W środę, 17 kwietnia 2024, australijska spółka Anduril Australia (część Anduril Industries) dostarczyła rodzimej marynarce wojennej (Royal Australian Navy, RAN) pierwszy z trzech autonomicznych podwodnych bezzałogowców dalekiego zasięgu Ghost Shark opracowany w ramach programu XL-AUV (Extra Large Autonomous Undersea Vehicle).
Grafika i zdjęcie: Anduril Australia
Program XL-AUV jest prowadzony przez Anduril Australia, Royal Australian Navy, organizację ASCA (Advanced Strategic Capabilities Accelerator) oraz Grupę Badań Obronnych i Technologii DSTG (Defence Science and Technology Group) przy Departamencie Obrony Australii. Łącznie zaangażowanych w program są 42 podmioty krajowe, ale nad projektem pojazdu pracowało 121 osób. Program jest częścią większej inicjatywy premiera Australii Anthony’ego Albanese’a o wartości 7,2 mld AUD (18,78 mld zł), w tym w zakresie okrętów bezzałogowych (Australia wybrała BAE Systems i ASC w programie SSN-AUKUS, Australia chce opcjonalnie załogowych nawodnych okrętów rakietowych).
Demonstrator technologii o nazwie Anduril Dive-LD (Dive-Large Displacement) o długości 5,6 m i wyporności 2,8 t zaprezentowano 12 grudnia 2022. Ogłoszono wówczas nazwę dla docelowych pojazdów, jednakże przekazany właśnie egzemplarz znacząco się różni od demonstratora. Do 2025 spółka dostarczy trzy egzemplarze w konfiguracji seryjnej wartych ok. 140 mln AUD (365,1 mln zł) – harmonogram zakłada 3-letni okres dostaw od zawarcia umowy i obecnie został wyprzedzony. W dalekosiężnych planach są kolejne zamówienia dla RAN, jak i zaoferowanie systemu na eksport.
Ghost Shark charakteryzuje się modułową konstrukcją, a zgodnie z wymogami zamawiającego ma realizować misje zwiadu, obserwacji i rozpoznania (Intelligence, Surveillance and Reconnaissance, ISR) oraz rozpoznania radioelektronicznego/wywiadu sygnałowego (Signals Intelligence, SIGINT). Może także prowadzić działania związane z wykrywaniem okrętów podwodnych, w czym będzie wspomagany przez pasywny system sonarowy SURTASS-E (Surveillance Towed Array Sensor System-Expeditionary), który trafi na okręty nawodne. Mają być zdolne do operowania na głębokości 6000 m przez 10 dni.
David Goodrich OAM, prezes wykonawczy i dyrektor generalny Anduril Australia, powiedział:
Harmonogram, jaki wyznaczyliśmy, aby zaprojektować i wyprodukować w Australii trzy Ghost Shark w ciągu trzech lat przez Australijczyków dla Sił Obronnych, był niezwykle ambitny. Z radością ogłaszam, że wyprzedzamy harmonogram i, co ważne dla programu, mieścimy się w budżecie. Realizujemy ten program niezwykle szybko, współpracując z naszymi partnerami z ASCA, DSTG i RAN. Strategiczne przywództwo i spostrzeżenia dotyczące innowacji dostarczone przez profesor Tanyę Monro, profesor Emily Hilder i wiceadmirała Marka Hammonda są kluczem do naszego sukcesu.
Dr Shane Arnott, starszy wiceprezes ds. inżynierii w Anduril Industries powiedział:
Zwinne poruszanie się jest znakiem firmowym Anduril. Aby napędzać ten postęp, dla Ghost Shark zebraliśmy wyjątkowy zespół inżynierów, składający się ze 121 osób z najlepszych w Australii, zajmujących się technologią, zasobami i obronnością. 42 australijskie firmy pracują obecnie nad Ghost Shark, który jest projektowany, konstruowany i produkowany w Australii. Planujemy produkcję na dużą skalę w Australii dla Królewskiej Marynarki Wojennej Australii, a następnie eksport do naszych sojuszników i partnerów na całym świecie. Korzystając z nowatorskich i skalowanych technik programistycznych, łączymy praktyki rozwojowe w sektorze technologicznym i obronnym – i przynosi to ogromne korzyści. Ghost Shark to program, z którego my, Australijczycy, możemy być bardzo dumni.
