Zmiany w organizacji kompanii WOT
W 2024 roku rozpoczęliśmy realizację planu ujednolicenia struktur kompanii lekkiej piechoty we wszystkich Brygadach WOT. Zgodnie z tym planem kompanie w każdym batalionie wchodzącym w skład Brygady WOT będą się składały z 3 plutonów lekkiej piechoty i plutonu wsparcia. W sytuacji, gdy w kompaniach funkcjonują 4 plutony, żołnierze zostaną przeniesieni na inne etaty w swojej jednostce. Żaden z żołnierzy nie zostaje zwolniony ze służby w związku z ww. zmianami. Dowódcy Brygad OT wprowadzają zmiany w najdogodniejszym dla funkcjonowania jednostki momencie (W Wojskach Obrony Terytorialnej rozpoczęła się Certyfikacja).
Zdjęcia: Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej
Brygady WOT w każdym województwie
Przekazanie 151. i 152. batalionu z 12. Wielkopolskiej do 15. Lubuskiej Brygady OT oraz przekazanie 171. i 172. Batalionu z 13. Śląskiej do 17. Opolskiej Brygady, dopełniło projekt budowy struktur WOT w całej Polsce.
Obecnie na WOT składa się dwudziestu Brygad Obrony Terytorialnej: trzy w województwie mazowieckim, po dwie w woj. lubelskim i podkarpackim i po jednej w pozostałych województwach. Ponadto w swoich „zasobach” WOT posiada Centrum Szkolenia WOT w Toruniu, Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu (wraz ze Szkołą Podoficerską SONDA) oraz wspierający działalność Dowództwa WOT batalion dowodzenia.
Osiągnięcie docelowej liczby jednostek Wojsk Obrony Terytorialnej nie oznacza zatrzymania rozwoju WOT w Polsce. Obecnie w 17. Opolskiej Brygadzie OT powstają samodzielne kompanie lekkiej piechoty, które zgodnie z docelowym przeznaczeniem będą stacjonować w Nysie i Kędzierzynie-Koźlu.
W WOT powstaje także Komponent Obrony Pogranicza (KOP). Budowany jest na kanwie batalionów 1. Podlaskiej, 2. Lubelskiej, 4. Warmińsko-Mazurskiej, 19. Nadbużańskiej i 20. Przemyskiej Brygady OT.
Grupy Rozpoznania Obrazowego mają nowy sprzęt
W grudniu do kilku Brygad WOT trafiły nowe Miniaturowe Zestawy Bezzałogowych Systemów Powietrznych FlyEye. Obecnie Grupy Rozpoznania Obrazowego (GRO) w WOT dysponują 18 zestawami BSP, na które składają się 72 drony. Są one wykorzystywane m.in. w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych, do monitoringu strefy przygranicznej oraz biorą udział w akcjach związanych z zarządzaniem kryzysowym. W operacji Feniks były użyte do kontroli stanu wody wraz z przemieszczaniem się fali powodziowej, wskazywania miejsc potencjalnie zagrożonych zalaniem, czy monitorowania stanu wałów przeciwpowodziowych. Do końca 2024 roku spodziewana jest dostawa kolejnych 12 zestawów BSP (Pięć lat bezzałogowców FlyEye w 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie OT).
Przyszli żołnierze WOT pakują plecaki
Koniec roku to nie czas na zwalnianie tempa w rekrutacji. Jeszcze w tym roku przyszli żołnierze WOT rozpoczną swoje szkolenia w 1. Podlaskiej Brygadzie OT, 2. Lubelskiej Brygadzie OT, 5. Mazowieckiej Brygadzie OT, 7. Pomorskiej Brygadzie OT, 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie OT. Wraz z nadejściem 2025 roku i rozpoczęciem zimowych ferii powrócą także szkolenia podstawowe i wyrównawcze dedykowane przede wszystkim uczniom, studentom i nauczycielom, którzy zimową przerwę w nauce i pracy chcą zamienić na zostanie żołnierzem Wojska Polskiego. W projekcie Ferie z WOT, który wystartował w 2019 roku, udział wzięło dotychczas ponad 5000 ochotników.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.