14 czerwca Inspektorat Uzbrojenia MON opublikował dwie informacje o zamiarze przeprowadzenia konsultacji rynkowych dotyczących bezzałogowych statków latających klasy taktycznej i mini, które zostaną zintegrowane z systemem kierowania ogniem jednostek Wojsk Rakietowych i Artylerii (WRiA).
Inspektorat Uzbrojenia MON opublikował dwie informacje o zamiarze przeprowadzenia konsultacji rynkowych dotyczących bezzałogowców klasy taktycznej i mini, które zostaną zintegrowane z systemem kierowania ogniem polskiej artylerii / Zdjęcie: Grupa WB
W przypadku systemu bsl klasy taktycznej krótkiego zasięgu będzie prowadzona ocena wstępnie określonych wymagań m.in. w zakresie promienia działania co najmniej 100 km z maksymalną masą startową wynoszącą co najwyżej 150 kg, realizacji lotu i rejestracji wideo poza zasięgiem stacji kierowania, pułapu maksymalnego co najmniej 5000 m n.p.m. oraz długotrwałości lotu co najmniej 6 godzin.
Bezzałogowiec klasy taktycznej musi być zdolny do przenoszenia zintegrowanej głowicy optoelektronicznej, podświetlacza celu i czujnika radarowego o łącznej masie co najmniej 25 kg. Niezbędna będzie także możliwość integracji bsl z Zautomatyzowanym Systemem Kierowania Ogniem (ZZKO) TOPAZ (Grupa WB będzie serwisować system TOPAZ w Sulechowie).
Bsl musi mieć zdolność do prowadzenia powietrznego rozpoznania obrazowego przeciwnika, warunków terenowych i atmosferycznych oraz rejonów i obiektów zainteresowania z wykorzystaniem dzienno-nocnych czujników optoelektronicznych (IMINT, Imagery Intelligence) i pokładowych czujników radarowych aperturą syntetyczną (SAR) i funkcją wskazywania celów ruchomych (GMTI). Bsl musi być też zdolny do startu i lądowania bez użycia infrastruktury lotniskowej.
W przypadku bezzałogowca klasy mini, wymagany promień działania został zredukowany do 40 km, pułap maksymalny do co najmniej 3500 m n.p.m., długotrwałość lotu do co najmniej 2 godzin, a maksymalna masa startowa do maksymalnie 12 kg, a masa głowicy optoelektronicznej EO/IR do 2 kg (do prowadzenia IMINT, ale bez radaru SAR/GMTI). Pozostałe wymogi wstępnej oceny są takie same, jak w przypadku bsl klasy taktycznej.
W obu przypadkach konsultacje rynkowe zostaną przeprowadzone pomiędzy lipcem a wrześniem 2021. Zgłoszenie do udziału w nich należy złożyć w terminie do 30 czerwca 2021.
Analiza
Jednostki Wojsk Rakietowych i Artylerii użytkują obecnie trzy zestawy, produkowanych przez spółkę WB Electronics (wchodzącej w skład Grupy WB) bezzałogowych statków latających FlyEye. Zapotrzebowanie dywizjonów artylerii wynosi dwanaście zestawów bezzałogowców rozpoznawczych (jeden zestaw na dywizjon), a wliczając w to dywizjony w brygadach ogólnowojskowych – dwadzieścia (po sformowaniu 18. Dywizji Zmechanizowanej liczba ta jeszcze wzrośnie). Z uwagi na konieczność integracji poszukiwanych bsl z ZZKO TOPAZ, Grupa WB może zaproponować IU MON kolejne zestawy bsl FlyEye (w kategorii klasy mini) i FT-5 Łoś (w kategorii taktycznej) (Warmate i FlyEye – bezzałogowce Grupy WB w Wojsku Polskim).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.