23 listopada Fabryka Broni poinformowała Militarny Magazyn MILMAG, że gotowa do sprzedaży jest okolicznościowa seria 50 współczesnych pistoletów samopowtarzalnych wz. 35 Vis wyprodukowanych w 2018. Broń do amunicji 9 mm x 19 powstała na bazie oryginalnej, przedwojennej dokumentacji (Vis powraca!, 2017-10-25). Broń będzie sprzedawana zarówno bezpośrednio przez Fabrykę Broni, jak i Colt Krotoszyn/Colt Wrocław, czyli jedynego oficjalnego dystrybutora konstrukcji strzeleckich produkowanych przez Łucznika na rynek cywilny.
Fabryka Broni wprowadza do sprzedaży okolicznościową serię współczesnych 9-mm pistoletów samopowtarzalnych wz. 35 Vis upamiętniających setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości
Pistolety wyróżnia czarne, matowe pokrycie i umieszczony na prawej stronie zamka grawerunek przedstawiający stylizowany proporzec kawalerii z 1939 roku i napis 100 LAT NIEPODLEGŁEJ. Broń dostarczana jest w drewnianych skrzynkach wyłożonych czerwonym aksamitem z jednym magazynkiem i mosiężnym wyciorem oraz reprintem oryginalnej instrukcji. Okolicznościowe konstrukcje mają numery seryjne od 201801 do 201850 nabijane na zamku i szkielecie. Zewnętrzne powłoki broni są zabezpieczane nowoczesnymi metodami azotonawęglania, podobnie jak w pistoletach P99. Broń w całości powstała w Radomiu. Jak dowiedział się MILMAG cztery-pięć sztuk Visów z tej partii o niskich numerach pozostanie w Fabryce Broni, reszta zostanie przeznaczona na sprzedaż dla kolekcjonerów.
To druga okolicznościowa seria współczesnych pistoletów wz. 35 Vis wyprodukowana przez radomską Fabrykę Broni, zaś trzecia wyprodukowana w Radomiu od czasów II wojny. Powstało ich 120-130. Pierwsza seria około 25 pistoletów została ręcznie wykonana w latach 1990. jeszcze w Zakładach Metalowych Łucznik. Miały po lewej stronie na zamku wybijany rok produkcji (1997 w miejscu oryginalnego 1938) i numerację od A00001. W przeciwieństwie do przedwojennych oryginałów numer seryjny był wykonany inną czcionką i bity nie tylko na szkielecie, ale też na zamku. Wynikało to z przepisów, oba te elementy są zgodnie z polską ustawą o broni i amunicji istotnymi częściami broni.
Pistolety wyróżnia czarne, matowe pokrycie i umieszczony na prawej stronie zamka grawerunek przedstawiający stylizowany proporzec kawalerii z 1939 roku i napis 100 LAT NIEPODLEGŁEJ / Zdjęcia: Fabryka Broni
Druga seria 50 współczesnych Visów została powstała w sierpniu 2015 i była wytwarzana przez Fabrykę Broni we współpracy z kooperującymi z Łucznikiem przedsiębiorstwami. Pistolety miały numery seryjne od K0001 do K0050 bite na zamku i szkielecie. Wyprodukowano je z okazji jubileuszu 90-lecia Fabryki Broni, który zbiegł się w czasie z osiemdziesiątą rocznicą rozpoczęcia produkcji pistoletu wz. 35.
Pistolety zostały oznaczone na zamku rokiem produkcji 2015, choć resztę napisu skopiowano z oryginału, to jednak zastosowano odmienną czcionkę, niż w modelach przedwojennych. Większość broni z tej serii miała na prawej stronie zamka logotyp FB i stylizowany napis 90 LAT TRADYCJI. Visy o numerach K0031 do K0050 wystawiono w maju 2016 na aukcji internetowej. Broń o numerze K0001 przekazano Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie. Ciekawostką jest że jeden z pistoletów wz. 35 z niskim numerem trafił też do ówczesnego ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza.
Pistolet wz. 35 Vis działa na zasadzie krótkiego odrzutu lufy, zamek jest ryglowany przez przekoszenie lufy. Model ten był produkowany w latach 1936-1939 w Fabryce Broni w Radomiu, do wybuchu wojny wyprodukowano 49 400 tych konstrukcji. Stanowił etatową broń krótką oficerów i podoficerów Wojska Polskiego. Wytwarzanie broni kontynuowano pod okupacją w uproszczonej wersji jako Pistole 35(p). Początkowo w całości w Radomiu, później produkcję rozkooperowano a od 1944 przeniesiono montaż do Austrii (ówcześnie Ostmark) do zakładów Steyr-Daimler-Puch. Do 1945 powstało według różnych szacunków od 312 do 380 tysięcy tych konstrukcji.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.