12 maja amerykańska spółka Raytheon Missiles & Defense (wchodząca w skład Raytheon Technologies) poinformowała o zrealizowaniu prób ogniowych, wspólnie z norweską spółką Kongsberg Defence & Aerospace (KDA), pocisku rakietowego ziemia-powietrze AMRAAM-ER (Advanced Medium-Range Air-to-Air Missile – Extended Range) z nowej wyrzutni systemu przeciwlotniczego średniego zasięgu NASAMS (Norwegian/National Advanced Surface-to-Air Missile).
Raytheon Missiles & Defense wraz z Kongsberg Defence & Aerospace przeprowadziły próby pocisku AMRAAM-ER o zwiększonym zasięgu z nowej wyrzutni systemu przeciwlotniczego średniego zasięgu NASAMS / Zdjęcie: Raytheon Technologies
Strzelanie odbywały się na norweskim poligonie Andøya w pobliżu fiordu Andfjorden na granicy okręgów Nordland i Troms. Choć pocisk AMRAAM-ER był już wcześniej regularnie testowany, to nowością była próba z systemem NASAMS. Była one częścią prac związanych z umową o wartości 266 mln NOK z 12 lutego br. pomiędzy KDA a norweską agencją zakupów obronnych (Forsvarsmateriell, FMA) na modernizację zestawów NASAMS III. Dostawy pocisków mają rozpocząć się w 2023. Drugim potwierdzonym użytkownikiem zestawów NASAMS, który zamówił pociski AMRAAM-ER, jest Katar (Modernizacja norweskich NASAMS III).
Pocisk AMRAAM-ER, charakteryzujący się większą masą startową i rozmiarami, ze względu na zastosowany wydajniejszy silnik marszowy z pocisku RIM-162 Evolved Sea Sparrow Missile (ESSM). Ponadto, system naprowadzania wykorzystuje dokładniejsze algorytmy, w związku z czym próba dostarczyła istotnych danych dotyczących dalszych możliwości rozwojowych oprogramowania. Pozwoliło to na dwukrotne zwiększenie zasięgu z 40 do 80 km i pułapu o 70% – z 14 do 24 km. AMRAAM-ER charakteryzuje się również zwiększoną manewrowością (IDEX 2019: AMRAAM-ER po próbach).
The AMRAAM-ER missile is one step closer to delivering a new land-based #missiledefense capability. Learn more: https://t.co/u6ojqUzvFT pic.twitter.com/nhQyX566mN
— Raytheon Missiles & Defense (@RaytheonDefense) May 12, 2021
Wideo: Raytheon Missiles & Defense
Następnym krokiem będzie integracja AMRAAM-ER z wyrzutniami High Mobility Launcher 4×4 na podwoziu M1097 HMMWV. Obecnie wykorzystywane są do tego celu pociski Surfaced Launched AMRAAM (SLAMRAAM).
Prace nad AMRAAM-ER realizowane wspólnie z KDA rozpoczęto w 2014, ale przedsięwzięcie ujawniono dopiero 22 lutego 2015. W październiku 2016 przeprowadzono pierwsze próbne odpalenie prototypu z wyrzutni NASAMS. Potwierdziło one konieczność zmodyfikowania wyrzutni.
System NASAMS, w różnych wersjach, wszedł na wyposażenie sił zbrojnych 15 państw, a w ostatnich kilku latach został zakupiony przez Australię, Indonezję, Katar, Litwę, Węgry i Indie (NASAMS dla Węgier, NASAMS dla Australii, NASAMS II na Litwie, IADWS dla Indii).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.