W poniedziałek, 13 stycznia 2024, europejska spółka Airbus Defence and Space poinformowała w mediach społecznościowych, że należący do niemieckich wojsk lotniczych (Luftwaffe) czterosilnikowy samolot transportowo-tankujący A400M-180 Atlas po raz pierwszy zatankował w locie zmiennowirnikowiec Boeing-Bell CMV-22B Osprey, należący do amerykańskiej Marynarki Wojennej (US Navy).
Zdjęcie: Airbus Defence and Space
Nowy odbiorca odblokowany. A400M pomyślnie dostarczył paliwo dla V-22 Osprey US Navy podczas kampanii testów lotniczych przeprowadzonej przez Luftwaffe. To jeszcze bardziej rozszerza rolę niemieckiego A400M jako tankowca i oznacza krok w kierunku zwiększenia interoperacyjności z partnerami NATO – czytamy w krótkiej notce na platformie społecznościowej X (Pierwszy kazachski Airbus A400M już w kraju).
Brak szczegółów całego przedsięwzięcia. Wiadomo jedynie, bazując na zamieszczonej fotografii, że paliwo do amerykańskiego statku powietrznego zostało przetłoczone przy pomocy bębna z przewodem elastycznym (hose and drum unit, HDU) z dwóch zbiorników o pojemności 7,2 tys. litra każdy, umieszczonych w ładowni A400M, które składają się na moduł uzupełniania paliwa CHT (Cargo Hold Tanks). Szybkość przetaczania paliwa poprzez moduł CHT wynosi 2 tys. litrów/minutę. Moduł CHT jest sterowany za pomocą oprogramowania do kontroli i zarządzania paliwem (Fuel Quantity Management System). Jeśli chodzi o HDU, to producent testował przewody o długościach 24, 29 i 36 m (te ostatnie dla śmigłowców). System przeszedł certyfikację dla A400M w lutym 2019.
Standardowo seryjne A400M Atlas są wyposażone w układ nadzorujący przetaczanie paliwa, wzmocnione struktury ładowni na zamontowanie modułu CHT, podskrzydłowe węzły mocowania zasobników z przewodami elastycznymi Cobham 908E (jako pomocnicze rozwiązanie) oraz niezbędne elementy instalacji paliwowej w kadłubie i skrzydłach. Przekształcenie samolotu z konfiguracji transportowej w tankującą zajmuje ok. 2 godzin.
Jeśli chodzi o zmiennowirnikowce CMV-22B Osprey to wcześniej, US Navy certyfikowała je do pobierania paliwa w locie z najnowszych bezzałogowych cystern pokładowych Boeing MQ-25A Stingray. Statki powietrzne tego typu wchodzą na wyposażenie Wielozadaniowych Eskadr Wsparcia Logistycznego (Fleet Logistics Multi-Mission Squadrons, VRM). Przeznaczone są do prowadzenia operacji COD (Carrier Onboard Delivery), polegających na transporcie personelu i zaopatrzenia oraz ładunków o wysokim priorytecie na lotniskowce lub do baz ekspedycyjnych. Zastąpią w tej roli obecnie eksploatowane samoloty Grumman C-2A Greyhound, które w przyszłości mają zostać wycofane ze służby. Obecnie weszły na wyposażenie eskadr: VRM-30 Titans, VRM-40 Mighty Bison i VRM-50 Sunhawks, a także doświadczalna HX-21 Blackjack. Łącznie zamówiono 44 egzemplarze (zamiast pierwotnie planowanych 48). 1 maja 2024 informowano, że wszystkie V-22 otrzymają nowe przekładnie.
https://twitter.com/AirbusDefence/status/1878803852696359396