Istota skrzyń w logistyce
Transport bezpieczny dla ładunku
Nie będzie ci trudno udowodnić, że bitwy, kampanie, a nawet wojny zostały wygrane lub przegrane przede wszystkim ze względu na logistykę
Generał Dwight D. Eisenhower
Dostarczenie sprzętu i ludzi bez względu na warunki i zgodnie z ustalonymi ramami czasowymi jest kluczowe w prowadzeniu działań na polu walki. Uproszczenie procedur, standaryzacja ładunku i pakowania przyspieszyć ma proces działania systemu. Z drugiej strony oczekujemy bezpiecznegp dostarczenia sprzętu w idealnym stanie.
O ile w przeszłości, szczególnie w I połowie XX wieku, symbolem efektywnej logistyki stał się wózek widłowy oraz uniwersalna paleta transportowa, tak minusem dostępnych rozwiązań był materiał, z którego wykonywane były standardowe skrzynie transportowe – drewno. O ile pozwalało ono na budowę prostych skrzyń transportowych o różnych wymiarach, jego wadą było to, że w aspekcie długoterminowym nie zapewniało odpowiedniego stopnia ochrony przed czynnikami zewnętrznymi, które mogą pojawić się podczas m.in. składowania. Nie może więc dziwić fakt, że wraz z rozwojem technicznym pojawiły się nowe materiały, które pod każdym względem gwarantują lepsze zabezpieczenie przedmiotów.
Ujednolicanie standardów
Ważnym elementem był także proces transportowy. Standardowe wymiary umożliwiają efektywne wykorzystanie przestrzeni wewnątrz m.in. kontenerów. Dodatkowo ułatwiają wykorzystanie lotnictwa transportowego we wszelkich działaniach logistycznych – od przewozu strategicznego po operacje taktyczne. Nie bez przyczyny standardowym elementem zdolności logistycznych państw NATO jest możliwość zabierania uniwersalnych palet transportowych 463L. To wszystko powoduje, że producenci oraz siły zbrojne na całym świecie prowadzą działania w celu ujednolicenia standardów logistycznych, w tym wykorzystania skrzyń transportowych o określonych wymiarach i kształtach.
Tutaj wchodzą do gry firmy produkujące skrzynie transportowe, które ułatwiają składowanie i pakowanie cennych ładunków, przyspieszają przygotowanie palet lotniczych lub kontenerów, a ostatecznie zapewniają, że nasz ładunek dotrze na miejsce cały i gotowy do użycia co z kolei oszczędza czas i pieniądze.

Na pierwszy rzut oka skrzyń jest sporo na rynku i niewiele się między sobą różnią. Dopiero po wzięciu specyficznych wymagań wojska oraz zagłębieniu się funkcjonalności oraz detale konstrukcyjne zauważamy różnice, które przekładają się nie tylko na bezpieczeństwo składowania, ale też wydajność pracy wojskowych logistyków.
Poniżej na przykładzie jednego z produktów zaprezentowano główne pola na których skupiają się projektanci, aby dostosować produkt do wymagań klienta.
Priorytet – wytrzymałość i ergonomia
Skrzynie produkowane przez Castelior są wykonane w technologii formowania rotacyjnego (rotomoulding) z bezzapachowego polietylenu barwionego w masie (dostępne w kolorach RAL 6003, Olive Drab lub w innym na życzenie klienta, co umożliwia dostosowanie do kamuflazu stosowanego na danym teatrze).
By uzyskać najwyższy poziom wytrzymałości i stabilizacji skrzyń, opracowano innowacyjny system składający się z:
- wytłoczeń wypukło wklęsłych elementów nośnych,
- czterech pasów pionowych,
- czterech uchwytów narożnych.
Taka konstrukcja umożliwia wysoką wytrzymałość mechaniczną, umożliwiającą przewożenie i przechowywanie ciężkiego sprzętu oraz wysokiego składowania skrzyń w warunkach polowych.
Zintegrowane uchwyty
Wytrzymałość skrzyń była priorytetem, w związku z czym projektanci zrezygnowali z rozkładanych uchwytów. Uchwyty transportowe zostały umieszczone w wyprofilowanych zagłębieniach na krótszych bokach skrzyni, co w połączeniu z długością na poziomie 21 cm, umożliwia wygodne przenoszenie skrzyni niezależnie od położenia środka ciężkości ładunku.

