Magazyn Militarny MILMAG dowiedział się ze źródeł przemysłowych, że spółka Ceska Zbrojovka (CZ) podpisała z rządem węgierskim porozumienie dotyczące wytwarzania na Węgrzech czeskich konstrukcji strzeleckich. Broń ma być przeznaczona zarówno dla sił zbrojnych, jak i formacji policyjnych. W grę wchodzi najpierw montaż, a następnie stopniowa hungaryzacja pistoletów samopowtarzalnych i maszynowych oraz karabinków automatycznych.
Podstawowym uzbrojeniem węgierskich żołnierzy jest 7,62-mm karabinek AK-63F/D (AMM/AMMSZ), licencyjna odmiana radzieckiego AKM/AKMS / Zdjęcia: US Army
Decyzja władz Węgier oznacza zrezygnowanie z modyfikacji karabinków AK-63. Jako pierwsze, na razie w ramach testów, w ręce funkcjonariuszy policji trafiły pistolety maszynowe CZ Scorpion EVO3A1 do amunicji 9 mm x 19. W dalszej kolejności do sił zbrojnych mają trafić czeskie pistolety samopowtarzalne tego samego kalibru, ale przede wszystkim karabinki do naboju 5,56 mm x 45.
Na Węgry do testów policyjnych dotarła pierwsza partia czeskich 9-mm pistoletów maszynowych CZ Scorpion EVO3A1 / Zdjęcie: Beier Balazs/bbazsaphoto.hu
Dotychczasowa zła sytuacja ekonomiczna powodowała, że węgierskich sił zbrojnych nie było stać na zakup nowej broni strzeleckiej do amunicji 5,56 mm x 45. Dlatego też od kilku lat próbowano zmodernizować wytwarzane na Węgrzech odmiany AKM. Dotyczyło to doprowadzenia karabinków FEG AMM (AK-63F) i AMMSZ (AK-63D) do standardu AK-63MF, wyposażonego w regulowaną kolbę i zespół uniwersalnych szyn montażowych. Niewielka partia tych konstrukcji została zamówiona przez wojska lądowe, jednak nie zdecydowano się na większe zakupy.
Analiza
Węgrzy pozbawieni są przemysłu zdolnego produkować na dużą skalę broń strzelecką. Główne zakłady FÉGARMY Fegyvergyártó (dawny FÉG, Fegyver- és Gázkészülékgyár) wytwarzające przed 1989 na dużą skalę broń strzelecką na Węgrzech wygasiły jej produkcję w 2004. Od końca lat 1990. nie powstawały tam już miejscowe odmiany AK, a jedynie pistolety samopowtarzalne P9L/M/R i pistolety maszynowe KGP-9.
Jedna z propozycji modyfikacji karabinka AK-63 do standardu AK-63MF opracowana przez przedsiębiorstwo HM Arzenal / Zdjęcie: HM Arzenal
Na Węgrzech wytwarzane są części broni strzeleckiej, ale w zakładach podległych koncernowi RUAG Ammotec. W 2016 Niemcy zainwestowali w fabrykę w Sirok ponad milion euro – powstały nowe budynki, zakupiono maszyny, jak też wprowadzono nowoczesne systemy kierowania produkcją.Mają tam powstawać konstrukcje sportowe i myśliwskie, ale też broń wojskowa i policyjna.
Węgrzy też zachowali ograniczoną zdolność produkcji broni wyborowej w utworzonej w 2015 spółce Sero Engineering. Dotyczy to m.in. wielkokalibrowych karabinów samopowtarzalnych GM6 Lynx.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.