W piątek, 19 lipca 2024, Agencja Uzbrojenia opublikowała informację o zamiarze przeprowadzenia wstępnych konsultacji rynkowych dotyczących pozyskania amunicji czołgowej kal. 120 mm x 570 z nabojem programowalnym dla zmodernizowanych czołgów Leopard 2PL.
Zdjęcie: 11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej
Termin składania wniosków o udział we wstępnych konsultacji rynkowych minie 16 sierpnia 2024, a planowany termin ich realizacji minie 30 września 2024.
Przedmiotem wstępnych konsultacji rynkowych jest 120 mm x 570 nabój z pociem programowalnym (120 mm nabój z pociskiem odłamkowo-burzącym HE programowalnym) przeznaczony do strzelania z czołgów Leopard 2PL będących na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP, z uwzględnieniem poniższych wymagań:
- Pocisk naboju powinien posiadać zdolność niszczenia: pojazdów lekko opancerzonych, celów znajdujących się za osłoną (np. za ścianami żelbetonowymi), umocnień betonowych, umocnień ziemnych, bunkrów, oraz siły żywej.
- Zapalnik powinien zapewnić zdolność do programowo wymuszonej eksplozji w jednym z trzech trybów:
- działanie natychmiastowe (detonacja punktowa przy uderzeniu);
- działanie z opóźnieniem (detonacja po przebiciu przeszkody);
- działanie w powietrzu (airbrust).
- Zapalnik powinien być programowany przy wykorzystaniu szyny danych oraz urządzenia Ammunition Communication Module (ACM), które są zintegrowane w czołgu Leopard 2PL.
- Konstrukcja naboi powinna zapewnić eksploatację w czołgach Leopard 2PL z wykorzystaniem danych balistycznych zawartych systemie kierowania ogniem tego czołgu bez konieczności ingerencji w jego konstrukcję i budowę.
Wstępne konsultacje rynkowe będą obejmowały w szczególności następujące obszary dotyczące wyżej opisanej amunicji:
- Ocenę możliwości spełnienia przez oferowaną amunicję wstępnie określonych wymagań, parametrów i funkcjonalności.
- Sprecyzowanie uwarunkowań dotyczących systemu zabezpieczenia logistycznego, i szkolenia.
- Oszacowanie kosztów pozyskania, eksploatacji i wycofania amunicji.
- Wstępne ustalenie terminów pozyskania amunicji.
- Ustalenie możliwości zapewnienia bezpieczeństwa dostaw, w tym możliwości i warunków przeniesienia technologii produkcji oraz serwisowania amunicji do podmiotów polskiego przemysłu obronnego.
Analiza
Z Leopardem 2 jest kompatybilna amunicja wielozadaniowa DM11 z programowalnym pociskiem odłamkowo-burzącym (HE), produkcji niemieckiej grupy Rheinmetall AG, którego przedstawicielstwem jest spółka Rheinmetall Polska. Nożna ją zaprogramować na trzy różne tryby zapłonu: detonację przy uderzeniu z opóźnieniem czasowym i bez oraz detonacją w po upływie wyznaczonego czasu.
Co warte odnotowania, DM11 pod nazwą Мk 324 Mod 0 (MP-HE-T) był używany przez amerykański Korpus Piechoty Morskiej (US Marine Corps, USMC) na czołgach M1A1FEP Abrams, których 116 egzemplarzy odebrała Polska.
Na rynku są dostępne również inne typy, ale z powodu braku kompatybilności z szyną danych wymagałyby wprowadzenia modyfikacji w systemie kierowania ogniem czołgów.
Można tu wymienić amerykańską M1147 AMP (Advanced Multi-Purpose) HEAT-MP-T (High Explosive, Multipurpose, Tracer) ze smugaczem, zamawianą na potrzeby polskich M1A2SEPv3 Abrams, produkcji Northrop Grumman. Została ona opracowana jako następca czterech starszych naboi: M830 i M830A1, M908 HE-OR-T i kartacze M1028. Przeznaczona do zwalczania siły żywej, lekkich umocnień (np. 20-cm żelbetonowych ścian), zwalczania celów lekko i średnio opancerzonych, także w trybie airburst, czyli detonacji w powietrzu w zaprogramowanej odległości od celu.
Jest też izraelska M339, produkcji Elbit Systems, która, co ciekawe z układami programowania zapalników (Data Setting Units) miała już trafić na uzbrojenie czołgów Leopard 2 fińskich wojsk lądowych (Maavoimat). Francuska spółka KNDS France pracuje nad nową amunicją programowalną 120 IM3M, ale nie jest jasne czy w ogóle będzie kompatybilna z Leopardami.