W czwartek, 21 marca, amerykańska korporacja RTX poinformowała, że wchodząca w jej skład spółka Raytheon i amerykańskie wojska lądowe (US Army) przeprowadziły czwarty test nowego radiolokatora średniego zasięgu LTAMDS (Lower Tier Air and Missile Defense Sensor). Próba na poligonie rakietowym White Sands w stanie Nowy Meksyk była obserwowana przez przedstawicieli sił zbrojnych siedmiu państw.
Zgodnie z informacją, radar został wpięty w Zintegrowany System Dowodzenia Obroną Przeciwlotniczą i Przeciwrakietową (Integrated Battle Command System, IBCS), który stanowić ma podstawę Zintegrowanej Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej (Integrated Air and Missile Defense, IAMD) amerykańskich wojsk lądowych (Seryjne dostawy IBCS do US Army).
Podczas kolejnego testu wystrzelono pociski manewrujące symulujące cele przeciwnika, wykonujące lot na dużej wysokości z wysoką prędkością przelotową o dużym zasięgu w środowisku symulującym warunki operacyjne. LTAMDS wykrył i wyśledził cele, przekazał parametry lotu do systemu IBCS w celu wypracowania danych do przechwycenia, a następnie radar wskazał cele dla rakietowego pocisku przechwytującego PAC-3 MSE (Missile Segment Enhancement).
Zaawansowane możliwości radaru LTAMDS wyprzedzają globalne zagrożenia dnia dzisiejszego i jutra, a siły sojusznicze uważnie obserwują jego postępy – powiedział Tom Laliberty, prezes Land & Air Defense Systems w Raytheon, wchodzącej w skład korporacji RTX. Solidna wydajność radaru w stosunku do tych złożonych i realistycznych zagrożeń potwierdza założenia projektowe i pokazuje, w jaki sposób ta zdolność przekształci misję obrony powietrznej i rakietowej.
Program LTAMDS osiągnął znaczące etapy badań rozwojowych w 2023, w tym podczas poprzednich testów wykrywał i naprowadzał system MIM-104 Patriot na pociski-cele: manewrujące i balistyczne oraz zakończono testy weryfikacyjne wykonawcy CY23. Przez cały czas LTAMDS osiągał założone zadania testowe i wykazywał zakładaną początkową zdolność techniczną w podstawowym sektorze swojego działania operacyjnego (Radar LTAMDS Raytheona pomyślnie zaliczył drugi test ze strzelaniem, PAC-3 współpracuje z radarem LTAMDS).
Od maja 2022 US Army testuje sześć prototypów radarów, opracowanych na potrzeby programu LTAMDS przez spółkę Raytheon, jako następców sektorowych radarów kierowania ogniem AN/MPQ-65 w bateriach systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej MIM-104 Patriot. Testy te będą kontynuowane w 2024 (US Army rozpoczęły testy radaru LTAMDS).
LTAMDS to trójścianowy nieruchomy radar zapewniający pokrycie w zakresie 360 stopni i wykorzystujący antenę z aktywnym skanowaniem elektronicznym AESA (Active Electronically Scanned Array) w technologii azotku galu (GaN). Dzięki tym cechom umożliwia znacznie skuteczniejszą ochronę przed całą gamą zagrożeń – od samolotów załogowych i bezzałogowych do pocisków manewrujących, balistycznych i hipersonicznych.
W porównaniu z radarami AN/MPQ-65, antena nowego urządzenia jest o 2130 mm dłuższa i 280 mm węższa. Nie wymaga stabilizatorów bocznych, dzięki czemu zajmuje mniej miejsca w ładowni samolotu C-17A Globemaster III. Prototyp urządzenia został po raz pierwszy publicznie zaprezentowany podczas waszyngtońskiej wystawy AUSA 2019. US Army, oprócz sześciu prototypów, planuje zamówić 16 zestawów, a do 2031 co najmniej 60 stacji radiolokacyjnych ma trafić do wszystkich 15 batalionów Patriot.
Najnowszy test miał również fundamentalne znaczenie dla II etapu polskiego programu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu Wisła (Wisła: System obrony przeciwrakietowej Patriot/IBCS strzeże polskiego nieba). Podczas ostatniego, XXXI Międzynarodowej Salonu Przemysłu Obronnego MSPO 2023 w Kielcach, Ministerstwo Obrony Narodowej zamówiło bowiem sześć kolejnych baterii systemu IBCS/Patriot (do dwóch pozyskanych w I etapie), w tym po raz pierwszy 12 radarów LTAMDS (wcześniej zakupiono AN/MPQ-65). Oprócz tego, na mocy porozumienia ze stroną amerykańską, Polska Grupa Zbrojeniowa będzie zajmować się produkcją niektórych komponentów tych radarów (Umowa na IBCS w II fazie programu Wisła i dla programu Narew, Kolejna umowa offsetowa w programie Wisła – fazie II, PGZ i Raytheon zacieśniają współpracę w ramach II fazy programu Wisła, MSPO 2023: Umowa na realizację II fazy programu Wisła).
Na podstawie informacji prasowej