych możliwości tego najnowszego modelu znanej na całym świecie rodziny pocisków Spike.
Podczas nadchodzących targów Eurosatory 2022 w Paryżu, izraelska spółka Rafael Advanced Defense Systems zaprezentuje nowy przeciwpancerny pocisk kierowany Spike NLOS 6. generacji
Wariant Spike NLOS skutecznie zwalcza cele leżące poza linią widoczności. Jest odpalany z platform powietrznych, lądowych lub morskich, zapewnia krytyczne zdolności uderzeniowe umożliwiające wybór celów i przerwanie misji podczas lotu, ale też wywiadu taktycznego i oceny uszkodzeń w czasie rzeczywistym oraz działanie zarówno w scenariuszach ofensywnych, jak i defensywnych.
Spike NLOS 6. generacji, bazujący na wyjątkowym sukcesie operacyjnym całej rodziny pocisków Spike, ma kilka nowych, ulepszonych zdolności, uwzględniających potrzeby i trendy współczesnego pola walki. W szczególności te zaawansowane technologie jeszcze szybciej zamykają pętlę pomiędzy czujnikiem i środkiem ogniowym i jeszcze skuteczniej neutralizują ataki roju spoza zasięgu obrony powietrznej, w rezultacie zwiększając całkowitą przeżywalności na polu walki.
Niektóre z nowych elementów Spike NLOS 6. generacji obejmują:
- Zdolności strzelania salwą i kierowania: Spike NLOS 6. generacji może być odpalany przez jednego operatora z jednej wyrzutni. Operator może jednocześnie odpalić i kierować salwą do czterech pocisków znajdujących się w powietrzu. Ta nowa zdolność umożliwia wniesienie elementu zaskoczenia operacyjnego i daje natychmiastowy, znaczący efekt.
- Przekazanie i transfer kierowania: Kierowanie odpalonymi pociskami Spike NLOS 6. generacji może być przekazane pomiędzy platformami na polu walki, podczas lotu, aby uzyskać optymalny sukces scenariusza operacyjnego. Na przykład, jeśli śmigłowiec odpalił pocisk przeciwko celowi o dużej wartości, ale kontynuuje lot poza obszar zagrożenia, pojazd znajdujący się na ziemi w tym obszarze lub w pobliżu strefy ataku może przejąć kierowanie odpalonym pociskiem i kierować go w stronę pierwotnego celu. Takie przekazanie kierowania umożliwia bezproblemową współpracę między systemami i zapewnia nieprzerwane tempo operacji.
- Pozyskiwanie obrazu celu: Ze Spike NLOS 6. generacji zostały zintegrowane nowe zdolności Rafaela dopasowywania obrazu, aby umożliwić szybkie przekazanie obrazów z powietrza do pocisku. Skuteczne, dokładne zamknięcie pętli pomiędzy czujnikiem i środkiem ogniowym jest krytyczną potrzebą operacyjną, którą poprzednio realizowano za pośrednictwem przekazywania koordynat celu. Teraz obrazy celu można dopasować do obrazów wideo zarejestrowanych podczas lotu pocisku, wyznaczając cel dla odpowiedniego operatora. Po raz pierwszy skupiono się na samym celu, a nie na jego współrzędnych lub lokalizacji, umożliwiając jeszcze bardziej precyzyjny atak. Ta zdolność jest szczególnie przydatna w przypadku kilku podobnych celów lub obiektów. Na przykład, jeśli w pobliżu zidentyfikowano wiele czołgów wroga, zdolność pozyskiwania obrazu celu pozwala Spike NLOS 6. generacji rozróżnić pojazdy i zidentyfikować czołg dowódcy lub najbardziej groźne zasoby i uderzyć w nie bezpośrednio. Pozwala to na zminimalizowane strat pobocznych i większą skuteczność, szczególnie w zagęszczonych obszarach miejskich.
- Wydłużony zasięg pocisku: Spike NLOS 6. generacji ma teraz zasięg wydłużony do 50 km po odpaleniu ze śmigłowca i do 32 km z platform lądowych i morskich. Wraz ze zdolnościami odpalania spoza zasięgu widoczności celu i pasywnym kierowaniem, wydłużenie zasięgu zwiększa już bardzo wysoką przeżywalność platformy. Ponadto, oprócz tradycyjnych zastosowań, Spike NLOS 6. generacji jest optymalnym rozwiązaniem zwalczania celów w obszarach antydostępowych (A2/AD), bez pogarszania dokładności, skuteczności lub zabójczości.
Zdjęcia: Rafael Advanced Defense Systems
Ran Gozali, szef działu systemów lądowych i morskich:
Spike NLOS służy jako fundament całej rodziny pocisków Spike, która osiągnęła niesamowity sukces i była powszechnie wdrażana przez wszystkie lata i jest eksploatowana przez trzydziestu dziewięciu klientów na całym świecie. Spike NLOS ewoluował, a teraz widzimy jego najbardziej zaawansowany i mający najlepsze zdolności model, jego 6. generację. Dla Rafaela jest powodem do wielkiej dumy i symbolem kreatywności i innowacji. Ten zaawansowany pocisk NLOS pokazuje nasze zrozumienie potrzeb operacyjnych naszych klientów i zapewnia najlepszą możliwą odpowiedź.
Spike NLOS w akcji
Więcej podczas Eurosatory 2022
W przyszłym tygodniu Rafael Advanced Defense Systems zaprezentuje kilka zintegrowanych wielowarstwowych systemów obrony powietrznej i przeciwrakietowej, systemów dla wojsk lądowych oraz systemów i rozwiązań cyfrowego pola walki podczas wystawy w Eurosatory 2022 w Paryżu, we Francji.
Podczas wystawy Rafael zaprezentuje jedną z najnowszych koncepcji technologicznych, Zespół Zadaniowy Misji NLOS (NMT). NMT to kompleksowe, kompleksowe rozwiązanie operacyjne zapewniające małym, mobilnym jednostki bojowym wyposażonym w pojazdy 4×4 lub opancerzone organiczne zdolności wykrywania, ataku i kierowania ogniem. Łącząc niektóre z najnowocześniejszych systemów wykrywania, śledzenia oraz dowodzenia i kierowania NMT zapewnia żołnierzom niezależność działania przy bardzo wysokiej mobilności i skuteczności w celu lepszej kontroli pola walki. Co ważne, koncepcja operacyjna NMT wykorzystuje mobilność małych jednostek, najdoskonalsze systemy uzbrojenia i daleki zasięg aby zapewnić dominację między domenami oraz granicami morskimi i lądowymi.
Na paryskich targach zostaną zaprezentowane również: system obrony przeciwrakietowej Iron Dome, jego mobilny wariant I-Dome, system obrony przeciwlotniczej Spyder czy system obrony przed bezzałogowcami Drone Dome.
Informacja prasowa
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.