W środę, 25 października, amerykańska korporacja RTX (wcześniej Raytheon Technologies) poinformowała, że wraz z rodzimymi wojskami lądowymi (US Army) przetestowała system zwalczania bezzałogowych statków latających (bsl) Coyote z wielofunkcyjnym radarem KuRFS (Ku-Band Radio Frequency Sensor) z anteną z aktywnym skanowaniem elektronicznym AESA (Active Electronically Scanned Array), pracującą w paśmie Ku. System w takiej kompletacji otrzymał oznaczenie LIDS (Low, slow, small-unmanned aircraft Integrated Defense System).
Testy odbyły się latem br. podczas zaplanowanych corocznych ćwiczeń US Army z udziałem obserwatorów z wojsk lądowych kilku państw sojuszniczych. Bazując na podobnych sukcesach podczas letnich testów US Army w latach 2021 i 2022, systemy KuRFS i Coyote ponownie okazały się skuteczne w tym roku, spełniając wszystkie wymagania przeciwko szybkim, manewrującym celom bezzałogowym.
To kolejny kamień milowy w udokumentowanej historii sukcesu i wydajności naszych zdolności zwalczania bsl – powiedział Tom Laliberty, działu operacji lądowych i obrony powietrznej w Raytheon (część RTX). Ponieważ zagrożenie ze strony systemów bezzałogowych stale rośnie, wydajność i niezawodność kompletnego systemu klasy C-UAS ma kluczowe znaczenie – dlatego nadal angażujemy się w ciągłe doskonalenie tych systemów, aby zapewnić naszym klientom skuteczne rozwiązanie pozwalające wyprzedzić zagrożenie.
Podczas letniej demonstracji, radar KuRFS śledził w sposób ciągły i w zakresie 360 stopni rój ponad 30 bezzałogowców latających, natomiast efektory Coyote poraziły kilka z nich, w locie pojedynczym oraz w roju (z tym że istnieją dwa warianty: kinetyczny Coyote Block 2 i niekinetyczny Coyote Block 3). Testy potwierdziły najnowsze ulepszenia sprzętu i oprogramowania wprowadzone w obu systemach w celu optymalizacji możliwości i wydajności (Coyote Block 2 na eksport).
Międzynarodowe zainteresowanie systemami tej klasy jest duże, a kilka państw sojuszniczych zwróciło się o szczegóły i informacje zwrotne. Przypomnijmy, że 10 października 2022 RTX otrzymała zlecenie od US Army o wartości 207 mln USD na dostawę radarów KuRFS i efektorów Coyote dla dwóch dywizji (Raytheon z kontraktem na dostawę systemów zwalczania bezzałogowców).
Następnie podpisano kontrakt na dodatkową liczbę stacjonarnych i mobilnych systemów LIDS przyznany na początku tego roku w celu dalszego wsparcia US Army Central Command. Niedawno przyznano trzeci kontrakt, mający na celu wyposażenie trzeciej dywizji US Army.
System LIDS łączy radar KuRFS i rodzinę efektorów Coyote z opracowanym przez spółkę Northrop Grumman systemem dowodzenia Forward Area Air Defense Command and Control system (FAADC2) oraz systemem walki elektronicznej produkcji Syracuse Research Corporation. Razem systemy te tworzą stacjonarny, zdolny do przewozu lub mobilny wielozadaniowy system stanowiący kompletne rozwiązanie w zakresie obrony wydłużonego zasięgu.
RTX opracowała również pomniejszony, mobilny wariant radaru KuRFS, oznaczony jako Ku-720. W planach jest z kolei Coyote Block 3, który ma być dedykowaną amunicją krążącą.
Najmniejszymi platformami, jakie mogą przenosić wyrzutnie tubowe efektorów Coyote są minoodporne M-ATV lub lekkie pojazdy terenowe MRZR. Bezzałogowce mogą wykonywać loty trwające około 60 minut. Mogą być wykorzystywane również do misji zwiadowczych, walki radioelektronicznej i misji uderzeniowych. Coyote w wersji Block 1B jest częścią, użytkowanego przez US Army systemu obrony Howler, który osiągnął wstępną gotowość operacyjną w 2019.
Coyote zostały pierwotnie opracowane przez nieistniejącą już spółkę Advanced Ceramic Research, która została w 2009 zakupione przez BAE Systems, a niedługo potem odsprzedana dawnym właścicielom, funkcjonującym pod nową nazwą – Sensintel. W 2015 spółka została zakupiona przez Raytheona.
Media error: Format(s) not supported or source(s) not found
Pobierz plik: https://milmag.pl/2021/wp-content/uploads/2023/10/CoyoteSummer2023.mp4?_=2Wideo: RTX
Na podstawie informacji prasowej