W piątek, 27 września 2024, duńska agencja zakupów obronnych FMI (Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse; występuje też pod angielskim akronimem DALO, Defence Acquisition and Logistics Organization) przy tamtejszym Ministerstwie Obrony poinformowała o podpisaniu umowy z niemiecką spółką Rheinmetall Air Defence (część grupy Rheinmetall AG) na dostawę 16 zestawów artyleryjsko-rakietowego systemu przeciwlotniczego Oerlikon Skyranger 30, które zostaną zintegrowane z podwoziem kołowego transportera opancerzonego GDELS-Mowag Piranha V. Decyzja w tej sprawie została podjęta 16 maja br.
Jak informuje grupa Rheinmetall AG w oddzielnym komunikacie prasowym, umowę o wartości w niskim przedziale trzycyfrowym milionów EUR podpisali w piątek o godz. 12.30 w siedzibie FMI w Ballerup, gen. Per Pugholm Olsen, dyrektor generalny instytucji zamawiającej oraz i Oliver Dürr, dyrektor generalny Rheinmetall Air Defense i dyrektor wykonawczy Rheinmetall Electronic Solutions. Umowa przewiduje także dostawy amunicji kal. 30 mm x 173 NATO.
Partia wstępna systemów wieżowych w konfiguracji prototypowej zostanie dostarczona do końca 2026. Następnie zostaną dostarczone seryjne egzemplarze, po cztery zestawy w latach 2027 i 2028.
Generał Per Pugholm Olsen powiedział:
Podpisanie tej umowy jest ważnym krokiem w kierunku sformowania brygady obrony powietrznej, co jest istotną częścią uczynienia brygady w pełni operacyjną. Wybór wieży Skyranger i jej armaty automatycznej został dokonany w ścisłej współpracy z naszymi kolegami z dowództwa sił zbrojnych.
Oliver Duerr dodał:
Jesteśmy wdzięczni, że Dania, kolejny ważny klient NATO, zaufał naszemu Skyranger 30. Cieszymy się, że możemy zintegrować Skyranger z inną platformą pojazdu. To pokazuje modułowość i adaptacyjność naszego systemu.
Wybór nastąpił po rekomendacjach ze specjalistami z Duńskiego Pułku Artylerii (Danske Artilleriregiment) królewskich wojsk lądowych (Hæren) oraz wynika z analiz dotyczących trwającej wojny rosyjsko-ukraińskich. Moduły wieżowe, które będą dostarczone przez stronę niemiecką zostaną zmodyfikowane pod kątem użytkownika i będą się różnić od prezentowanego w maju prototypu zamontowanego na podwoziu duńskiego kołowego transportera opancerzonego GDELS-Mowag Piranha V (zamówiono łącznie 360 egzemplarzy). W ten sposób skonfigurowane zestawy będą stanowić podstawowy element mobilnej obrony powietrznej wojsk lądowych.
Wieża Skyranger 30 ma ok. 2-2,5 t masy własnej, 5175 mm długości, 2568 mm szerokości i 1444 mm wysokości. Jest obsługiwana przez trzech żołnierzy. Oferuje poziom ochrony 2 według normy STANAG 4569, z możliwością zwiększenia do poziomu 4
Uzbrojeniem głównym będzie armata automatyczna rewolwerowa Oerlikon KCE, zasilana amunicją 30 mm x 173 o szybkostrzelności teoretycznej 1200 strz./min. i zasięgu skutecznym do 3000 m. Armata może strzelać nabojem programowalnym (ABM), podkalibrowym stabilizowanym brzechwowo z odrzucanym sabotem ze smugaczem (APFSDS-T) oraz ćwiczebnym ze smugaczem (TP-T). Zapas amunicji to 250 sztuk. Armata jest rozwinięciem sprawdzonej Oerlikon KCA ze szwedzkiego samolotu myśliwsko-szturmowego Saab JA 37 Viggen, opracowaną przez ówczesną spółkę Oerlikon Contraves.
Na prototypowej wieży rozmieszczono pięć anten AESA wielofunkcyjnego radiolokatora AAMR (AESA Multi-Mission Radar), pracującego w paśmie S, które zapewniają 360-stopniowe pokrycie i zasięg instrumentalny do 20 km. Został on opracowany przez spółkę Rheinmetall Italia. Uzupełnia go pasywny system wykrywania FIRST (Fast InfraRed Search and Track) działający w podczerwieni oraz system śledzenia i identyfikacji TREO z chłodzoną kamerą termiczną w podczerwieni w zakresie średniofalowym od 1,3° do 23°, kamerą telewizyjną HD ze zmiennym powiększeniem o zakresie od 0,75° do 37° i dwa dalmierze laserowe (przeciwko celom powietrznym na dystansie do 6 km i celom lądowym).
Poddostawcą w umowie będzie duńska spółka Terma, która będzie odpowiadać za integrację czujników radiolokacyjnych, systemu kierowania ogniem i systemu łączności w zintegrowany system obrony przeciwlotniczej. Zgodnie z najnowszymi informacjami nadal nie wybrano lekkiego pocisku przeciwlotniczego krótkiego zasięgu, który zostanie zintegrowany z systemem.
Jak dotąd zestawy Skyranger 30 zostały zamówione przez Niemcy (18 zestawów na podwoziu GTK Boxer z opcją na 30 kolejnych w ramach programu NNbS; Nah-und Nächstbereichsschutzsystem), Węgry (na podwoziu bojowego wozu piechoty KF41HU Lynx) oraz Austrię (36 zestawów na podwoziu Pandur EVO 6×6).
Oerlikon Skyranger 30 został ujawniony w marcu 2021 i zadebiutował publicznie pod koniec tego samego roku podczas wydarzenia związanego z prezentowaniem rozwiązań do zwalczania bezzałogowców, zorganizowanego przez szwajcarski federalny urząd zakupów obronnych Armasuisse w Bure w powiecie Porrentruy, wzbudzając duże zainteresowanie ekspertów obecnych na tym wydarzeniu.
Major air defence order from #Denmark 🇩🇰#Rheinmetall to supply 16 Skyranger 30 turrets and integrate them into tactical 8×8 vehicles. Delivery of ammunition also under contract. Order value in the low three-digit million euro range; delivery in 2027 and 2028. #military… pic.twitter.com/XjK6TdQjxe
— Rheinmetall (@RheinmetallAG) September 30, 2024