Dodatkowo duża liczba wytłoczeń poprawiających chwyt i cztery mniejsze, pionowe uchwyty w rogach dają możliwość wygodnego przesuwania (ściągania) ciężkich ładunków ustawionych na większej wysokości (ściągnięcie ciężkiej skrzyni z wysokiego regału lub z samej góry palety lotniczej potrafi być sporym wyzwaniem). Rezygnacja z dodatkowych ruchomych części zminimalizowała prawdopodobieństwo uszkodzenia któregokolwiek z nich i pozwala na dokładne przyleganie do siebie skrzyń całą płaszczyzną ścian bocznych podczas składowania i przewozu, co lepiej stabilizuje cały ładunek.
Konstrukcja uchwytu umożliwia:
• wygodne i ergonomiczne wykorzystanie przez jedną, dwie a nawet cztery osoby,
• przenoszenie skrzyni z wykorzystaniem jednej lub obu rąk,
• łatwą obsługę nawet w grubych rękawicach,
• ułożenie dłoni dopasowane do środka ciężkości ładunku.
Zapięcia
Zapięcia i zawiasy zostały wykonane z wysokiej jakości stali oraz zabezpieczone przed działaniem czynników środowiskowych – standardowo elementy te wykonane są w kolorze czarnym. Z jednej strony wieko trzymają trzy mocne jednoosiowe zawiasy, umożliwiające mocne domknięcie skrzyń w trakcie transportu lub składowania.
Siedem zapięć motylkowych, służących do zamykania, rozmieszczono w zagłębieniach, przez co nie wystają poza obrys skrzyni transportowej i chronione są przed przypadkowym uszkodzeniem. Zapięcia motylkowe wyposażono w oczko umożliwiające zabezpieczanie skrzyni za pomocą plomby, linki lub kłódki.
Standardem są także mocne i szerokie koła pozwalające na wygodny transport mocno dociążonej skrzyni.
Identyfikacja ładunku
Na skrzyni umieszczono cztery pola identyfikacyjne – na wieku, na jednym krótszym i dwóch dłuższych bokach. Takie rozwiązanie pozwala szybko zidentyfikować skrzynie, a mocno skręcona szyba pod identyfikator znajduje się w zagłębieniu, doskonale chroniącym ją przed uszkodzeniem mechanicznym czy po prostu zerwaniem.

Wielokrotny załadunek i rozładunek oraz magazynowanie w różnych warunkach pogodowych potrafi uszkodzić lub całkiem zerwać każde oznaczenie – zdaje się, że w tym wypadku tego typu problem został rozwiązany.
Na krótszym boku skrzyni istnieje możliwość montażu zaworów ciśnieniowych oraz wskaźników wilgotności (opcjonalnie) w gniazdach chroniących je przed przypadkowym uszkodzeniem.
Ochrona przed czynnikami zewnętrznymi
Wszystkie elementy osprzętu zewnętrznego montowane są do skrzyni za pomocą wkrętów/śrub w specjalnych gniazdach (bez przewiercania skorupy), co w połączeniu z grubą uszczelką umieszczoną w ryglu zapewnia wysoki poziom ochrony ładunku przed pyłem, piaskiem oraz wodą (standard IP67).
Wielofunkcyjność
Podwójna ściana oraz układ łączników wzmacniających w wieku umożliwia wykorzystanie skrzyni do przenoszenia ciężkich elementów (wieko pełni wówczas funkcję platformy, a zasobnik ochronnej pokrywy).
Wersja z szufladami jest nie tylko skrzynią transportową, ale również organizerem i umeblowaniem gotowym do użycia natychmiast po otwarciu. W tej wersji skrzynia jest wyposażona w dziesięć zapięć motylkowych. W pełni odpinane wieko ma zamontowane od spodu cztery śruby, a w wytłoczeniach z pianki umieszczone są wkręcane nogi do stolika. W minutę można je przykręcić i ustawić stanowisko pracy.