Minister Przemysłu Obronnego Australii Pat Conroy dodał:
Ghost Shark jest przykładem tego, jak Departament Obrony i australijski przemysł mogą działać szybko, aby rozwinąć nowe suwerenne zdolności, aby odpowiedzieć na stojące przed nami wyzwania. Przekazanie Ghost Shark do ASCA stanowi jasne oświadczenie dotyczące zaangażowania Departamentu w program. ASCA koncentruje się na przyspieszeniu transformacji innowacji w potencjał, który zapewni naszym Australijskim Siłom Obronnym przewagę, tworząc jednocześnie więcej miejsc pracy dla Australijczyków komercjalizujących tę technologię.
Wiceadm. Mark Hammond powiedział:
Ta współpraca łączy wiedzę Marynarki Wojennej, szybkość dostaw ASCA, wiedzę naukową DSTG i doświadczenie Anduril Australia w zakresie elastycznych innowacji. Jesteśmy narodem otoczonym morzem, a Ghost Shark to jedno z narzędzi, które opracowujemy dla Marynarki Wojennej w celu patrolowania i ochrony naszych oceanów oraz naszego połączenia ze światem.
Prof. Tanya Monro ACC, główny naukowiec ds. obronności w DSTG:
Dostarczenie pierwszego prototypu Ghost Shark przed terminem wyznacza nowy standard rozwoju zdolności w wymaganym tempie. Ghost Shark już znacznie wyprzedza swój trzyletni harmonogram prac rozwojowych. Program Ghost Shark zapewnia operacyjnie istotne możliwości w ułamku czasu w porównaniu z tradycyjnymi harmonogramami. Testowanie pierwszego Ghost Sharka miało kluczowe znaczenie dla szybkiego uczenia się i iteracji – w ten sposób zapewniamy zaawansowane możliwości asymetryczne. DSTG wnosi własne technologie wyszukiwania ścieżek w potężne możliwości Ghost Shark, a także wiedzę specjalistyczną w zakresie projektowania i rozwoju kluczowych systemów i ładunków.
Prof. Emily Hilder z ASCA dodała:
Ghost Shark to prawdziwie żywy przykład podejścia, jakie stosujemy w ASCA, aby dostarczać zaawansowane możliwości asymetryczne, których horyzont rozwoju wynosi od dwóch do trzech lat. Stworzyliśmy niesamowicie zintegrowany zespół dla Ghost Shark, w skład którego wchodzą członkowie zespołów DSTG i ASCA współpracujący z RAN i Anduril – każdy z nas wnosi swoją unikalną wiedzę i doświadczenie, czym jest misja ASCA. Jedynym sposobem, abyśmy odnieśli sukces w odpowiednim tempie, jest zrobienie tego razem.
Proud to announce we are moving forward with the acquisition of Ghost Shark!
This Aussie made cutting-edge technology will provide a stealthy, long-range autonomous undersea warfare capability that can conduct persistent intelligence, surveillance, reconnaissance and strike. pic.twitter.com/CClmTWrmwp
— Pat Conroy MP (@PatConroy1) April 18, 2024
Swoją konfiguracją, Ghost Shark żywo przypomina opracowany przez Boeinga bezzałogowiec Orca na potrzeby amerykańskiego programu XLUUV (Extra Large Unmanned Underwater Vehicle). Pierwszy z czterech prototypów dostarczono US Navy w grudniu ub. r. (Pierwsza bezzałogowa Orca XLUUV przekazana US Navy).
Na podstawie informacji prasowej