Od czasu pierwszej publicznej prezentacji w 2006 roku, Vingmate FCS znalazł zastosowanie w siłach zbrojnych wielu państw, w tym Kanady, Norwegii, Nowej Zelandii i Włoch, a także amerykańskich wojsk specjalnych. System kierowania ogniem był używany w warunkach bojowych podczas misji w Afganistanie. W bardzo prosty sposób można go także używać do treningu żołnierzy w połączeniu z systemem symulacyjnym Vingsim.
Zalety systemu
Zastosowanie do broni systemu kierowania ogniem Vingmate FCS umożliwia wzrost prawdopodobieństwa trafienia celu za pierwszym strzałem, jak też szybsze namierzenie, identyfikację i atak na wykrytego przeciwnika. Zastosowanie skomputeryzowanego celownika pozwala zwiększyć zasięg skuteczny uzbrojenia, a jednocześnie zmniejszyć zużycie amunicji. Vingmate FCS ma modułową budowę, co pozwala na dostosowanie go do wykorzystywanego rodzaju uzbrojenia.
System kierowania ogniem działa bez względu na warunki atmosferyczne i pogodowe w jakich jest używany. Producent podkreśla, że Vingmate FCS może być stosowany w wysokich i niskich temperaturach, w klimacie pustynnym, wysokogórskim i w dżungli, podczas intensywnych opadów deszczu i śniegu, a także w środowisku miejskim.
Konstrukcja
Vingmate FCS składa się z trzech podstawowych zespołów: modułu sterowania (FCU w skład którego wchodzi kamera dzienna, bezpieczny dla ludzkich oczu dalmierz laserowy o zasięgu do 2500 lub 5500 metrów, kompas cyfrowy, kalkulator balistyczny, moduł programowania pocisków i sterownik akumulatora), wyświetlacza (DCU, składającego się z wyświetlacza z powiększalnikiem oraz zintegrowanego modułu GPS) zwiększającego świadomość sytuacyjną użytkownika oraz sterownika (z dwoma przyciskami – lewy uruchamia dalmierz, prawy to manipulator do wyboru różnych operacji z menu).
Vingmate FCS ma konstrukcję modułową, która umożliwia dobór oprzyrządowania odpowiadającego potrzebom danego użytkownika. System można uzupełniać o dodatkowe elementy – kamerę termowizyjną, laserowy wskaźnik/podświetlacz celu, zewnętrzne źródło zasilania, zewnętrzny moduł nawigacji satelitarnej, kompas, czujniki meteo i inne wyświetlacze. Wszystko to dodatkowo poprawia efektywność.
Integracja z BMS
Vingmate FCS może zostać zintegrowany z systemem zarządzania walką (BMS), w wyniku czego jest w stanie wykorzystać informacje pozyskane z innych źródeł dla lepszego wykrywania, identyfikacji i namierzania celów. Tym samym zwiększa się skuteczność działania broni na polu walki i jego szanse przeżycia w starciu z nieprzyjacielem.
System kierowania ogniem jest w stanie przekazywać uzyskane informacje, w tym dane o sytuacji taktycznej w najbliższym otoczeniu użytkownika, w ramach informacji zwrotnej do systemu BMS. To zaś poprawia świadomość sytuacyjną wszystkich sojuszniczych oddziałów znajdujących się na polu walki.
Zastosowanie
Vingmate FCS ma cztery podstawowe tryby działania: bojowy (CFM, Combat Fire Mode, pozwalający na pomiar odległości do celu oraz wprowadzanie automatycznych poprawek podczas celowania z wykorzystaniem danego rodzaju amunicji), ognia bezpośredniego (DFM, Direct Fire Mode dostarczający strzelcowi więcej informacji), ognia pośredniego (IFM, Indirect Fire Mode, umożliwiający prowadzenie ognia pod bardzo wysokimi lub niskimi kątami ustawienia lufy, do określonego punktu, wymaga współpracy z wysuniętym obserwatorem), namierzania celu (TAM, Target Acquisition Mode służący do pomiaru odległości, kierunku i położenia dwóch celów) oraz ustawień (MM, Menu Mode zmieniający parametry amunicji, wiatru, temperatury i innych).
Charakterystyka
System cechuje się dużym prawdopodobieństwem trafienia w cel pierwszym strzałem na odległość do 1,5 km, zwiększoną celnością na dystansie do 2 km i wykrywaniem przeciwnika do 4,5 km. Pozwala na szybszą identyfikację, co zmniejsza czas reakcji. Vingmate FCS umożliwia szybsze porażenie kilku celów w krótkim odstępie czasu. Do systemu wprowadzono parametry amunicji z zapalnikiem programowanym radiowo lub za pomocą podczerwieni. Urządzenie zostało też wyposażone w zestaw tabel balistycznych.
Użycie Vingmate FCS pozwala zmniejszyć tempo zużycia amunicji, a tym samym wydłużyć misję. Ponadto, zastosowanie systemu kierowania ogniem zmniejsza ryzyko trafienia przypadkowych osób. Powoduje, że broń rażąca obszarowo przekształca się w konstrukcję do bardzo precyzyjnego ataku. Jednocześnie pozwala użytkownikowi na zachowanie elementu zaskoczenia w konfrontacji z nieprzyjacielem.
Zdjęcia: Rheinmetall