Jak poinformowano w czwartek, 12 grudnia 2024, w ubiegłym tygodniu na terenie międzynarodowego portu lotniczego Rzeszów-Jasionka im. Rodziny Ulmów, z udziałem sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Pawła Zalewskiego i podsekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Wielkiej Brytanii ds. sił zbrojnych Luke’a Pollarda, odbyła się uroczystość wycofania z Polski baterii mobilnego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Sky Sabre.
Zdjęcia: Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii
Urzędnicy polskiego i brytyjskiego resortu obrony podziękowali personelowi 11. baterii (11 Battery Royal Artillery) ze składu 16. Pułku Przeciwlotniczego (16 Regiment Royal Artillery), będącego jednostką 7. Grupy Obrony Powietrznej (7 Air Defence Group) brytyjskich wojsk lądowych (British Army) za wsparcie obrony przestrzeni powietrznej Polski.
Bateria, rozmieszczona w lipcu 2022, początkowo miała stacjonować na wschodzie Polskie przez sześć miesięcy jako wzmocnienie flanki wschodniej NATO oraz jako osłona hubu logistycznego pomocy militarnej i humanitarnej dla walczącej Ukrainy. Później obecność brytyjska była przedłużana czterokrotnie aż do końca br.
Teraz bateria z systemem Sky Sabre powróci do Wielkiej Brytanii, co zapewni British Army elastyczność w zakresie przyszłych wymagań operacyjnych, w tym przeszkolenie większej liczby personelu w zakresie tego systemu.
Podsekretarz stanu ds. sił zbrojnych Luke Pollard powiedział:
Ta operacja okazała się ogromnym sukcesem. System Sky Sabre odegrał ważną rolę w obronie przestrzeni powietrznej Polski. Nasz wybitny personel Sił Zbrojnych zapewnia nam bezpieczeństwo w kraju i siłę za granicą, a ja chciałbym podziękować im za profesjonalizm i ciężką pracę podczas tego przedłużonego rozmieszczenia, chciałbym również powitać ich w domu na zasłużony odpoczynek z ich bliskimi w okresie Bożego Narodzenia. Wielka Brytania pozostaje niezachwiana w swoim zaangażowaniu w obronę naszych sojuszników z NATO i będziemy nadal ściśle współpracować z naszymi polskimi sojusznikami, w tym poprzez rozmieszczenie samolotów RAF Typhoon w przyszłym roku. Nadal współpracujemy z naszymi polskimi przyjaciółmi, aby zrealizować program Narew.
Jeden zestaw systemu Sky Sabre składa się z wyrzutni oraz dwóch pojazdów wsparcia ze stanowiskiem dowodzenia (FCC) i kontroli Rafael Advanced Defense Systems Modular, Integrated C4I Air & Missile Defense System (MIC4AD) oraz radaru obserwacyjnego 3D średniego zasięgu Saab Giraffe Agile Multi-Beam (AMB). Efektorem systemu jest rakietowy pocisk przeciwlotniczy krótkiego zasięgu MBDA CAMM (Common Anti-Air Modular Missile). Pozwala on na rażenie celów aerodynamicznych na dystansie od 1 do ponad 25 km i pułapie ponad 10 km.
Sky Sabre, pozyskany w ramach programu w ramach programu FLAADS (Future Local Area Air Defence System), trafił początkowo do 32. baterii (Minden) 16. Pułku Przeciwlotniczego (16 Regiment Royal Artillery), będącego jednostką 7, Grupy Obrony Powietrznej (7 Air Defence Group), z siedzibą w Baker Barracks na wyspie Thorney na południowym wybrzeżu Wielkiej Brytanii. Przezbrajanie rozpoczęto 15 stycznia 2021, a już 6 grudnia tego samego roku zakończono je. Nowy system zastąpił zestawy Rapier Field Standard C (FSC) o zasięgu 8 km z pociskami naprowadzanymi radiokomendowo, które niedawno rozpoczęły piątą dekadę służby w brytyjskim wojsku (Sky Sabre: Nowe zdolności rakietowe brytyjskich sił zbrojnych, Sky Sabre z pociskami CAMM w służbie).
Program Narew jest realizowany dzięki współpracy MBDA UK z Polską Grupą Zbrojeniową, w ramach której do Wojska Polskiego trafi 138 wyrzutni iLauncher na podwoziu Jelcz i ponad 1000 pocisków CAMM-ER o wydłużonym zasięgu. Jak podkreśla brytyjski resort obrony, program ten jest również impulsem dla brytyjskiego przemysłu obronnego, tworząc wzrost i możliwości w kraju oraz potwierdzając nasze zaangażowanie w obronę Polski i wschodniej flanki NATO. Wielka Brytania jest także strategicznym partnerem Polski w programie budowy trzech wielozadaniowych fregat rakietowych kr. Miecznik.
Jak przypomina strona brytyjska, Polska kontynuuje rozwijanie długoterminowych projektów obronnych wraz z Wielką Brytanią i jej sojusznikami, co obejmuje nową umowę obronną o wartości 4 mld GBP z brytyjskim przemysłem obronnym.
17 października br. podczas spotkania ministrów obrony państw NATO w Brukseli, Polska (obok Niemiec, Francji i Włoch) dołączyła do kierowanej przez Wielką Brytanię, inicjatywy DIAMOND (Delivering Integrated Air and Missile Operational Networked Defence), która zakłada zwiększenie interoperacyjności, wspólne szkolenia i wsparcie europejskiego przemysłu obronnego w zakresie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.
W październiku br. British Army wysłała inżynierów specjalistów, aby wesprzeć polskie władze w radzeniu sobie z niszczycielskimi powodziami, które nawiedziły kraj. Ponad 100 brytyjskich żołnierzy stacjonuje na stałe w Polsce jako część wzmocnionej wysuniętej obecności NATO.
Teraz zadania obrony powietrznej w rejonie Rzeszowa obejmą norweskie samoloty wielozadaniowe F-35A Lightning II oraz zestawy obrony powietrznej NASAMS (National/Norwegian Advanced Surface-to-Air Missile System), wraz z około 100 żołnierzami norweskimi. Oprócz tego, w styczniu 2025 do Polski zostanie ponownie skierowana niemiecka bateria systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu MIM-104 Patriot.
As our Sky Sabre air defence deployment in Poland concludes, the UK remains steadfast in supporting our NATO allies. RAF Typhoons will join a NATO air policing mission in Poland in 2025. Together, we will stand up for European security 🇬🇧🇵🇱
Read more: https://t.co/vga6NzriIW pic.twitter.com/cMg3oLFydl
— Ministry of Defence 🇬🇧 (@DefenceHQ) December 12, 2024
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.