Mundur nie tylko dla mężczyzn
Pożegnanie ze starym podejściem
Każdą formację tworzą ludzie, dlatego dynamika służb mundurowych jest tak duża. Jeszcze 10 lat temu rzadkością był widok kobiety w mundurze. W niektórych, bardziej konserwatywnych środowiskach, spotkać się to mogło wręcz z oburzeniem. Kobieta w wojsku czy policji? Przecież to zawód dla mężczyzny. Dziś sytuacja jest z goła odmienna.
Coraz więcej kobiet w służbach mundurowych
Coraz więcej kobiet wybiera zawód związany ze służbą. Nie zapominajmy, że panie z roku na rok prężniej zasilają szeregi nie tylko Wojska Polskiego czy Policji, ale także Straży Pożarnej, Służby Granicznej czy Więziennej. W 2004 roku sytuacja kobiet w polskiej armii znacznie poprawiła się po wejściu w życie ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, która to otworzyła kobietom drogę do awansów, dając im prawo obejmować stanowiska we wszystkich korpusach od szeregowych, poprzez podoficerów, aż na oficerach skończywszy. Według danych z marca 2024 roku w Wojsku Polskim służy ponad 17 tysięcy kobiet, co stanowi 13% żołnierzy zawodowych. Dwadzieścia lat wcześniej było ich zaledwie 500. W Policji aż 20% wszystkich funkcjonariuszy stanowią panie. Jako żołnierza, ale przede wszystkim kobietę, bardzo cieszą mnie te statystyki. Mimo iż kobiety mają coraz lepsze warunki służby, to nadal – wbrew pozorom bardzo często- spotykamy się z dyskryminacją na tle płciowym, z przytykami, seksistowskim zachowaniem czy mobbingiem, który w wielu kręgach jest uznawany za temat tabu.
BC Arms – balistyka dla kobiet
Potrzeba wyposażenia stworzonego dla kobiet
Jednak aby ta cała reformacja służb miała ręce i nogi, musi za tym iść nie tylko zmiana mentalna (choć ta i tak powoli jest zauważalna), ale i sprzętowa. We wrześniu przed MSPO w Kielcach na łamach czasopisma MILMAG ukazał się artykuł o kamizelce balistycznej firmy Templars Gear, w którym szerzej opisuję dlaczego tak ważny jest odpowiedni dobór sprzętu, który ściśle powiązany jest z posturą, wzrostem i co za tym idzie – z płcią. Nie ukrywajmy, ale statystycznie kobiety są drobniejsze od mężczyzn, w związku z czym potrzebują sprzętu przykładowo w rozmiarze S, a nie XL, bo taki był na magazynie. Mówię tu nie tylko o mundurach, ale przede wszystkim o kamizelkach, pasach taktycznych, hełmach czy ochronie balistycznej.
Konturowane płyty BC Arms
Zatrzymajmy się na chwilę przy tej ostatniej – balistyce. Wychodząc naprzeciw kobiecym potrzebom w Policji, polska firma BC Arms stworzyła wersję płyty balistycznej z serii Patrol dla pań. Co to znaczy dla pań? A no dokładnie to, że przy zachowaniu tych samych parametrów technicznych i właściwości balistycznych, co męski odpowiednik, płyta poprzez ugięcie w części piersiowej jest dużo lepiej dopasowana do kobiecej sylwetki. Dzięki zastosowaniu unikalnego kształtu płyty nie odstaje od ciała, nie krępuje ruchów i jest naprawdę bardzo wygodna.
Parametry BC Arms Patrol
W tym miejscu muszę także podkreślić, że przy masie zaledwie 600 gram przewyższa normę balistyczną K2 (NIJ IIIA), a ugięcie przy trafieniu pociskiem 9x19mm jest poniżej 20mm (!). Oznacza to, że płyta realnie chroni nie tylko życie, ale i nasze zdrowie. Dla przykładu rdzeń kręgowy przerywany jest przy ugięciu 36 mm. Więcej na temat balistyki pojawi się po obszernych testach, jednak już mogę powiedzieć, że jest to ogromny, milowy krok w stronę podniesienia standardów w formacjach mundurowych.
Nowości BC Arms z MSPO
Wprawdzie płyty Patrol K dedykowane są dla Policji, jednak z niecierpliwością czekam na możliwość testów zaprezentowanych w tym roku na targach MSPO w Kielcach płyt ceramicznych, wychodzących naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom kobiet w Wojsku Polskim. Stay tuned…
Podczas MSPO w Kielcach zaprezentowano nowe osłony linii Warrior, zaprojektowane z myślą o odbiorcach wojskowych. W zależności od modelu, oferowana jest ochrona w zakresie norm K2-K5. Więcej informacji w artykułach BC Arms na MSPO 2024: seria osłon Warrior oraz Osłony balistyczne BC Arms – relacja z MSPO 2024.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.