W samej skrzyni znajduje się wkład z szufladami, zamontowany w dodatkowej warstwie pianki ochronnej niwelującej wstrząsy. System szuflad jest wyposażony w dodatkowy zamek na klucz. Szuflady można doposażyć w piankowe wytłoczenia pod konkretny rodzaj wrażliwego na uszkodzenia ładunku, jak np. leki. Sama skrzynia, ustawiana na krótszym boku, natychmiast przekształca się w funkcjonalną szafkę.

Takie rozwiązanie daje szereg możliwości:
- transportowane leki nie muszą być na początku pakowane w dodatkowe skrzynie zabezpieczające przed uszkodzeniem, a potem znów układane na regałach w miejscu docelowym,
- nie ma potrzeby transportowania dodatkowych regałów,
- w sytuacji, gdy najważniejszym czynnikiem jest czas, wystarczy zapakować zestaw z niezbędnym sprzętem, a na miejscu po otwarciu skrzyń i rozłożeniu stolików mamy podstawową infrastrukturę do pracy,
- liczba oraz rozmiar szuflad może być przygotowany pod konkretne wymagania zamawiającego – tym sposobem można stworzyć spersonalizowany zestaw skrzyń transportowo-użytkowych.
Dostosowanie produktu pod wymagania klienta
Firma Castelior po latach współpracy z takimi markami jak ECS, EXPLORER i EKB rozwinęła skrzydła na Polskim rynku z własną produkcją skrzyń. Wszystkie etapy produkcji realizowane są w Polsce. Poczynając od kontaktu z klientem, gdzie rozpoznawane są potrzeby i wymagania co do produktu końcowego, poprzez propozycje możliwych rozwiązań, do projektu gotowego do zatwierdzenia. Cały proces kończy się na realizacji zamówienia zgodnego z założeniami i standardami potwierdzonymi szeregiem certyfikatów świadczących o najwyższej jakości usług. Mamy możliwość otrzymać produkt szyty na miarę, spersonalizowany pod konkretnego odbiorcę. Jednakże dzięki wiedzy i doświadczeniu specjalistów z Castelior, każde rozwiązanie jest analizowane pod kątem użyteczności i na sam koniec sprawdzane pod kątem jakości i niezawodności.
Możliwości i sposoby wykorzystania skrzyń (m.in. NCS75-60-50(9) ) zostały już docenione przez Wojsko Polskie i są stosowane mi. w szpitalu polowym w Nysie rozstawionym podczas powodzi.
Nowoczesne skrzynie w praktyce
Zastosowanie nowoczesnych skrzyń transportowo-ochronnych jest ograniczone wyłącznie przez ludzką wyobraźnię. Obok niewielkich przeznaczonych do transportu sprzętu i wyposażenia pojedynczych żołnierzy, w ofercie polskiego producenta znajdują się także skrzynie umożliwiające pakowanie i przechowywanie większych przedmiotów. Wobec rosnącej skali zamówień, realizowanych przez komórki Ministerstwa Obrony Narodowej, można już odnotować powiększającą się świadomość efektywnego składowania długoterminowego – doskonałym przykładem może być bateryjny moduł ogniowy Gladius. Natomiast warto, aby tego typu rozwiązania trafiły także do innych rodzajów sił zbrojnych – nowoczesne skrzynie mogą stanowić element przechowywania i transportu uzbrojenia lotniczego, wyposażenia dodatkowego bądź kluczowych części zamiennych wykorzystywanych w Siłach Powietrznych czy Marynarce Wojennej. Jednocześnie, dzięki swoim parametrom technicznym, mogą ułatwiać proces transportu, w tym lotniczego i morskiego.
Więcej informacji na oficjalnej stronie Castelior.