21 lutego br. Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR MO) poinformował, że dysponuje śmigłowcem wielozadaniowym Lockheed Martin/Sikorsky UH-60A Black Hawk.
Z komunikatu prasowego jasno wynika, że śmigłowiec pełni już służbę operacyjną:
Lotnictwo Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy nadal działa na czele obrony naszego kraju. Piloci z rozpoznania właśnie wrócili z kolejnej misji bojowej.
Lotnictwo Głównego Zarządu Wywiadu Ukrainy wykonuje misje bojowe na pierwszej linii obrony. Śmigłowce bojowe znacząco podnoszą możliwości jednostek specjalnych Głównego Zarządu Wywiadu i skuteczność operacji specjalnych. Piloci HUR MO nadal niszczą wroga na wszystkich obszarach frontu.
Wiropłat pochodzi z zasobów amerykańskiej spółki Ace Aeronautics z siedzibą w Arlington w stanie Teksas, od której został odkupiony i dostosowany do wymogów HUR MO przez spółkę (wynika to z charakterystycznego malowania: niebieskich pasów wzdłuż kadłuba).
Jest to pierwszy śmigłowiec tego typu w służbie ukraińskiej i drugi zachodni typ wprowadzony po wybuchu pełnoskalowej wojny rosyjsko-ukraińskiej, jako pomoc wojskowa, po trzech eks-brytyjskich śmigłowcach Westland WS-61 Sea King, przekazanych w ostatnich tygodniach siłom zbrojnym Ukrainy (Wielka Brytania przekazała Ukrainie śmigłowce Sea King).
Zdjęcia: Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy
Warto nadmienić, że do tej pory do Ukrainy trafiały w ramach zachodniej pomocy śmigłowce postsowieckie lub rosyjskich typów już znanych ukraińskich pilotom: czeskie Mi-35 i Mi-17 (publicznie wiadomo o co najmniej dwóch przekazanych szturmowych Mi-35 o nr seryjnych 3370 i 7353; w maju ub. r. była też mowa o możliwości dostarczenia transportowych Mi-17), łotewskie Mi-8 i Mi-2 (po dwa egzemplarze), słowackie Mi-17 i Mi-2 (odpowiednio cztery i jeden egzemplarz), portugalskie Ka-32 do zadań gaśniczych (6 egzemplarzy) oraz amerykańskie Mi-17 (20 egzemplarzy, pierwotnie przeznaczonych dla Afganistanu). Należy podkreślić, że są to jedynie znane, upublicznione informacje przez zainteresowane rządy.
10 lutego br. pojawiła się informacja o możliwości przekazania przez Irak wszystkich śmigłowców Mi-171 w zamian za wiropłaty amerykańskie (mowa o nawet 41 śmigłowcach) (Irak chce przekazać Ukrainie Mi-171 w zamian za amerykańskie śmigłowce).
Według danych z raportu World Air Forces 2023, na początku br. w aktywnej służbie w siłach zbrojnych pozostawały 3962 egzemplarze rodziny śmigłowców H-60/S-70 Black Hawk i stanowiły około 20% wszystkich wiropłatów klasy wielozadaniowej i uderzeniowej użytkowanych na całym świecie, w 33. siłach zbrojnych i 8 państwach wśród użytkowników cywilnych. 20 stycznia br. Lockheed Martin dostarczyła US Army 5000. seryjnie wyprodukowany egzemplarz w wersji UH-60M (5000. dostarczonych śmigłowców H-60/S-70 Black Hawk).
— Defence intelligence of Ukraine (@DI_Ukraine) February 21, 2023
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.