2 października rzecznik prasowy Inspektoratu Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej (IU MON) mjr Krzysztof Płatek udostępnił Redakcji Magazynu MILMAG listę podmiotów zainteresowanych udziałem w fazie analityczno-koncepcyjnej w procesie przygotowania do modernizacji bojowych wozów piechoty BWP-1 na potrzeby batalionu zmechanizowanego.
Ewentualna modernizacja obejmie jeden batalion zmechanizowany, czyli etatowo 58 BWP-1 / Zdjęcie: Paweł Ścibiorek
Fazę analityczno-koncepcyjną rozpoczęto 9 września br. Termin składania wniosków minął 28 września o godz. 15.00. Zgodnie z opublikowanym komunikatem zadanie dotyczące pozyskania Modułu batalionowego wyposażonego w zmodernizowane bojowe wozy piechoty BWP-1 ma na celu badanie i analizę rynku dotyczące oceny możliwości modernizacji z wstępnie określonymi wymaganiami, które są niejawne i zostaną przekazane chętnym wykonawcom, którzy zgłoszą się do dialogu technicznego (IU MON chce modernizować BWP-1, 2020-09-10).
Zgodnie z przesłaną informacją, do postępowania zgłosiło się dwanaście podmiotów krajowych i zagranicznych: spółka Works 11 z Katowic, CMI Defence Polska z Warszawy (przedstawiciel belgijskiej John Cockerill Defense), Griffin Group Defence z Warszawy, Rafael Advanced Defense Systems z Izraela, Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) wraz z Wojskowymi Zakładami Motoryzacyjnymi (WZM) z Poznania, Teldat z Bydgoszczy, Siltec z Pruszkowa, Kongsberg Defence & Aerospace (KDA) z Norwegii, WarZone Solutions z Bobrowiczek, Leonardo z Włoch, Stekop z Warszawy oraz Pol-Mot Rail z Warszawy.
Analiza
Warto przyjrzeć się poszczególnym oferentom. Spółka Works 11 ma w swojej ofercie przede wszystkim zagraniczne uzbrojenie strzeleckie, w tym montowane na zdalnie sterowanych modułach uzbrojenia (zsmu) 7,62- i 12,7-mm karabiny maszynowe i 40 mm granatniki maszynowe, które mogłyby wejść na wyposażenie zmodernizowanych bwp. Podobny profil eksportowy reprezentują Griffin Group Defence, Stekop czy Pol-Mot Rail.
W przypadku CMI Defence Polska zaoferowana została prawdopodobnie bezzałogowa wieżą CPWS (Cockerill Protected Weapon Station) z armatami od 25 do 30 mm i masie całkowitej mniejszej niż 1000 kg lub zaprezentowana w 2018 wieża tego typu drugiej generacji. Warto dodać, że w 2007, gdy MON przeprowadzało kolejne studium wykonalności modernizacji BWP-1, jednym z założeń było zastosowanie nowej wieży o masie nie większej niż 1500 kg (Wieże Cockerill z Rumunii?, 2019-07-19).
Rafael Advanced Defense Systems ma w swojej ofercie szeroki zakres zsmu z rodziny Samson, począwszy od Samson Jr. ROWS i Mini Samson ROWS, po standardową wieżę z armatami automatycznymi od 20 do 40 mm, 7,62-mm sprzężonym karabinem maszynowym, wyrzutniami granatów dymnych i podwójną wyrzutnią dla rodziny przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike, obejmującej warianty SR, LR/MR, LR2, ER2 i NLOS o zasięgach od 2 do 32 km. Całość ma masę do 1500 kg. Co ciekawe, w 2008 w programie modernizacji BWP-1M Puma-1, Rafael zaoferował bezzałogowe wieże UT-30 i RCWS-30, a dwa prototypy przeszły badania poligonowe.
Oferta PGZ i WZM jest znana. Podczas kieleckich targów MSPO 2019 zaprezentowano BWP-1 z zsmu Kongsberg Protector RWS LW-30, wyposażonym w głowicę optoelektroniczną, 30-mm armatę Orbital ATK Bushmaster M230LF, sprzężoną z 7,62-mm czołgowym km UKM-2000C i wyrzutniami granatów dymnych, będących elementem Systemu Samoosłony Pojazdu PCO SSP-1 Obra-3. Opcjonalnie, pojazd może zostać wyposażony w wyrzutnię ppk, które wybrałby IU MON.
Teldat ma w swojej ofercie przede wszystkich systemy zarządzania walką i łączności, zbudowane wokół platformy Jaśmin, więc wydaje się, że spółka może być partnerem w ewentualnej modernizacji, a nie głównym wykonawcą. Kongsberg Defence & Aerospace, jak już wspomniano, w swojej ofercie rodzinę zsmu Protector, z których najbardziej adekwatnymi do platformy BWP-1 będą RWS LW-30, czyli Light Weight 30. Niewiele wiadomo o spółce WarZone Solutions, która ma w ofercie przede wszystkim szkolenia strzeleckie.
Ostatni oferent, spółka Leonardo ma w ofercie dwuosobowe wieże OTO Melara HITFIST-30P, produkowane zresztą od 2010 na licencji w gliwickich Zakładach Mechanicznych Bumar-Łabędy na potrzeby kto Rosomak. Jednak te mają zbyt dużą masę bojową – 2900 kg. Dlatego bardziej prawdopodobnym rozwiązaniem może być bezzałogowa wieża Hitfist-OWS (Overhead Weapon Station) o masie 1350 kg lub jeszcze mniejsze zsmu HITROLE (ale mniej prawdopodobne z uwagi na ograniczony kaliber uzbrojenia).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.