W dniach 23-24 lipca na terenie poligonu Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce, pod patronatem honorowym Biura Bezpieczeństwa Narodowego, odbył się pokaz UMO Live Fire Days 2019. Podczas pokazu zaprezentowano szeroką gamę uzbrojenia osobistego i zespołowego wraz z przyrządami pomocniczymi i amunicją.
Karabin napędowy ProFense M134P do amunicji 7, 62 mm x 51 z systemem kontroli ognia i chłodnicą.
Szczególną uwagę uczestników zwrócił 7,62-mm karabin napędowy M134P dostarczony przez przedsiębiorstwo ProFense (Amunicja do minigunów JWG, 2018-10-25). Od swoich poprzedników M134P różni się skomputeryzowanym systemem kontroli ognia umożliwiającym monitorowanie pozostałej amunicji, rejestrowanie danych serwisowych, regulację szybkostrzelności. System wyposażono w klucz bezpieczeństwa pozwalający na deaktywację karabinu w razie perspektywy przejęcia nad nim kontroli przez przeciwnika. Na lufach znalazła się specjalnie wyprofilowana chłodnica wykorzystująca ruch obrotowy luf dla ich dodatkowego chłodzenia.
Karabinek samopowtarzalny Haenel CR300 zasilany nabojami .300 AAC Blackout z celownikiem kolimatorowym Aimpoint i laserowym wskaźnikiem celu B.E. Meryers.
Swoją polską premierę miały karabinki C.G. Haenel CR300 do amunicji 7,62 mm x 35/.300 AAC Blackout, wraz z amunicją MEN .300 BLK LFI (Lead Free Indoor) (ET2018: Karabin Haenel CR 308, 2018-03-08). Są to konstrukcje strzeleckie na bazie karabinka AR-15 z obustronnie rozmieszczonymi manipulatorami i łożami zgodnymi z systemem mocowania akcesoriów KeyMod.
Beretta ARX160A3 z celownikiem kolimatorowym Aimpoint będąca między innymi na uzbrojeniu polskiej Służby Więziennej.
Przedstawiciele marki Beretta zaprezentowali pistolety samopowtarzalne linii APX w trzech wariantach, w tym jeden wyposażony w celownik kolimatorowy Aimpoint ACRO P1. Na innym stanowisku można było znaleźć karabinek automatyczny Beretta ARX 160A3, w które wyposażona jest częściowa polska Służba Wiezienna (Więcej ARX160 dla Służby Więziennej, 2019-06-24).
Uniwersalny celownik do broni wsparcia Aimpoint FCS zamocowany na granatniku bezodrzutowym Saab CGM3.
Szwedzka spółka Aimpoint dostarczyła uniwersalne celowniki do broni wsparcia FCS (Fire Control System) prezentowane na 12,7-mm WKM M2HB dostarczonym przez Ohio Ordnance Works i granatniku bezodrzutowym Saab CGM3. Celowniki są przystosowane do współpracy z dwoma wspomnianymi konstrukcjami jak również 40-mm granatnikami maszynowymi. Aimpoint uchylił również rąbka tajemnicy na temat celownika COMP M5B przeznaczonego dla broni osobistej i dającego możliwość szybkiej korekty punktu celowania do 600 m przy pomocy wieżyczki. Premiera tego ostatniego przewidziana jest na targi MiliPol w listopadzie.
Granatnik rewolwerowy Milkor SuperSix był jedną z trzech konstrukcji prezentowanych przez tego producenta.
Południowoafrykańskie przedsiębiorstwo Milkor pokazało 40-mm granatnik rewolwerowy SuperSix, podwieszany UBGL i samodzielny Stopper. Podczas prezentacji przy użyciu ćwiczebnej amunicji proszkowej zaprezentowano celność wszystkich trzech konstrukcji i szybkostrzelność wariantu SuperSix (AV-140 MSGL dla GROM?, 2017-11-02).
Wielkokalibrowy karabin precyzyjny Victrix Armements Corvus do amunicji .50 BMG.
Na podwyższonym stanowisku strzeleckim prezentowano karabiny precyzyjne Victrix Armements, w tym wielkokalibrowy model Corvus do amunicji .50 BMG. Konstrukcję wyposażono we w pełni regulowaną kolbę składaną na prawy bok, łoże zgodne z systemem montażowym M-LOK i celownik docenianej marki Nightforce Optics.
Elementem UMO Live Fire Days była prezentacja pirotechniki wytwarzanej przez GMK Centanex.
Na nieco oddalonym miejscu pokazowym odbyła się demonstracja środków pirotechnicznych i pozoracji pola walki GMK Centanex. Prezentowano 1-, 6-, i 9-ekslozyjne granaty hukowo-błyskowe, kompaktowe granaty dymne i petardy.
Po zmroku nastąpił pokaz urządzeń pozwalających na prowadzenia działań w warunkach ograniczonego oświetlenia. /Zdjęcia: Jarosław Lis
Podczas pokazu nocnego uczestnicy zostali zapoznani z laserowymi wskaźnikami celu B.E. Meyers & Co., możliwościami miniaturowego bezzałogowego statku latającego Prox Dynamics Black Hornet oraz nabojów CBC Defense z pociskiem smugowym widocznym wyłącznie za pomocą urządzeń noktowizyjnych (Amunicja CBC dla Brytyjczyków, 2019-04-08). Zaprezentowano również możliwości radaru termalnego HGH Infrared Systems i innych urządzeń ułatwiających prowadzenie działań w warunkach obniżonej widoczności. Ze szczegółową relacją z tego wydarzenia można będzie zapoznać się w numerze specjalnym MILMAG z okazji kolejnej edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.