27 stycznia br., wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ), Zakłady Mechaniczne Tarnów (ZMT) poinformowały, że dwa dni wcześniej, we wtorek, w trakcie pobytu w powiecie tarnowski, wizytę w spółce złożył sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej (MON) Marcin Ociepa, który w resorcie nadzoruje m.in. Departament Innowacji zajmujący się zarządzaniem działalnością naukowo-badawczą.
Wizytę w Zakładach Mechanicznych Tarnów złożył sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Marcin Ociepa, który w resorcie nadzoruje m.in. Departament Innowacji zajmujący się zarządzaniem działalnością naukowo-badawczą / Zdjęcia: ZMT
Głównym celem spotkania było zaprezentowanie wyników realizowanych projektów badawczo-rozwojowych. Mowa tu głownie o bojowo-rozpoznawczym autonomicznym pojazdem kołowym z modułem uzbrojenia Perun oraz o systemie zwalczania bezzałogowych statków latających. Goście wysłuchali prezentacji oraz zwiedzili Dział Budowy Prototypów.
Na wstępie przedstawione zostały kompetencje i infrastruktura badawczo-rozwojowa Zakładów Mechanicznych Tarnów. Następnie omówiono wyżej wymienione projekty. Perun – czyli wojskowy quad wyposażony w wieżyczkę z bronią, mogący poszczycić się mianem pierwszego robota bojowego w Polsce, który został zintegrowany z wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych Pirat. I drugi projekt – system zwalczania BSL, który jest polską odpowiedzią na nowe wyzwania na współczesnym polu walki, jakim są bezzałogowce (Bezzałogowy Perun strzela ppk Pirat, Pokaz Peruna dla MON, PERKUN Łukasiewicz-PIAP)
Konflikty zbrojne na świecie, w XXI w. przybierają nową, zautomatyzowaną formę, a to oznacza, że przed spółkami należącymi do sektora obronnego stoi zadanie zaadaptowania się do nowych potrzeb i tworzenia rozwiązań nie tylko skutecznych, ale także coraz bardziej innowacyjnych. Zakłady Mechaniczne Tarnów korzystają nie tylko ze wsparcia Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR), ale są także członkiem Europejskiej Agencji Obrony (EDA, European Defence Agency) – organizacji, która zrzesza 26 państw z Europy, pomagając im w rozwoju ich zdolności obronnych.
W ramach współpracy w ramach EDA, ZM Tarnów przystąpiło do projektu Combat Unmanned Gound System (CUGS). Projekt ma na celu wybranie i zaadaptowanie maksymalnie trzech różnych platform lądowych (w zakresie klasy masowej) oraz zdefiniowanie, zaprojektowanie, zaadaptowanie lub zbudowanie zestawu modułów funkcjonalnych, które zostaną zintegrowane w demonstratorze wysoce autonomicznego bezzałogowego bojowego systemu lądowego. Głównym zadaniem ZMT jest opracowanie modułu zarządzania efektorami, a także opcjonalna integracja ZSMU 1276-A3B na wybranych platformach. Konsorcjum jest złożone z 29 podmiotów z 9 państw ( Łukasiewicz-PIAP prezentuje bezzałogowego Huntera ).
Potencjał tarnowskiej spółki został dostrzeżony i doceniony przez wiceministra Ociepę oraz pozostałych wizytujących. Obie strony spotkania zadeklarowały chęć zacieśnienia współpracy oraz wyraziły gotowość do kolejnych tego typu działań.
Informacja prasowa Zakładów Mechanicznych Tarnów