W czwartek, 25 lipca 2024, amerykańska spółka Raytheon (część korporacji RTX), otrzymała od Agencji Obrony Przeciwrakietowej MDA (Missile Defense Agency) kontrakt o wartości 1 944 082 765 USD (7,641 mld zł) na dostawy pocisków przeciwrakietowych SM-3 Block IIA dla Stanów Zjednoczonych oraz Japonii.
Prace zostaną wykonane w Tucson w Arizonie i Huntsville w Alabamie, a przewidywana data zakończenia to 28 lutego 2031. Fundusze pochodzą z budżetu obronnego NDAA na lata fiskalne 2023 i 2024, odpowiednio 583 732 034 USD (2,294 mld zł) i 383 265 085 USD (1,506 mld zł) i zostały uruchomione w momencie zawarcia umowy. Z kolei fundusze z programu FMS (Foreign Military Sales) dla Japonii także uruchomiono w momencie zawarcia umowy i wynoszą 308 451 327 USD (1,212 mld zł).
Pociski przechwytujące RIM-161 Standard Missile SM-3 Block IIA są na uzbrojeniu, uruchomionej w bieżącym miesiącu instalacji przeciwrakietowej Aegis Ashore Poland w Bazie Wsparcia US Navy Redzikowo (Naval Support Facility, NSF) k. Słupska.
Wcześniej, w nocy z 13 na 14 kwietnia br. pociski tego typu zadebiutowały w działaniach bojowych w amerykańskiej marynarce wojennej (US Navy) podczas wsparcia obrony Izraela przed irańskim atakiem rakietowym. Od czterech do siedmiu pocisków wystrzelono z pokładów niszczycieli rakietowych USS Arleigh Burke (DDG-51) i USS Carney (DDG-64), oba typu Arleigh Burke Flight I i odnotowano od czterech do sześciu skutecznych przechwyceń irańskich rakietowych pocisków balistycznych (prawdopodobnie typu Emad, gdyż takie w większości miały zostać użyte przez Iran, ale wiele źródeł odnotowało użycie Gadr-110, Chajbar Szekan i Dezful).
Trzystopniowy pocisk przechwytujący SM-3 Block IIA, opracowany w ramach III fazy natowskiego programu European Phased Adaptive Approach (EPAA) w kooperacji z Japonią będącą jedynym użytkownikiem eksportowym (Korea Płd. wybrała nieujawnioną wersję), służy do niszczenia pocisków balistycznych krótkiego, średniego i pośredniego zasięgu (od 500 do 5000 km). Pocisk, który nie dysponuje konwencjonalną głowicą bojową z ładunkiem wybuchowym, niszczy cele w przestrzeni kosmicznej wyłącznie za pomocą energii kinetycznej. Siła uderzenia głowicy pocisku (kill vehicle) jest równa sile 10-tonowej ciężarówki poruszającej się z prędkością ponad 960 km/h. Taki sposób zwalczania celów jest określany mianem hit-to-kill (Raytheon dostarczy więcej pocisków przeciwrakietowych SM-3 Block IIA).
SM-3 Block IIA został wyposażony w ulepszoną głowicę kinetyczną, w której udoskonalono funkcje wyszukiwania, rozróżniania, namierzania i śledzenia celów. Już podczas pierwszego próbnego strzelania z tą głowicą przeprowadzonego na początku 2017, pocisk zdołał przechwycić zaawansowany cel balistyczny (SM-3 Block IIA odpalony z lądu).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.