5 czerwca 2018 w mediach chińskich ukazało się zdjęcie makiety lub demonstratora technologii bojowego, bezzałogowego statku latającego Anjian (Dark Sword), nad którym prace ujawnił 12 lat temu korporacja AVIC (Aviation Industry Corporation of China).
Fotografia makiety bądź demonstratora technologii bsl Anjian, która została ujawniona 5 czerwca 2018. /Zdjęcie: CJDBY.net
Makieta bojowego bsl o obniżonej sygnaturze radarowej (RCS) została zaprezentowana podczas 2. edycji największych chińskich targów lotniczych China International Aviation & Aerospace Exhibition (Airshow China) 2016 w Zhuhai koło Hongkongu. W tym samym roku makieta została zaprezentowana także podczas targów Paris Air Show. Pokazano wówczas statek powietrzny w kształcie trójkąta w układzie dolnopłata z usterzeniem przednim typu kaczka i pionowym statecznikiem ogonowym, podobnym do rozwiązania użytego w projekcie F-22A Raptor. W 2011 oblatano model w skali bezzałogowca.
Niewiele wiadomo o samym projekcie, a źródła w Chinach wskazują, iż Anjian może zostać pierwszym chińskim supersonicznym bsl. Wskazują na to wloty powietrza silników, które zaprojektowano zgodnie z wymogami efektywności naddźwiękowej (Diverterless Supersonic Inlet, DSI) oraz trudnowykrywalności. Na wlotach widnieje również napis w języku chińskim z nazwą bsl. Niewiele bsl dotąd rozwijało prędkość supersoniczną, czyli powyżej 1 Ma. Należy tu wymienić takie modele jak Lockheed D-21 (1969-1971) czy opracowywany od 2010 BAE Systems Taranis.
Niedatowana fotografia ukazuje 19 osób, prawdopodobnie inżynierów korporacji AVIC, na tle wydłużonego kadłuba bezzałogowego statku latającego w ciemnym kamuflażu, zbliżonym do tego użytego w myśliwcach 5. generacji J-20, a więc może być powłoką pochłaniającą fale radarowe. Choć wymiary bsl pozostają nieznane, na podstawie wielkości postaci ludzkich można wywnioskować, iż ma co najmniej 12 m długości.
Według upublicznionych wcześniej informacji wiadomo, że nad bojowym bsl pracują inżynierowe z należącego do korporacji AVIC Instytutu Lotniczego nr 601 z Shenyang (Shenyang Aircraft Design Institute). Rozwiązania technologiczne mają bazować na doświadczeniu zdobytym przy projekcie innego bsl, oznaczonego jako 601-S i zbudowanego w układzie latającego skrzydła. Układ płatowca zastosowany w Anjian kładzie większy nacisk na zwrotność, a według niektórych źródeł, celem chińskim projektantów jest opracowanie bsl zdolnego do osiągania nawet prędkości hipersonicznych. Anjian mógłby wspierać działania chińskich wojsk lotniczych (PLAAF) nie tylko w zakresie misji uderzeniowych stand-off, rozpoznawczych, jak i stanowić ponaddźwiękowy samolot-cel do ćwiczeń obrony przeciwlotniczej (Zmodernizowane J-10C w służbie, 2018-04-19; Gotowość operacyjna chińskich Su-35S, 2018-04-30).
Jak dotąd największym i najsilniej uzbrojonym bojowym bsl, opracowanym w Chinach, jest Cai Hong 5 (CH-5). Zaprojektowany przez CAAA (China Academy of Aerospace Aerodynamics) i produkowany przez koncern CASC (China Aerospace Science and Technology Corporation), bsl klasy MALE (Medium-Altitude Long-Endurance) zakończył program testów w locie połowie lipca 2017. Na początku kwietnia 2018 poinformowało, iż CH-5 otrzyma nowy zespół napędowy, który zwiększy jego autonomiczność i zasięg o 20-30% (obecnie ma wynosić 60 godzin i 10 000 km).