We wtorek, 31 października, europejska spółka Airbus Helicopters i francuska Naval Group wraz z Generalną Dyrekcją ds. Uzbrojenia DGA (Direction Générale de l’Armement) i francuską marynarką wojenną (Marine Nationale) przetestowały system SDAM (Système de Drone Aérien Marine) złożony z bezzałogowego śmigłowca VSR700, który operował z pokładu fregaty rakietowej Provence (D652) typu Aquitaine projektu FREMM (Frégate Européenne Multi-Mission).
Próby odbyły się na pokładzie fregaty u wybrzeży Prowansji na Morzu Śródziemnym w dniach 2–9 października. Okręt został wcześniej dostosowany przez stocznię spółki Naval Group do obsługi systemu SDAM. Próby morskie miały na celu zademonstrowanie wysokiej wydajności systemu z okrętu wojennego oraz możliwości systemu SDAM w misjach obserwacyjnych i zwiadowczych.
Jesteśmy dumni, że system SDAM i bezzałogowiec VSR700 dojrzewają technologicznie – powiedział Bruno Even, dyrektor generalny Airbus Helicopters. System, który zaoferujemy, będzie mógł działać z fregaty i zostać dostosowany do misji morskich, do których został zaprojektowany – dodał. Współpracując z Naval Group i innymi lokalnymi partnerami, budujemy solidne i suwerenne rozwiązanie. I z niecierpliwością czekamy na dalsze prezentowanie potencjału naszego systemu i współpracę z francuską marynarką wojenną, aby zapewnić początkową gotowość operacyjną do 2026 r.
Jesteśmy bardzo zadowoleni z powodzenia tych prób, które stanowią ważny krok we wzmacnianiu przyszłych zdolności francuskiej marynarki wojennej. Osiągnęliśmy znaczący kamień milowy pod względem złożoności integracji bezzałogowego systemu powietrznego na pokładzie okrętu – powiedział Pierre-Eric Pommellet, dyrektor generalny Naval Group.
Próby te wykazały również znaczenie systemu misji I4Drones od Naval Group oraz fakt, że demonstrator SDAM można bezproblemowo zintegrować na okręcie i będzie on harmonijnie współpracować z innymi istniejącymi systemami. W synergii z systemami bojowymi okrętu i śmigłowcem (załogowym), który znajduje się na pokładzie, bezzałogowiec będzie kolejnym sposobem do działań przestrzeni powietrznej i będzie naprawdę zdalnym czujnikiem, który poszerzy świadomość sytuacyjną załóg wobec zagrożeń w czasie rzeczywistym – dodał.
System SDAM składa się z lekkiego śmigłowca bezzałogowego VSR700 (Vertivision Surveillance Rotorcraft 700), który wywodzi się z dwuosobowego Cabri G2, opracowanego przez spółkę Hélicoptères Guimbal. Śmigłowiec ma 6,31 m długości, 1,24 m szerokości, 2,37 m wysokości, a wirnik główny ma średnicę 7,2 m. Maksymalna masa startowa to 700 kg. Dla porównania masa startowa bezzałogowca wzrosła do 760 kg, długość została zredukowana do 6,2 m, a wysokość do 2,28 m. Długotrwałość lotu wynosi ponad 10 godzin ze 100-kg ładunkiem użytecznym, a zasięg lotu 150 km. Demonstrator technologii oblatano 8 listopada 2019, a 15 kwietnia 2021 zamówiono drugi egzemplarz (Francja zamawia kolejne H225M Caracal i VSR700, Oblot VSR700).
Bezzałogowy śmigłowiec współpracuje z systemem misji I4Drones opracowanym przez Naval Group. Naval Group otrzymała także zadanie integracji systemu na pokładach okrętów wojennych. W projekcie biorą udział także francuskie małe przedsiębiorstwa, takie jak wspomniana Hélicoptères Guimbal czy Diades.
W maju br. VSR700 wykonał 80 w pełni autonomicznych startów i lądowań ze statku wyposażonego w lądowisko u wybrzeży Bretanii. Wcześniej, w 2022 zdolności do takich startów i lądowań zostały zweryfikowane na lądzie, natomiast na morzu przetestowano opcjonalnie załogowego Cabri G2, wyposażonego w systemy pokładowe z VSR700. Natomiast w grudniu 2020 po raz pierwszy wykonał lądowania na DeckMotion Simulator, symulującym rufowy pokład okrętowy podczas którego przetestowano system pozycjonowania DeckFinder.
Program budowy bezzałogowców pionowego startu i lądowania (Vertical Take Off and Landing, VTOL) został zainicjowany podczas międzynarodowego salonu uzbrojenia Euronaval 2016 (17-21 października) na podparyskim Le Bourget. Airbus Helicopters odpowiada za dostarczenie platformy, systemów łączności, sterowania czy rozwiązań w zakresie przenoszenia ładunków użytecznych.
Głównym zadaniem VSR700 będą misje rozpoznania, obserwacji, wskazywania celów i rozpoznania pola walki (Intelligence, Surveillance, Target Acquisition And Reconnaissance, ISTAR), realizowane dzięki zastosowaniu głowicy optoelektronicznej i radaru pokładowego. Podczas targów Paris Air Show w czerwcu 2017 zaprezentowano koncepcję integracji go z modułem boi sonarowych Thalesa (do wsparcia misji zwalczania okrętów podwodnych), tratwą ratunkową Survitec RFD, głowicą optoelektroniczną Safran Euroflir 410 lub Wescam MX-15, płaskim radarem Thalesa z anteną z aktywnym skanowaniem elektronicznym (AESA) lub czujnikiem akustycznym dalekiego zasięgu LRAD 450XL.