Marynarka wojenna Niemiec (Deutsche Marine) i Urząd do spraw zakupów obronnych Bundeswehry BAAINBw (Bundesamt für Ausrüstung, Informationstechnik und Nutzung der Bundeswehr) wraz z przemysłem (MBDA Deutschland i Rhenmetall AG) zakończyły testy demonstratora systemu wysokoenergetycznej broni laserowej (High-Energy Laser Weapon System, HELWS) na pokładzie fregaty rakietowej FGS Sachsen (F219), typu F124 Sachsen. Testy na Morzu Bałtyckim trwały od 30 sierpnia 2022 (Niemcy przetestowały broń laserową na Bałtyku).
Od strony przemysłu prace nadzorowała grupa robocza ARGE (ArbeitsGEmeinschaft) Hochenergielaser Marinedemonstrator. Demonstrator broni laserowej został zintegrowany z niemiecką fregatą w czerwcu 2022. Testy realizowano na poligonie morskim w Putlos (Truppenübungsplatz Putlos) w Szlezwiku-Holsztynie.
Okręt został zmodyfikowany w Marinearsenal (MARs) w Kilonii. Prace objęły usunięcie dwóch stelaży Mk 141 pod kontenery startowe łącznie 8 pocisków przeciwokrętowych RGM-84 Harpoon. W ich miejsce na specjalnej ramie umieszczono kontener standardowy ISO 20-stopowy wraz z systemem wysokoenergetycznej broni laserowej.
Demonstrator lasera został oparty na technologii sprzężenia widmowego, a więc jest laserem światłowodowym o maksymalnej mocy wyjściowej 20 kW (z możliwością jej skalowania). Składa się z dwunastu takich samych modułów laserowych o mocy 2 kW każdy, których wiązki będą łączone w jedną za pomocą technologii siatki dielektrycznej. Technologia sprzężenia widmowego, w porównaniu ze sprzężeniem geometrycznym jest mniej złożona, wysoce modułowa i wykazuje potencjał wzrostu w klasie mocy wyjściowej do 100 kW.
Skuteczność demonstratora broni laserowej została udowodniona w coraz bardziej złożonych scenariuszach w realistycznych warunkach operacyjnych przeciwko różnym typom celów. Obejmowało to wszystkie aspekty, począwszy od wykrywania i śledzenia celów (w tym cele o dużej manewrowości), wzajemne oddziaływanie czujników, systemu dowodzenia i uzbrojenia, systemów i efektory sprzęgających, możliwych zasadach przeprowadzania strzelań i oczywiście skuteczne atakowanie celów za pomocą wysokoenergetycznej wiązki laserowej.
Przeprowadzono łącznie ponad sto próbnych strzelań na pokładzie fregaty Sachsen, co udowodniło, że laser jest w stanie skutecznie razić cele w środowisku morskim. Pod koniec prób możliwości HELWS wypadły pomyślnie podczas demonstracji pod koniec kwietnia podczas dwóch dni VIP przed wysoką rangą przedstawicielami BAAINBw, marynarki wojennej i wojsk lądowych Niemiec, Biura Planowania Obrony Bundeswehry PlgABw (Planungsamt der Bundeswehr), jak również gości z Wielkiej Brytanii, Królestwa Niderlandów i Norwegii.
Demonstrator obecnie przechodzi szczegółowe badania, po czym zostanie przekazany do 91.
Centrum Technicznego Bundeswehry w Meppen. Wyniki testu i kolejne analizy zostaną wykorzystane w celu minimalizacji ryzyka w ewentualnej kolejnej fazie, tj. opracowaniu operacyjnego systemu broni laserowej. Ogólnie rzecz biorąc, ustalono warunki wstępne opracowania pierwszej operacyjnej broni laserowej. Obie spółki rozpoczęły wewnętrzne przygotowania do fazy rozwoju w ramach swojego zakresu odpowiedzialności.
Przyszły wysokoenergetyczny laserowy system broni dla Deutsche Marine będzie szczególnie odpowiedni do odpierania ataków bezzałogowców, rojów bsl lub łodzi motorowych w bliskiej lub dalszej odległości od okrętu nawodnego. Można go jednak skalować bardziej efektywnie i wykorzystać do niszczenia pocisków kierowanych lub pocisków moździerzowych.
Połączona faza integracji i testowania demonstratora rozpoczęła się w listopadzie 2021, a grupa robocza ARGE zakończyła je udanym testem fabrycznym (Factory Acceptance Test, FAT) w ośrodku testowym w Unterlüß. Następnie nastąpiła integracja demonstratora na fregacie w Kilonii. W lipcu odbyła się pierwsza kampania testowa w zatoce Eckernförder przed bazą Wehrtechnische Dienststelle 71 (WTD 71) w Surendorf. W ramach testów zweryfikowano działanie różnych czujników, w tym czujników elektrooptycznych (EO) i radaru. Ponadto przetestowano interakcję wszystkich komponentów i procesów całego łańcucha od wykrycia, poprzez namierzenie i śledzenie, aż po porażenie celu. Testy obejmowały szereg realistycznych scenariuszy. Całość nadzorowali przedstawiciele BAAINBw, a test został przeprowadzony przez zespół z WTD 71.