14 kwietnia francuska spółka Nexter Munitions (wchodząca w skład grupy Nexter Systems) zaprezentowała koncepcję 140-mm armaty czołgowej ASCALON (Autoloaded and SCALable Outperforming guN) wraz z amunicją teleskopową do niej. Jest to propozycja przemysłu francuskiego w, realizowanym wspólnie z Niemcami, programie czołgu nowej generacji MGCS (Main Ground Combat System) (Wielka Brytania chce być obserwatorem w programie MGCS).
Francuska spółka Nexter Munitions zaprezentowała koncepcję 140-mm armaty czołgowej ASCALON wraz z amunicją teleskopową do niej / Grafika: Nexter Systems
Zgodnie z komunikatem prasowym, nowe uzbrojenie będzie adekwatne do przewidywanych zagrożeń w latach 2040-2050, ale technologie systemu mogą być gotowe już w 2025 roku, a całość w połowie lat 2030. Armata ASCALON wraz z amunicja powstaną w oparciu o doświadczenia Nextera z trzy i pół tonową 120-mm armatą gładkolufową EFAB de Bourges/GIAT CN120-26/52 z czołgu Leclerc, amunicją teleskopową różnego kalibru, a także demonstratorem technologii Le Terminateur z wieżą T4 i 140-mm armatą gładkolufową FTMA, zaprezentowanym w 2015 roku (120 SHARD: Nowa amunicja czołgowa Nextera).
Jak wskazuje rozwinięcie skrótowca ASCALON, będzie to armata z automatem ładowania, podobnie jak obecnie jest to w czołgu Leclerc, wykorzystująca amunicję teleskopową o początkowej energii kinetycznej wynoszącej 10-13 megadżuli (MJ) i maksymalnej długości 1300 mm. Rozważane jest też opracowanie nowej inteligentnej amunicji, która pozwoli na rażenie celów poza wzrokową widocznością BLOS/NLOS (Beyond Line Of Sight/Non Line Of Sight), co zmniejszy zagrożenie ze strony przeciwnika dla samego czołgu (Nexter przetestował amunicję precyzyjną KATANA).
Armata otrzyma także innowacyjny hamulec wylotowy, zapewniający kontrolowany efekt podmuchu podczas oddawania strzału, co przełoży się na większe bezpieczeństwo żołnierzy piechoty znajdujących się w pobliżu czołgu. Ponadto, siła odrzutu zamka i nadawana prędkość początkowo pocisków pozwoli na integrację armaty z platformami o masie bojowej poniżej 50 t.
ASCALON a FTMA
Jeśli chodzi o 140-mm armatę gładkolufową FTMA, na której będzie bazować ASCALON, to w porównaniu ze standardową armatą czołgu Leclerc, nowe demonstracyjne uzbrojenie pozwoliło na zwiększenie siły ognia o prawie 70%. Otrzymała ona dwukomorowy hamulec wylotowy, przedmuchiwacz o zwiększonej wydajności.
W magazynie wieży T4, opracowanej jeszcze w 1996 roku, znalazły się 22 naboje o długości 1500 mm (prawdopodobnie z możliwością składowania kolejnych 9-10 w kadłubie). Automat ładowania, w porównaniu z CN120-26/52, miał zmieniony układ podajnika, a zwiększony odrzut spowodował konieczność zastosowania wydajniejszych oporników hydraulicznych.
Warto dodać na koniec, że konkurencją dla armaty ASCALON w programie MGCS będzie prawdopodobnie niemiecka 130-mm armata gładkolufowa Rh-130/L51. Prace nad nią rozpoczęto w 2015, a demonstrator technologii został ukończony w maju 2016 i zaprezentowany na paryskich targach Eurosatory 2016 w czerwcu. Również zastosowano w niej automat ładowniczy, a cały zespół armaty ma masę 3 t. Dzięki zwiększeniu kalibru ze 120 mm, uzyskano wzrost energii kinetycznej o 50% w porównaniu z armatą Rh-120 (Challenger 2 z 130-mm armatą).