Podczas targów IDEX 2019 w Abu Zabi, Raytheon poinformował o zakończeniu ponad 1700 testów pocisku rakietowego Advanced Medium-Range Air-to-Air Missile – Extended Range (AMRAAM-ER). Charakteryzuje się on zwiększonym zasięgiem i będzie integrowany przede wszystkim z zestawami przeciwlotniczymi National Advanced Surface to Air Missile System (NASAMS).
Raytheon przeprowadził ponad 1700 testów w tunelu aerodynamicznym z pocisku AMRAAM-ER. Uruchomienie produkcji małoseryjnej zaplanowano na 2019 / Zdjęcie: Raytheon
W czasie prób uzyskano dane pozwalające na zmodernizowanie osiągów i aerodynamiki AMRAAM-ER. Pocisk został wyposażony w wydajniejszy silnik marszowy z RIM-162 Evolved Sea Sparrow Missile (ESSM), a system naprowadzania wykorzystuje dokładniejsze algorytmy. Pozwoliło to na dwukrotne zwiększenie zasięgu z 40 do 80 km i pułapu o 70% – z 14 do 24 km. AMRAAM-ER charakteryzuje się również zwiększoną manewrowością.
Opracowanie pocisku wymagało modyfikacji wyrzutni NASAMS i oprogramowania układu sterowania. Prowadnice wewnątrz kontenerów startowych pozostały takie same. Następnym krokiem będzie integracja AMRAAM-ER z wyrzutniami High Mobility Launcher 4×4 na podwoziu M1097 HMMWV. Obecnie wykorzystywane są do tego celu pociski Surfaced Launched AMRAAM (SLAMRAAM).
Prace nad AMRAAM-ER realizowane wspólnie z norweskim Kongsberg Defence & Aerospace rozpoczęto w 2014. Przedsięwzięcie ujawniono dopiero 22 lutego 2015. W październiku 2016 przeprowadzono pierwsze próbne odpalenie prototypu z wyrzutni NASAMS. Według zakładanego prac harmonogramu produkcja małoseryjna ma rozpocząć się w 2019.
Analiza
Zestawy przeciwlotnicze NASAMS są użytkowane przez Hiszpanię i USA, a zmodernizowane NASAMS II przez Chile, Finlandię, Holandię i Norwegię. Nowymi użytkownikami zestawów mają stać się Australia, Indonezja, Litwa i Oman. Deklaracje ich zakupu wyraziły też Chorwacja i Indie. Rząd w New Delhi prowadzi negocjacje z Raytheonem w tej sprawie od września 2018 (Więcej NASAMS dla Litwy, 2018-12-28, NASAMS II dla Indii?, 2018-08-01).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.