We wtorek, 14 listopada, Wojskowe Centrum Rekrutacji (WCR) w Sandomierzu poinformowało w mediach społecznościowych o planach sformowania aerostatowego batalionu radiotechnicznego wyposażonego w aerostaty rozpoznawcze o kryptonimie Barbara.
Informacja opublikowana na profilu WCR w Sandomierzu ma związek z rozpoczęciem rekrutacji na stanowiska związane z nową strukturą.
Wojska Radiotechniczne realizują proces zwiększenia zdolności do rozpoznania radiolokacyjnego w ramach rozwoju Sił Zbrojnych RP, w związku z tym planowane jest sformowanie aerostatowego batalionu radiotechnicznego z dowództwem w m. Czerwony Bór wraz z podległymi dwoma nowymi kompaniami zabezpieczającymi oraz czterema posterunkami aerostatowymi w miejscowości:
- Kurzyna Wielka, gmina Ulanów, powiat niżański, woj. podkarpackie,
- Sędzice, gmina Biskupiec, powiat nowomiejski, woj. warmińsko-mazurskie,
- Karbowskie, gmina Ełk, powiat ełcki, woj. warmińsko-mazurskie,
- Pobikry, gmina Ciechanowiec, powiat wysokomazowiecki, woj. podlaskie.
Działania związane z wyborem i zaprojektowaniem infrastruktury w powyższych lokalizacjach rozpoczęto w czerwcu 2022. Sformowanie pierwszego posterunku zostanie zrealizowane w lipcu 2026.
W strukturze posterunku występować będą stanowiska w następujących grupach osobowych i specjalnościach:
- radiotechniczna – w zakresie specjalności wojskowej 22G21, 22G22, 22G23, 22G25,
- służba inżynieryjno-lotnicza – w zakresie specjalności wojskowej 22J26, 22J37, 22J42,
- łączność i informatyka – ukończone szkolenie w zakresie specjalności wojskowej 28B21, 28B26, 28B31,
- bezzałogowych statków powietrznych – ukończone szkolenie w zakresie specjalności wojskowej 22I30.
Przypomnijmy, że 26 maja br. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak informował w mediach społecznościowych, że Agencja Uzbrojenia wysłała do Stanów Zjednoczonych zapytanie ofertowe (Letter of Request, LoR) dotyczące pozyskania czterech aerostatów rozpoznawczych w ramach programu o kryptonimie Barbara (Aerostaty rozpoznawcze Barbara na start).
W ramach programu o kryptonimie Barbara planuje się pozyskanie czterech systemów bezzałogowych aerostatów, zdolnych do ciągłego radiolokacyjnego nadzoru przestrzeni powietrznej, w tym wykrywania celów nawodnych.
Radiolokatory rozmieszczone na statkach powietrznych, takich jak załogowe czy bezzałogowe samoloty czy aerostaty lżejsze od powietrza mają przewagę nad stacjami naziemnymi, gdyż dzięki dużemu pułapowi na którym operują, horyzont radiolokacyjny znajduje się dalej od anteny radaru i dany obiekt można wykryć dużo wcześniej.
Aerostaty będą stanowić element nowego systemu nadzoru i rozpoznania przestrzeni powietrznej nad Polską, obok dwóch już zamówionych samolotów wczesnego ostrzegania i dowodzenia Saab 340B AEW-300 klasy AEW&C (Airborne Early Warning and Control) (Pierwszy Saab 340B AEW-300 dla Polski zaprezentowany).
Według wcześniejszych informacji zawartych w Planie Modernizacji Technicznej SZ RP, w latach 2025–2030 planowano zakup czterech aerostatów o kr. Barbara, zdolnych do ciągłego radiolokacyjnego nadzoru przestrzeni powietrznej. Prace analityczne były prowadzone od stycznia do lutego 2018 przez ówczesny Inspektorat Uzbrojenia MON. Rekomendacje w tej sprawie zawarto w Strategicznym Przeglądzie Obronnym z 2017.