Izraelskie siły zbrojne zrezygnowały z planów przyjęcia do wyposażenia mundurów w wielobarwnym kamuflażu. Izraelscy żołnierze nadal będą używali umundurowania w kolorze oliwkowym. Głównym powodem przedstawicieli Sił Obronnych Izraela (Cahal) była obawa przed pomyłkami i bratobójczym ostrzałem. Obywatele i służby porządkowe podczas zamachu czy zamieszek na pierwszy rzut oka mogą rozróżnić swoich żołnierzy od napastników.
Izraelscy wojskowi ogłosili, że rezygnują z pomysłu wprowadzenia umundurowania we wzorze maskującym dla sił zbrojnych. Żołnierze nadal będą używali oliwkowych mundurów. Podczas prób okazało się, że pod względem maskowania w różnym terenie umundurowanie o jednolitej barwie radzi sobie całkiem nieźle / Zdjęcie: Cahal
Organizacje i siły zbrojne innych państw będących przeciwnikami Izraelczyków wykorzystują bowiem umundurowanie we wzorach kamuflażowych: od nowoczesnych pikselowych dla całych formacji (Hamas, Hezbollah, także bojownicy organizacji terrorystycznych) po mieszanki starszych maskowań w najróżniejszych konfiguracjach.
Podobne względy spowodowały odrzucenie przez Amerykanów stosowania mundurów maskujących po inwazji w Normandii w 1944. Powód był prosty: każdy w wielokolorowym kamuflażu był uważany za Niemca.
Do podjęcia takiej, a nie innej decyzji przyczyniły się też fatalne wyniki prób testowej partii umundurowania. Nie spełniła ona oczekiwań, nowy materiał okazał się charakteryzować słabą oddychalnością i zamiast poprawić komfort użytkowania, przyczynił się do większego zmęczenia żołnierzy.
Podczas prób okazało się, że pod względem maskowania w różnym terenie obecnie używane umundurowanie o jednolitej barwie radzi sobie całkiem nieźle. Zwłaszcza uzupełnione o wielobarwny, dwustronny materiał w postaci siatki konstrukcyjnej. Wykonywane są z niego deformujące pokrowce na hełm (Mitznefet), dwuczęściowe kombinezony snajperów i pokrowce na kamizelki balistyczne.
Analiza
Od powstania Izraela w 1948 żołnierze stosowali jednolite mundury oliwkowe lub khaki. Przejściowo stosowano umundurowanie we wzory maskujące: francuski Lizard lub amerykański M81. Dotyczyło to wybranych jednostek lub pewnych elementów ekwipunku.
Impulsem do podjęcia prac nad nowym wzorem maskującym w Izraelu były działania innych państw, które do niedawna także używały mundurów jednolitych kolorystycznie. Nawet neutralna Austria w 2017 ogłosiła przyjęcie nowego wzoru kamuflażu w wersjach leśnej i pustynnej.
W 2018 zarząd logistyki i techniki Cahal wspólnie z dowództwem wojsk lądowych (Zro’a HaYabasha) rozpoczęły prace nad wyborem nowego, wielobarwnego deseniu maskującego. W czerwcu 2018 przygotowano 330 kompletów umundurowania w dwóch wersjach kolorystycznych. Celem było sprawdzenie nowego składu materiałów, krojów i samych wzorów.
Sytuację komplikowała różnorodność terenu. Południe Izraela jest pustynią w pełnym tego słowa znaczeniu, ale pogranicze z Syrią i Libanem jest obficie zalesione. Nie brak tam zielonej roślinności: łąk, krzewów i winorośli.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.