Z wtorku na środę, 1-2 kwietnia 2025, w podwarszawskim Otwocku doszło do największej od lat awarii wody pitnej – około 60 tysięcy osób z okolicy Otwocka i Karczewa zostało odciętych od wody zdatnej do spożycia. Od środy na terenie awarii działają żołnierze 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. rotmistrza Witolda Pileckiego (6. MBOT), a pierwsza cysterna do przewozu i dystrybucji wody CW-10 o pojemności 10 tysięcy litrów dotarła do Otwocka już w czwartek po południu. Żołnierze Kompanii Logistycznej do późnego wieczora wydawali wodę mieszkańcom osiedla domków jednorodzinnych.
Zdjęcia: Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej
W związku ze skalą kryzysu wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz zdecydował o znacznym zwiększeniu zaangażowania poprzez skierowanie do Otwocka dodatkowego wsparcia. W piątek, 4 kwietnia do działania wydzielone zostały cysterny z kolejnych dziewięciu Brygad Obrony Terytorialnej. Będą rotacyjnie wspierać samorząd w zapewnieniu wody pitnej mieszkańcom Otwocka i Karczewa. Na mocy ustawy o Obronie Ojczyzny, dowódca 6. MBOT pełni funkcję koordynatora w zakresie Systemu Zarządzania Kryzysowego Resortu Obrony Narodowej w województwie mazowieckim.
W Otwocku nastąpiła duża awaria wodociągów, @terytorialsi są na miejscu i pomagają przy dystrybucji wody pitnej, żołnierze wspierają m. in. szpital powiatowy. #WojskoPolskie udostępnia także cysterny do przewozu wody pitnej. Jeśli będzie taka potrzeba zwiększony zostanie zakres…
— Władysław Kosiniak-Kamysz (@KosiniakKamysz) April 2, 2025
Do Karczewa udał się również dowódca 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, pułkownik Witold Bubak, by spotkać się z tamtejszymi władzami.
Po raz kolejny pokazujemy, że jesteśmy gotowi, by w realnych działaniach zdać egzamin że wsparcia lokalnych społeczności – od wczoraj żołnierze 61 Batalionu działają w Otwocku, dziś zaangażowanie poszerza się o Karczew, gdzie skierowani zostali terytorialsi z Nowego Miasta nad Pilicą. Pomoc lokalnej społeczności to główne zadanie żołnierzy WOT, realizujemy je i jesteśmy gotowi do zwiększenia zaangażowanych sił i środków, jeśli zajdzie taka konieczność – zapewnił dowódca 6. MBOT.
Ostatecznie do pomocy w awarii wodociągów w Otwocku i Karczewie będzie działać 18 cystern. Działania prowadzone będą do odwołania.
CW-10
Autocysterna na podwoziu samochodu terenowego przeznaczona jest do transportu, przechowywania i dystrybucji wody do celów spożywczych w warunkach polowych na poszczególnych etapach systemu zaopatrywania wojsk w wodę. Jest przystosowana do eksploatacji w dowolnej porze roku i doby w zakresie temperatur pracy od minus 35oC do plus 50oC. Ponadto może być wykorzystywana do gaszenia pożarów, zraszania terenu oraz dezaktywacji uzbrojenia i sprzętu.
Konstrukcja i wyposażenie autocysterny zapewnia jednorazowo transport do 10m3 wody oraz napełnianie i opróżnianie zbiornika ze zmienną wydajnością do maksymalnie 1.000 dm3/min.
Możliwe dostępne wersje pojemności to: 4,5m3; 8m3; 10m3.
Wszystkie elementy cysterny stykające się z wodą pitną są wykonane z materiałów odpornych na korozję i dopuszczonych do kontaktu ze środkami spożywczymi.
Charakterystyka techniczna
(Cysterny o pojemności 8m3)
1. Zbiornik i wyposażenie instalacji dystrybucyjnej:
Wymiary zbiornika:
- długość – 4250 mm,
- szerokość – 2236 mm,
- wysokość – 1136 mm,
- objętość całkowita – ok. 8,1 m3,
- materiał płaszcza zbiornika – stal nierdzewna kwasoodporna, dopuszczona do wody spożywczej.
Instalacja dystrybucyjna:
- Końcówki spustowo-napełniające – Kamlok DN75, DN50.
- Węże:
- gumowe z przyłączami – Kamlok DN75, DN50,
- tkaninowe z przyłączami strażackimi – W52
Węzeł dystrybucyjny:
- Pompa wirowa do wody:
- wykonanie – do wody spożywczej,
- maksymalna wydajność pompy – 1000 dm3/min,
- napęd pompy – hydrauliczny,
- Pompa ssąca – rodzaj:
- tłokowa, próżniowa
- Pompa skrzydełkowa,
- Wodomierz,
- Filtr:
- typ – siatkowy,
- dokładność filtracji – 2,5 mm
2. Parametry linii wydawania wody:
- maksymalna wydajność przy użyciu pompy – ok. 1000 dm3/min,
- wydajność przy spuście grawitacyjnym – ok. 50 dm3/min,
- wydajność przy spuście grawitacyjnym przez króciec pełnienia zbiorników małogabarytowych – ok. 25 dm3/min,
- wydajność przy użyciu pompy wody i prądownicy – ok. 160 dm3/min,
- przyłączane wyposażenie:
- węże wydawcze gumowe tłoczne: – 2 szt.,
- średnica nominalna – DN50,
- długość węża – 12 m,
- przyłącza redukcyjne,
- węże strażackie tekstylne – W52,
- prądownica wody – PWS-52/R.
3. Parametry linii tankowania wody:
- szybkość tankowania zbiornika – ok. 1000 dm3/min, (ssanie z poziomu 4,5 m poniżej jezdni),
- szybkość spustu grawitacyjnego – ok. 600 dm3/min,
- przyłączane wyposażenie:
- węże gumowe ssawne – 4 szt.,
- średnica nominalna – DN75,
- długość węża -3 m.
- smok ssawny.
Przypomnijmy, że 9 września 2024, 4. Regionalna Baza Logistyczna z Wrocławia opublikowała informację z zawarcia umów o łącznej wartości 103 393 800 zł ze spółką Celtech z Poznania na dostawy kolejnych partii cystern CW-10.