Izraelska spółka Rafael Advanced Defense Systems weźmie udział w AUSA 2022, dorocznej konferencji amerykańskich wojsk lądowych (US Army), w Waszyngtonie w dniach 10-12 października 2022. Po raz pierwszy Rafael Advanced Defense Systems Ltd. i jej spółka zależne Rafael USA będą prezentować przeciwlotniczy system broni laserowej dużej mocy (HELWS) Iron Beam.
Na nadchodzącej waszyngtońskiej wystawie sprzętu wojskowego AUSA 2022, izraelska spółka Rafael Advanced Defense Systems po raz pierwszy publicznie pokaże m.in. laserowy system obrony przeciwlotniczej Iron Beam
Iron Beam Rafaela to system broni laserowej dużej mocy (HELWS) klasy 100 kW. Jest to pierwszy tego rodzaju system laserowy, który dokonał udokumentowanego przechwycenia szereg zagrożeń powietrznych. Jest on na dobrej drodze, aby stać się pierwszym operacyjnym systemem obrony, który skutecznie przechwytuje szerokie spektrum zagrożeń – w tym pociski artyleryjskie z napędem rakietowym (RAM) i bezzałogowe statki powietrzne, a także roje mini-bsp – z punktową dokładnością, w zasięgu od kilkuset metrów aż do kilku kilometrów. Iron Beam został zaprojektowany w celu uzupełnienia światowej sławy systemu obrony powietrznej Iron Dome, wzmacniając portfolio wielowarstwowej obrony powietrznej Rafaela (Izrael: Test laserowego systemu obrony Iron Beam).
Iron Beam
W tym roku na wystawie AUSA 2022, Rafael USA będzie prezentował trzy główne filary działań wojennych: wielowarstwową obronę powietrzną, uzbrojenie precyzyjne dalekiego zasięgu i zdolności wsparcia sił lądowych.
Wielowarstwowa obrona powietrzna
W dziedzinie wielowarstwowej obrony powietrznej, oprócz Iron Beam, Rafael zaprezentuje także system obrony powietrznej Iron Dome, który dotychczas wykonał ponad 4000 przechwyceń w warunkach bojowych, ze skutecznością 90%. System obrony przeciwrakietowej Iron Dome jest sprawdzonym systemem wielozadaniowym, który zapewnia sprawdzoną w warunkach bojowych obronę przeciwko niekierowanym pociskom rakietowym, pociskom artyleryjskim i moździerzowym (C-RAM), samolotom, śmigłowcom, bezzałogowym statkom powietrznym, amunicji precyzyjnej i pociskom manewrującym. Wersja lądowa Iron Dome, znana w USA jako Sky Hunter, wykrywa i klasyfikuje nadlatujące cele, aby jak najskuteczniej je przechwycić.
W zakresie obrony powietrznej średniego zasięgu Rafael zaprezentuje Stunner, który jest pociskiem przechwytującym obrony powietrznej, zwalczającym pociski artylerii rakietowej zasięgu (LRAR), pociski balistyczne krótkiego zasięgu (SRBM), pociski manewrujące (CM) i tradycyjne zagrożenia dla obrony powietrznej. Zaprojektowany do wdrożenia w sposób plug-and-play do systemów obrony powietrznej i przeciwrakietowej Stunner może być łatwo zintegrowany w ramach różnych scenariuszy bojowych. Stunner zapewnia optymalną ochronę kraju i jednostek ekspedycyjnych w ramach systemu uzbrojenia David’s Sling.
Uzbrojenie precyzyjne dalekiego zasięgu
Rafael USA zaprezentuje gamę systemów uzbrojenia, które już udowodniły swoje zdolności i możliwości wsparcia żołnierzy amerykańskich, w tym pociski rodziny Spike, takie jak Spike NLOS, który został zamówiony jako uzbrojenie precyzyjne dalekiego zasięgu dla floty śmigłowców AH-64E. Pociski rodziny Spike zostały zakupione przez 39 krajów, w tym 19 państw NATO. Spike LR2, który także jest używany przez wojska NATO, może spełnić wymagania operacyjne US Army dotyczące ciężkiego pocisku rakietowego (CCMS-H). Zaprezentowana zostanie cała rodzina pocisków Spike, w tym także amunicja krążąca Spike Firefly i lekka wyrzutnia ręczna pocisków Spike SR (US Army testuje izraelską amunicję krążącą Spike FireFly, AH-64E z ppk Spike NLOS, US Army testuje Fire Weaver, US Army testowała Spike SR).
Rodzina Spike
Zdolności wsparcia sił lądowych
Rafael USA zaprezentuje aktywny system ochrony (ASOP) Trophy, który już uratował życia na polu bitwy i został zintegrowany z amerykańskim czołgiem Abrams. Rafael USA poprzez swoje różne spółki zależne już lokalnie produkuje wiele elementów ASOP Trophy w USA.
Wraz z Trophy Rafael zaprezentuje, razem ze swoimi partnerami Oshkosh Defense & Pratt i Miller system uzbrojenia średniego kalibru (MCWS) 30 mm, który jest zintegrowany z wozami US Army Stryker w ramach programu armii amerykańskiej mającego na celu dozbrojenie pojazdów bojowych. W ramach tego programu kilka MCWS zostało już dostarczonych i zintegrowanych z wozami Stryker (Oshkosh przekazał US Army pierwszego dozbrojonego Strykera).
Udział Rafaela w AUSA służy przedstawieniu wizji i osiągnięć firmy we wspieraniu działań w USA poprzez poszerzenie i wzmocnienie jego śladu przemysłowego w USA. Rafael USA po raz pierwszy wystawi się wraz z niedawno nabytą spółką zależną PVP Advanced EO Systems, Inc. (PVPAEO) z siedzibą w Kalifornii. Spółka ta, produkująca wyposażenie optoelektroniczne, została przejęta przez Rafael USA w czerwcu 2022. Nabycie tego wyspecjalizowanego producenta systemów optoelektronicznych to kontynuacja długiego okresu rozwoju Rafael USA, który obejmuje:
- przyznanie zezwolenia na produkcję wyposażenia niejawnego dla spółki zależnej RSGS (Rafael Systems Global Sustainment) na początku tego roku;
- ekspansję spółki zależnej z Orlando (C4ATS), która specjalizuje się w montażu i zamówieniach;
- utworzenie joint venture R2S z Raytheon Technologies, specjalizującej się w produkcji i testowaniu pocisków przechwytujących systemów obrony powietrznej (Koniec dostaw Trophy dla US Army).
ASOP Trophy na czołgu M1A2 Abrams / Zdjęcia: Rafael Advanced Defense Systems
Informacja prasowa