10 lutego br. biuro prasowe Sojuszniczego Dowództwa Sił Powietrznych NATO (NATO Allied Air Command) poinformowało, że w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku wylądowało osiem amerykańskich samolotów przewagi powietrznej F-15C/D Eagle w ramach wzmocnienia operacji NATO Baltic Air Policing (BAP) na wschodniej flance Sojuszu (Amerykańskie F-15 i F-16 w Polsce).
W 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku wylądowało osiem amerykańskich samolotów przewagi powietrznej F-15C/D Eagle w ramach wzmocnienia flanki wschodniej NATO / Zdjęcie: NATO Allied Air Command
Samoloty przyleciały z brytyjskiej bazy lotniczej RAF Lakenheath, w angielskim hrabstwie Suffolk i są przypisane do 493. Eskadry The Grim Reapers z 48. Skrzydła Myśliwskiego USAF. Co ciekawe, eskadra ta zostanie w przyszłości przezbrojona w samoloty wielozadaniowe F-35A Lightning II, podobnie jak pierwsza formacja z tej bazy, 495. Eskadra Myśliwska Valkyries (Pierwsze amerykańskie F-35A w Europie na stałe).
Amerykańskie samoloty będą współdziałać w ramach operacji NATO BAP z polskimi i duńskimi F-16, których po cztery egzemplarze stacjonują w 1. Bazie Lotniczej w Szawlach na Litwie. Wcześniej, 26 stycznia br. do estońskiej bazy lotniczej Ämari, także w ramach wzmocnienia operacji NATO BAP, przybyło sześć samolotów wielozadaniowych F-15E Strike Eagle z 4. Skrzydła Myśliwskiego USAF, stacjonującego na co dzień w bazie lotniczej Seymour Johnson w Północnej Karolinie. Oznacza to, że w operacji bierze udział łącznie 18 samolotów bojowych NATO. Ponadto, F-15C/D będą prowadzić szkolenia lotnicze z siłami sojuszniczymi w całym regionie (Dania wyśle fregatę i myśliwce w rejon państw bałtyckich, Polskie F-16 przechwyciły rosyjskiego Ił-20M, Polskie F-16 po raz trzeci nad Litwą).
Gen. Jeff Harrigian, dowódca Sojuszniczego Dowództwa Sił Powietrznych NATO i Sił Powietrznych USA w Europie i Afryce (USAFE-AFAFRICA), powiedział:
Rozmieszczenie amerykańskich F-15 w Polsce podnosi zdolności obrony kolektywnej na wschodniej flance NATO i rozszerza misję policyjną kontroli przestrzeni powietrznej. Zaangażowanie amerykańskich samolotów i lotników świadczy o solidarności Sojuszu, ponieważ nadal współpracujemy w jedności, aby wykonać naszą misję obronną.
Dziś do bazy lotniczej w Łasku przybyły amerykańskie myśliwce F15, które wesprą wschodnią flankę w ramach misji #NATOAirPolicing pic.twitter.com/QwmR69qIGc
— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) February 10, 2022
Przybyłe do Polski samoloty, podobnie jak te rozmieszczone na Litwie i w Estonii będą podlegać bezpośrednio pod Sojusznicze Połączone Centrum Operacji Powietrznych (CAOC, Combined Air Operation Centre) w niemieckim Uedem. Centrum jest odpowiedzialne za kierowanie i koordynację operacji lotniczych przydzielonych aktywów w całej Europie Północnej w czasie pokoju, kryzysu i konfliktu. Międzynarodowe sztaby są w ścisłym kontakcie z centrami kontroli i raportowania, krajowymi centrami misji policyjnych oraz dedykowanymi bazami lotniczymi z kontyngentami szybkiego reagowania, rutynowo wykonującymi misje NATO Air Policing (Hipersoniczne Kindżały w obwodzie kaliningradzkim).
Warto dodać, że tego samego dnia rano z brytyjskiego lotniska Glasgow-Prestwick na wojskową część lotniska Warszawa-Okęcie przybył samolot transportowo-tankujący Airbus KC2 Voyager (A330-243MRTT) o numerze taktycznym ZZ331, należący do królewskich brytyjskich wojsk lotniczych (Royal Air Force, RAF). Na jego pokładzie znalazła się grupa z zapowiedzianych 350 dodatkowych żołnierzy 45. batalionu Royal Marines (45 Royal Marine Commando), którzy wzmocnią 100-osobowy kontyngent inżynieryjny wojsk lądowych (British Army). Decyzja została ogłoszona podczas poniedziałkowej wizyty ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka w Londynie na spotkaniu ze swoim brytyjskim odpowiednikiem, Benem Wallace’em. Razem z żołnierzami stacjonującymi w ramach wielonarodowej batalionowej grupy bojowej NATO (eFP, enhanced Forward Presence), liczebność brytyjskiego personelu wojskowego wzrośnie do ponad 600 (82. Dywizja Powietrznodesantowa w Polsce).
Zgodnie z moimi ustaleniami z Sekretarzem Obrony Wielkiej Brytanii do Polski przylecieli żołnierze brytyjscy. Jesteśmy solidarni, stanowczy i konsekwentni w odpowiedzi na agresywną politykę Kremla. pic.twitter.com/AeTCVnVdqs
— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) February 10, 2022