W poniedziałek, 13 stycznia 2025, sekretarz amerykańskiej Marynarki Wojennej (US Navy) Carlos Del Toro ogłosił nazwy dla piątego (CVN-82) i szóstego (CVN-83) z dziesięciu planowanych lotniskowców o napędzie nuklearnym typu Gerald R. Ford.
USS Gerald R. Ford (CVN-78) – pierwszy lotniskowiec swojego typu, który wszedł do służby w 2017 / Zdjęcie: Mass Communication Specialist 2nd Class Ridge Leoni, US Navy
Zgodnie z decyzją okręty otrzymają następujące nazwy:
- USS William J. Clinton (CVN-82) na cześć 42. prezydenta USA w latach 1993-2001;
- USS George W. Bush (CVN-83) na cześć 43. prezydenta USA w latach 2001-2009.
Nazwy nawiązują do tradycji US Navy, polegającej na częstym nazywaniu lotniskowców imionami prezydentów USA, gdzie okręty typu Nimitz nazwano na cześć Dwighta D. Eisenhowera, Theodore’a Roosevelta, Abrahama Lincolna, George’a Washingtona, Harry’ego S. Trumana, Ronalda Reagana i George’a H.W. Busha oraz typu Gerald R. Ford na cześć Geralda R. Forda i Johna F. Kennedy’ego).
Prezydent Clinton i prezydent Bush przeprowadzili Stany Zjednoczone przez jedne z najtrudniejszych momentów w historii USA — powiedział sekretarz Del Toro. Ich dziedzictwo przetrwa dzięki tym lotniskowcom, które będą służyć jako potężne platformy poświęcone ochronie naszego bezpieczeństwa narodowego i wzmacnianiu naszej determinacji do ochrony tego Narodu przed każdym, kto zagrażałby naszym wolnościom i sposobowi życia.
Prezydent Joe Biden oświadczył:
Z dumą ogłaszam, że dwa następne lotniskowce atomowe typu Gerald R. Ford zostaną nazwane na cześć dwóch byłych prezydentów: Billa Clintona i George’a W. Busha.
Kiedy osobiście przekazałem tę wiadomość Billowi i George’owi, byli głęboko zaszczyceni. Każdy z nich zna z pierwszej ręki ciężar odpowiedzialności, która wiąże się z byciem naczelnym dowódcą. Obaj też doskonale wiedzą, że naszym obowiązkiem jest wspieranie rodzin i bliskich, którzy czekają i martwią się o bezpieczny powrót swojego żołnierza.
Budowa przyszłego USS William J. Clinton (CVN-82) i przyszłego USS George W. Bush (CVN-83) rozpocznie się w nadchodzących latach. Po ukończeniu budowy dołączą do najsilniejszej i najbardziej profesjonalnej marynarki wojennej, jaka kiedykolwiek wypłynęła w morze. Ich załogę stanowić będą marynarze pochodzący z każdego zakątka Stanów Zjednoczonych, którzy będą kierować tymi okrętami w niebezpieczne miejsca, broniąc naszych interesów za granicą i naszego bezpieczeństwa tutaj, w kraju.
Ci marynarze pokażą nie tylko przykład naszej siły, ale także siłę naszego przykładu. A nasz naród pozostaje wdzięczny im, ich rodzinom i wszystkim utalentowanym pracownikom stoczni, którzy tchną życie w te okręty.
Niech Bóg chroni wszystkich, którzy będą żeglować na pokładzie USS William J. Clinton, USS George W. Bush i każdego innego okrętu w naszej flocie. I niech Bóg nadal błogosławi naszym żołnierzom – powiedział prezydent Joe Biden w oświadczeniu.
USS William J. Clinton (CVN-82)
Prezydent Bill Clinton jako naczelny dowódca, był odpowiedzialny za wiele operacji wojskowych, w tym Operację Uphold Democracy w 1994, Operację Deliberate Force w 1995 i Operację Allied Force w 1999. W odpowiedzi na doniesienia o próbie zamachu na byłego prezydenta George’a H.W. Busha przez Irak rządzony przez Saddama Husajna, prezydent Clinton nakazał atak rakietowy US Navy na siedzibę irackiego wywiadu w 1993 oraz kolejny atak rakietowy w 1996 w ramach Operacji Desert Strike, aby odstraszyć iracką agresję podczas kurdyjskiej wojny domowej (1994-1997). Po tych atakach, w 1998 przeprowadzono Operację Desert Fox, czyli kampanię powietrzną mająca na celu osłabienie zdolności Iraku do produkcji broni masowego rażenia. W 1996 prezydent Clinton dowodził największym rozmieszczeniem amerykańskich sił morskich od czasu wojny w Wietnamie w odpowiedzi na trzeci kryzys w Cieśninie Tajwańskiej, aby powstrzymać chińską agresję.
