W środę, 26 marca 2025, Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych (DO RSZ) poinformowało, że żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego (PKW) KFOR w Kosowie zostali zaangażowani w działania po wymianie ognia na linii granicznej pomiędzy Serbią a Kosowem.
We wtorek, 25 marca 2025, w godzinach południowych, w rejonie miejscowości Gornja Trnovica, patrol serbskich Sił Zbrojnych został ostrzelany przez nieznanych napastników. Na administracyjnej linii granicznej (Administrative Boundary Line, ABL) doszło do krótkiej wymiany ognia. Sprawcy prowadzili ostrzał z terytorium Kosowa, po czym zbiegli z miejsca zdarzenia.
Natychmiast po otrzymaniu informacji żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR podjęli zdecydowane działania. Na miejsce incydentu skierowano patrol polskich żołnierzy realizujących zadania w rejonie odpowiedzialności oraz Siły Szybkiego Reagowania w celu wsparcia Kosowskiej Straży Granicznej, której zadaniem miało być zatrzymanie podejrzanych.
Dzięki szybkiej i profesjonalnej reakcji żołnierzy PKW udało się zlokalizować pojazd sprawców, którzy podjęli próbę ucieczki. Polski patrol natychmiast rozpoczął pościg, nawiązując współpracę z Kosowską Strażą Graniczną, która dokonała zatrzymania sprawców.
PKW KFOR odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa i stabilizacji w regionie. Szybka reakcja, profesjonalizm i skuteczność polskich żołnierzy przyczyniają się do utrzymania porządku oraz przeciwdziałania zagrożeniom na administracyjnej linii granicznej.
Polski Kontyngent Wojskowy KFOR w Republice Kosowa realizuje misję o charakterze stabilizacyjnym.
W ramach działalności operacyjnej PKW KFOR realizuje zadania polegające na monitorowaniu przestrzegania porozumień i traktatów międzynarodowych w celu stworzenia warunków dla bezpiecznej egzystencji oraz normalizacji sytuacji w rejonie odpowiedzialności. Główny wysiłek PKW skupiony jest na przeciwdziałaniu zorganizowanej przestępczości, przemytowi, korupcji oraz na wspieraniu władz lokalnych i organów porządkowych w utrzymywaniu porządku i bezpieczeństwa.
Do najważniejszych zadań mandatowych należy:
- przestrzeganie warunków Rezolucji 1244 oraz porozumień technicznych;
- zapewnienie bezpieczeństwa i swobody przemieszczania; zorganizowanie systemu rozpoznania i monitorowanie;
- przestrzeganie porozumień i traktatów międzynarodowych w celu stworzenia warunków bezpiecznej egzystencji oraz normalizacji sytuacji w prowincji;
- wspieranie organizacji cywilnych w ustanawianiu prawa i porządku publicznego w prowincji; sprawowanie kontroli na przejściach granicznych oraz zapewnienie bezpieczeństwa członkom organizacji międzynarodowych pracującym w rejonie tych przejść;
- wspieranie pomocy humanitarnej;
- przeciwdziałanie próbom przemytu towarów pomiędzy Serbią a Kosowem; demonstrowanie obecności militarnej wojsk KFOR.
Wymienione zadania realizowane są poprzez: prowadzenie codziennych rutynowych patroli; organizowanie patroli doraźnych – zgodnie z potrzebami wynikającymi z danych rozpoznawczych i bieżącej oceny sytuacji;
- uczestnictwo we wspólnych patrolach z kosowska policją;
- utrzymywanie Sił Szybkiego Reagowania (QRF – Quick Reaction Force) w gotowości do działania w strefie Dowództwa Regionalnego – Wschód;
- wspieranie i zabezpieczanie działań oficerów EULEX podczas przeprowadzania codziennych kontroli na przejściach granicznych;
- przeprowadzanie wspólnych synchronizowanych patroli granicznych z żołnierzami armii serbskiej;
- organizowanie doraźnych i stałych punktów kontrolnych na drogach w rejonach przygranicznych; organizowanie doraźnych punktów obserwacyjnych przy głównych drogach prowadzących do granicy z Serbią;
- stałe monitorowanie stanu dróg i natężenie ruchu w pasie przygranicznym.
Głównym zadaniem Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Kosowie jest stworzenie i utrzymanie warunków umożliwiających bezpieczne funkcjonowanie mieszkańców Kosowa w miejscu ich zamieszkania oraz zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego.
Polski Kontyngent Wojskowy KFOR w Kosowie liczy do 300 żołnierzy. Obecnie zasadniczy element wystawiający LI zmianę PKW KFOR stanowią żołnierze 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego oraz żołnierze z innych jednostek w składzie Wielonarodowej Grupy Bojowej – Wschód. LI zmianą PKW KFOR dowodzi ppłk Andrzej Wasiluk.
Przypomnijmy, że 8 lutego br. Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych informował, że do PKW KFOR trafiły pojazdy minoodporne M1240A1 M-ATV (MRAP-All Terrain Vehicle), gdzie zastąpiły samochody opancerzone BRDM-2.
Na podstawie komunikatu prasowego