W czwartek, 2 listopada, duńska spółka Systematic Software Engineering poinformowała, że dostarczy Wojsku Polskiemu pakiet oprogramowania SitaWare Frontline klasy C4ISR (Command, Control, Communications, Computer, Intelligence, Surveillance, Reconnaissance) na potrzeby wszystkich czołgów M1A1FEP i M1A2SEPv3 Abrams, a także pojazdów wsparcia w 18. Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka (18. DZ.).
Zdjęcie: Systematic Software Engineering
Oprogramowanie SitaWare Frontline to kluczowy element cyfrowego systemu zarządzania walką BMS (Battle Managment Systems), który zapewnia kompleksowe zdolności dowodzenia i kontroli siłami własnymi, śledzenie sił sojuszniczych, przekazywanie informacji wywiadowczych i zaawansowane możliwości łączności taktycznej. Oprogramowanie znacznie upraszcza i skraca proces dowodzenia i wymiany informacji na lądowym polu walki oraz zwiększa świadomość sytuacyjną.
Nabycie przez Polskę oprogramowania do zarządzania polem walki SitaWare będzie w dalszym ciągu zwiększać interoperacyjność z różnymi państwami członkowskimi NATO, które również wdrożyły SitaWare. Łączność z innymi systemami C2 w górę i w dół łańcucha dowodzenia zostanie zapewniona dzięki systemowi SitaWare Headquarters i jej wsparciu dla szerokiego zakresu standardów interoperacyjności, otwartej architekturze i łatwym w użyciu interfejsom wspierającym wymianę danych – powiedział Michael Jungen, menedżer ds. rozwoju biznesu w spółce Systematic Software Engineering.
Większa integracja zapewniana przez SitaWare pomoże wspierać bezpieczeństwo europejskie poprzez lepszą koordynację oraz dowodzenie i kontrolę nad siłami, umożliwiając szybką reakcję na zagrożenia bezpieczeństwa – dodał Jungen.
Oprogramowanie SitaWare Frontline jest używane przez ponad 30 sił zbrojnych na świecie, np. w maju 2020 rozpoczęto wdrażanie go do niemieckich sił zbrojnych, Bundeswehry, a w bieżącym roku przez Australię (Niemcy wprowadzają BMS).
Nabycie komercyjnego, gotowego oprogramowania (commercial off-the-shelf, COTS) zapewni szybkie wprowadzenie go do użytku i redukcję ryzyka. Duża liczba użytkowników w Europie i w samym NATO będzie w dalszym ciągu zapewniać trwałość oprogramowania przez wiele lat, przy czym na rok 2024 i później zaplanowano już szereg znaczących modyfikacji.
Współpracując z amerykańską spółką Leonardo DRS (oddział włoskiej grupy Leonardo), Systematic Software Engineering świadczy również w ramach umowy różnorodne usługi, w tym szkolenia oraz wsparcie w zakresie projektów i integracji z pojazdami.
Polska zamówiła 116 używanych czołgów M1A1FEP, z których dotąd odebrano 14 egzemplarzy oraz 250 fabrycznie nowych M1A2SEPv3, których dostawy rozpoczną się w 2025. W 2022 do Polski trafiło 28 wypożyczonych z US Army czołgów M1A2SEPv2 wraz z instruktorami do szkolenia polskich załóg, w ramach Akademii Abrams, uruchomionej w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu.
Warto dodać, że 31 października, Dowództwo Zamówień US Army (Army Contracting Command, ACC) z Orlando na Florydzie podpisało umowę o wartości 82,645 mln USD (340,73 mln zł) ze spółką Lockheed Martin Global Inc. (część Lockheed Martin) na budowę centrum szkoleniowego AGTS (Advanced Gunnery Training System) dla czołgów M1 Abrams w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Wesołej (Powstanie centrum szkoleniowe Abramsów w Wesołej).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.