Pośród jego licznych osiągnięć dyplomatycznych prezydent Clinton odegrał kluczową rolę w Porozumieniach z Oslo, które ustanowiły ramy pokojowe między Izraelem a Palestyńczykami, a także odegrał kluczową rolę w Porozumieniu wielkopiątkowym z 1998, które zakończyło konflikt w Irlandii Północnej. Ogłosił Iran państwem sponsorującym terroryzm i nałożył na niego znaczące sankcje. Integralną częścią porozumienia Agreed Framework z 1994 z Koreą Północną, było tymczasowe wstrzymanie prób opracowania broni jądrowej przez Pjongjang. Nawiązał pełne stosunki dyplomatyczne z Wietnamem i nadzorował pierwsze rozszerzenie NATO na wschód od 1982, gdy do Sojuszu weszły Polska, Węgry i Czechy, a także pracował nad stworzeniem programu Partnerstwa dla Pokoju z państwami byłego ZSRS.
Nigdy nie zapominam, że nasze siły zbrojne, zakotwiczone w silnej, nowoczesnej i zwinnej Marynarce, chronią cenne wolności Amerykanów. Jestem zaszczycony, że przyszli marynarze kontynuujący tę dumną tradycję będą służyć na lotniskowcu noszącym moje imię — powiedział prezydent Bill Clinton podczas prywatnej ceremonii w Białym Domu 3 stycznia br.
Sekretarz Del Toro ogłosił również, że matką chrzestną okrętu zostanie Chelsea Clinton, córka byłego prezydenta. Będzie ona reprezentować dożywotnią relację z okrętem i załogą. Położenie stępki planowane jest w 2027, wodowanie w 2032, a wejście do służby w 2036.
USS George W. Bush (CVN-83)
Jako naczelny dowódca, prezydent George W. Bush zjednoczył naród bezpośrednio po atakach terrorystycznych z 11 września 2001. Utworzył międzynarodową koalicję 25 członków NATO i 17 krajów partnerskich w celu przeprowadzenia Operacji Enduring Freedom, likwidując siatki terrorystyczne w Afganistanie. Stał na czele największej reorganizacji rządu USA od 1947, tworząc Departament Bezpieczeństwa Krajowego poprzez połączenie 22 agencji federalnych i utworzenie Biura Dyrektora Wywiadu Narodowego w celu zintegrowania operacji w 18 agencjach wywiadowczych. Podpisał również ustawę USA PATRIOT Act, zaktualizował ustawę Foreign Intelligence Surveillance Act i nakazał wdrożenie agresywnych środków finansowych w celu zamrożenia aktywów terrorystów.
W 2003 roku kierował Operacją Iraqi Freedom, która zakończyła dyktaturę Saddama Husajna i umożliwiła pierwsze bezpośrednie wybory w Iraku od ponad trzech dekad. Na arenie międzynarodowej prezydent Bush poparł dalszą ekspansję NATO na Europę Wschodnią i państwa bałtyckie, jednocześnie współpracując z Rosją w celu zmniejszenia zapasów strategicznej broni jądrowej. Uznając ewolucyjną naturę globalnych zagrożeń, nakazał utworzenie Dowództwa Afrykańskiego Stanów Zjednoczonych i przyspieszył planowanie Dowództwa Cybernetycznego Stanów Zjednoczonych. Uruchomił również Plan Awaryjny Prezydenta na rzecz Pomocy w AIDS (PEPFAR), historyczną inicjatywę humanitarną, która uratowała miliony istnień ludzkich. Podczas swojej kadencji prezydent Bush zwiększył wydatki na obronę w ramach budżetu NDAA o ponad jedną trzecią, aby zmodernizować siły zbrojne i przyspieszyć postęp technologiczny, zapewniając, że Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych pozostaną najbardziej kompetentnymi na świecie.
Jestem zaszczycony, że moje nazwisko będzie kojarzone z Marynarką Wojenną Stanów Zjednoczonych i symbolem naszej Potęgi Narodu, powiedział prezydent Bush. Mam szczególny podziw dla mężczyzn i kobiet z naszej Marynarki Wojennej – w tym dla mojego taty – i proszę Boga, aby czuwał nad tym okrętem i tymi, którzy na nim będą żeglować.
Nie poinformowano jeszcze kto będzie matką chrzestną okrętu i wiadomo na razie, że położenie stępki nastąpi gdzieś po 2027.
Lotniskowce nowej generacji
Lotniskowce typu Gerald R. Ford zastąpią pojedynczy eks-USS Enterprise (CVN-65), wycofany w 2017 i wszystkie dziesięć typu Nimitz. Prototypowy USS Gerald R. Ford (CVN-78) wszedł do służby 22 lipca 2017.
Obecnie wykańczany jest przyszły USS John F. Kennedy (CVN-79), który ma zostać przekazany US Navy w tym roku. Warto dodać, że od 2022 w budowie jest trzeci okręt, przyszły USS Enterprise (CVN-80) – wodowanie zaplanowano na listopad br., a czwarty otrzyma nazwę USS Doris Miller (CVN-81) – położenie stępki zaplanowano na styczeń 2026.