26 grudnia 2024 KAI informowała, że rozpoczęła dostawy do lotnictwa wojsk lądowych Republiki Korei lekkich śmigłowców szturmowych LAH-1 Miron, opracowanych w ramach programu KHP (Korean Helicopter Program). Wśród powiązanych informacji zaprezentowano animacje na których a LAH-1 został zintegrowany z amunicją krążącą wyglądającą podobnie jak polski system Warmate-TL, opracowany przez Grupę WB.
LAH-1 Miron został opracowany w celu zastąpienia śmigłowców AH-1J/S Cobra i MD 500 Defender użytkowanych przez armię Korei Południowej. Oparty na modelu H155 (wcześniej jako Eurocopter EC155 B1) europejskiej spółki Airbus Helicopters (część grupy Airbus), jest to wielozadaniowy, lekko uzbrojony śmigłowiec przeznaczony do misji takich jak lekki uderzeniowe, wsparcia sił lądowych, transport pomocniczy i rozpoznanie, a także jako wsparcie dla cięższych AH-64E Apache Guardian.
Oczekiwanym przez użytkownika kierunkiem rozwoju zdolności bojowych LAH-1 Miron jest możliwość współpracy z latającymi platformami bezzałogowymi w ramach koncepcji (Manned/Unmanned Teaming, MUM-T). Dzięki temu śmigłowiec będzie mógł wystrzeliwać bezzałogowce przenoszone pod skrzydłami, a operator (w śmigłowcach szturmowych z kabiną w układzie tandemowym – drugi pilot) na pokładzie będzie nimi sterował. Strategicznym celem jest wdrożenie zdolności MUM-T we wszystkich rodzajach sił zbrojnych Republiki Korei, dlatego KAI proponuje również wprowadzenie tej technologii jako przyszłej modernizacji śmigłowców LAH-1.
Warto dodać, że 4 marca 2021 KAI i izraelska spółka Israel Aerospace Industries (IAI) podpisały protokół ustaleń (Memorandum of Understandings, MoU) w sprawie możliwości integracji technologii MUM-T do obsługi bezzałogowców izraelskich od IAI. Ponadto sama KAI prezentował przykład integracji i obsługi czterech samodzielnie opracowanych bezzałogowców dla LAH-1.
Najnowsza koncepcja zaprezentowana przez KAI ukazuje zmodyfikowany śmigłowiec LAH-1, wyposażony w cztery kontenerowe wyrzutnie dla bezzałogowców oraz stanowisko operatora wewnątrz tylnej części kabiny (skierowane tyłem do kierunku lotu) złożone z monitora na którym kontroluje operacje i panelu sterowania.
Polski, bezzałogowy pojazd naziemny Lewiatan UGV wyposażony w 6-tubową wyrzutnię z Warmate-TL, zaprezentowany podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO 2024 w Kielcach. Uwagę zwraca przekonstruowany Warmate-TL w odmianie rozpoznawczej, która będzie wykorzystywana na pokładach Artyleryjskich Wozów Rozpoznania / Zdjęcie: Jakub Link-Lenczowski, MILMAG
W szczególności bezzałogowce prezentowane na grafikach z LAH-1 Miron powinny być wystrzeliwane z wyrzutni tubowej, więc wariant Warmate TL (Tube Launch) byłby najbardziej preferowany.
Wideo:
Źródło: YonhapnewsTV
Warmate 3 dla Republiki Korei
W środę, 2 października 2024, pierwszego dnia wystawy KADEX (Korea Army International Defense Industry Exhibition), która odbywa się w dowództwie sił zbrojnych Gyeryongdae, Grupa WB podpisała umowę z urzędem zamówień obronnych DAPA (Defense Acquisition Program Administration) przy Ministerstwie Obrony Republiki Korei umowę na dostawy amunicji krążącej Warmate 3.
Jednak tutaj należy nadmienić, że Warmate 3 jest platformą o stałych skrzydłach, którego nie można wystrzeliwać z wyrzutni rurowej w przeciwieństwie do odmiany Warmate TL. Natomiast, jak poinformowała Redakcję MILMAG spółka KAI: Zdolności MUM-T dla platformy LAH są nadal na etapie studium konstrukcyjnego. Nie podjęto ostatecznej decyzji w zakresie wyboru BSP. Wiadomo natomiast, że w pewnym momencie, fazie projektu, takiej decyzji można się spodziewać.
Koreańskie zamówienie obejmuje dziesięć zestawów z blisko dwustoma systemami uderzeniowymi Warmate 3 w odmianach bojowej i treningowej, które trafią w ręce żołnierzy południowokoreańskich wojsk lądowych. Grupa WB jest pierwszym i na razie jedynym przedsiębiorstwem z Polski, które będzie dostarczało sprzęt wojskowy do sił zbrojnych Korei Południowej.
Opracowana w Polsce amunicja krążąca Warmate 3 to zdolne do operowania w roju i formacji systemy uderzeniowe wyprodukowane w tysiącach egzemplarzy. Jest to sprzęt sprawdzony bojowo w najtrudniejszych warunkach konfliktu o wysokiej intensywności. Amunicja krążąca Warmate 3 jest używana w Wojsku Polskim, jak i siłach zbrojnych innych państw, w tym sojuszniczych NATO.