19 marca, w odpowiedzi na pytania Redakcji Magazynu MILMAG, rzecznik prasowy Inspektoratu Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej (IU MON) mjr Krzysztof Płatek poinformował, że wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego na dostawę bezzałogowych statków latających klasy taktycznej krótkiego zasięgu – pionowego startu o kryptonimie Albatros złożyło sześć podmiotów.
Zgodnie z przesłaną informacją są to: szwedzko-szwajcarska spółka joint venture UMS Skeldar (złożona z UMS AERO Group i Saab Defence and Security), WB Electronics (wchodząca w skład Grupy WB), Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego PZL-Świdnik razem w włoską spółką Leonardo, austriacka grupa Schiebel, katowicka spółka Works 11 wraz z amerykańska Martin UAV oraz spółka Siltec z Pruszkowa.
Jedną z potencjalnych propozycji na Albatrosa może być bezzałogowy śmigłowiec Camcopter S-100, produkowany przez austriacką grupę Schiebel. Statki powietrzne tego typu są na wyposażeniu wojsk lądowych Zjednoczonych Emiratów Arabskich, marynarek wojennych Niemiec, Chin i Malezji, Pogranicznej Służby Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji, a także sił zbrojnych Australii, Belgii, Egiptu, Francji, Indii, Włoch, Jordanii, Libii, Mjanmy, Tunezji i USA, służb granicznych Malty i Wielkiej Brytanii oraz MSW Chorwacji / Zdjęcie: Schiebel
Postępowanie na dostawę jednego zestawu z bsl (z opcją na drugi) zostało opublikowane przez IU MON 15 grudnia 2020. Bsl o maksymalnej masie startowej 200 kg będą przeznaczone do prowadzenia obserwacji dzienno-nocnej w różnorodnym środowisku, tj. rozpoznania sił nieprzyjaciela nad morzem i linią brzegową, nad lądem oraz w poszukiwaniu rozbitków nad morzem przy wykorzystaniu czujników elektrooptycznych, ale także z użyciem radiolokatorów z aperturą syntetyczną SAR.
Zakup bsl o kryptonimie Albatros został ujęty Programie Operacyjnym: Rozpoznanie obrazowe i satelitarne w ramach Planu Modernizacji Technicznej (PMT) Sił Zbrojnych RP na lata 2017-2022. W ramach uruchomionej w kwietniu 2016 fazy analityczno-koncepcyjnej i 25 lipca tego samego roku dialogu technicznego, zakładano zakup czterech zestawów bsl w latach 2019-2020 (Bezzałogowe Albatrosy dla Marynarki Wojennej).
Jeśli chodzi o potencjalne oferty, jakie mogą zaproponować oferenci, to UMS Skeldar ma w ofercie bsl V-150 i V-200, a PZL-Świdnik może zaoferować włoskie bsl Leonardo AW Hero. Grupa Schiebel ma w swojej ofercie z kolei Camcopter S-100, a Martin UAV – bsl o nazwie V-Bat. Nie jest jasne, jakie systemy bezzałogowe mogły zaoferować WB Electronics i Siltec (wśród partnerów tej ostatniej są spółki Aselsan czy Leonardo, produkujące bezzałogowce różnych klas) (Czterech w przetargu na FTUAS).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.