7 maja Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało o wizycie I Zastępcy DGRSZ gen. dyw. pil. Jana Śliwki na Łotwie i w Estonii. Dzień wcześniej Sztab Generalny Wojska Polskiego poinformował o wizycie w Estonii dowódcy, gen. broni Rajmunda T. Andrzejczaka. Miały one związek z udziałem Polski w międzynarodowych ćwiczeniach Spring Storm 2019 (Kevadtorm 2019) w estońskich prowincjach Virumaa Wschodnia i Zachodnia. Wojsko Polskie reprezentuje m.in. Morska Jednostka Rakietowa (MJR) z Siemirowic, wyposażona w pociski przeciwokrętowe NSM (Naval Strike Missile). Jest to pierwsze operacyjne rozmieszczenie tego systemu rakietowego poza granicami kraju.
Naval Strike Missile został zaprojektowany przez norweski koncern Kongsberg Defence & Aerospace. Wariant systemu obrony wybrzeża dla Marynarki Wojennej opracowano z udziałem polskich spółek PIT-Radwar i ówczesnej Bumar Elektronika (radar TRS-15M). Wyrzutnia MLV i pojazd dowodzenia CCV zostały zabudowane na podwoziu Jelcz P662D.43. Pociski przeciwokrętowe są na wyposażeniu polskich marynarzy od 2013 / Zdjęcie: Ambasada RP w Estonii
Oprócz gospodarza, w Spring Storm 2019 biorą udział żołnierze z 12 państw: Belgii, Finlandii, Francji, Gruzji, Kanady, Litwy, Łotwy, Niemiec, Polski, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i USA. Ćwiczenia rozpoczęły się 29 kwietnia, a faza poligonowa została zaplanowana na 2-10 maja. Łącznie ćwiczy około 10 tysięcy żołnierzy. W ćwiczeniach biorą udział m.n. brytyjskie i niemieckie samoloty wielozadaniowe Eurofighter Typhoon, brytyjskie i amerykańskie śmigłowce uderzeniowe AH-64 Apache, brytyjskie śmigłowce rozpoznania pola walki AW159 Lynx Wildcat AH.1 i amerykańskie śmigłowce poszukiwawczo-ratownicze MH-60G Pave Hawk (Brytyjskie Apache w Estonii, 2019-04-17).
3 maja w Rydze I Zastępca DGRSZ spotkał się z załogą fregaty rakietowej ORP Generał Kazimierz Pułaski (272), realizującej zadania w Stałym Zespole Sił Morskich NATO (Standing NATO Maritime Group One, SNMG1). Przebywając w porcie Ryga generał Śliwka spotkał się z dowódcą SNMG1, kadm. Edwardem Cashmanem na pokładzie brytyjskiej fregaty rakietowej HMS Westmister (F237) typu 23. Następnie odwiedził polskich żołnierzy w Estonii (Siły morskie NATO w Gdyni, 2019-04-20).
Od 5 maja na wodach terytorialnych Estonii okręt transportowo-minowy ORP Gniezno projektu 767 typu Lublin uczestniczy w rejsie nawigacyjno-szkoleniowym wraz z trałowcem EML Wambola (M311) typu Lindau/320 estońskiej marynarki wojennej (Eesti Merevägi). Na pokładzie polskiej jednostki znalazła się bateria NSM, złożona z 6 pojazdów, w tym wyrzutni MLV (Missile Launch Vehicle) pocisków przeciwokrętowych i pojazdów dowodzenia CCV (Combat Command Vehicle).
Marynarze MJR, podlegającej 3. Flotylli Okrętów, wraz ze sprzętem zostali wyokrętowani na brzeg, gdzie dołączyli do sił uczestniczących w ćwiczeniach. Marynarkę Wojenną reprezentuje także 8. Flotylla Obrony Wybrzeża. Oprócz tego, w Estonii są obecne także Siły Powietrzne. W bazie lotniczej Ämari stacjonują trzy samoloty myśliwsko-bombowe Su-22M4/UM3K (nr boczne: 3715, 3201 i 707) z 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie. Samoloty rozpoczęły loty szkoleniowe z siłami sojuszniczymi 3 maja. Na ćwiczeniach znalazły się także jednostki Wojsk Lądowych: 12. Dywizji Zmechanizowanej, 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, 9. Pułku Rozpoznawczego oraz 5. Pułku Inżynieryjnego.
Udział Morskiej Jednostki Rakietowej w ćwiczeniach w Estonii jest pierwszym operacyjnym rozmieszczeniem pocisków NSM poza granicami Polski. Wcześniej, polscy marynarze brali udział próbnych strzelaniach rakietowych w Norwegii. 1 czerwca 2016 poinformowano o wspólnych strzelaniach polsko-norweskich wokolicach wyspy Andøya. Było to jedno z najważniejszych przedsięwzięć Marynarki Wojennej w 2016.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.