W poniedziałek, 22 kwietnia 2024, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy wysłało pisma do szefów wszystkich placówek dyplomatycznych na świecie z nakazem zawieszenia od dziś prowadzenia wszelkich działań konsularnych za granicą w odniesieniu do obywateli Ukrainy w wieku poborowym, z wyjątkiem wydania dowodu tożsamości w celu powrotu do kraju. W praktyce może to oznaczać, że Ukraińcy na emigracji mogą napotkać problemy z przedłużeniem swojego pobytu czasowego oraz z podjęciem legalnej pracy w kraju w którym przebywają.
Zdjęcie poglądowe: 58. Brygada Piechoty Zmechanizowanej im. hetmana Iwana Wyhowskiego
Jako pierwszy o sprawie poinformował ukraiński tygodnik Dzerkało Tyżnia na swoim kanale na Telegramie, publikując skan dokumentu z jego treścią, który został podpisany przez wiceministra spraw zagranicznych Andrija Sybihę:
Do szefów zagranicznych instytucji dyplomatycznych Ukrainy w sprawie wykonywania czynności konsularnych dla niektórych kategorii obywateli Ukrainy. Zgodnie z pierwszą częścią art. 17 Konstytucji Ukrainy ochrona suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, zapewnienie bezpieczeństwa gospodarczego i informacyjnego są najważniejszymi funkcjami państwa, sprawą całego narodu ukraińskiego.
Biorąc pod uwagę ust. 6 i 16 pierwszej części art. 8 ustawy Ukrainy „O reżimie prawnym stanu wojennego”, w związku z toczącą się pełnoskalową agresją zbrojną Federacji Rosyjskiej na Ukrainę zapobieżenie możliwości uchylania się przez obywateli Ukrainy od obowiązku rozstrzygnięcia kwestii wojskowej z ośrodkami terytorialnymi, obsadę kadrową i pomocą socjalną oraz dostępnością wojskowych dokumentów rejestracyjnych, zarządzam czasowe zawieszenie realizacji od dnia 23.04.2024 r. czynności konsularnych na wniosek obywateli Ukrainy płci męskiej, którzy ukończyli 18. rok życia i nie skończyli 60. roku życia, z wyłączeniem czynności związanych z rejestracją dowodów osobistych w sprawie powrotu na Ukrainę.
Zarządzenie Ministra Spraw Zagranicznych obowiązuje do czasu otrzymania dodatkowych wyjaśnień w sprawie trybu stosowania przepisów ustawy Ukrainy o wzmocnieniu mobilizacji, która została ogłoszona 17 kwietnia i wejdzie w życie w maju.
Do sprawy odniósł się dziś minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba na swoim profilu na portalu społecznościowym X:
Ochrona praw i interesów obywateli Ukrainy za granicą zawsze była i pozostaje priorytetem MSZ. Jednocześnie, w obliczu pełnoskalowej agresji Rosji, głównym priorytetem jest ochrona naszej Ojczyzny przed zagładą.
Jak to wygląda teraz: człowiek w wieku poborowym wyjechał za granicę, pokazał swojemu państwu, że nie zależy mu na jego przetrwaniu, a potem przyjeżdża i chce korzystać z usług tego państwa. To nie działa w ten sposób. Nasz kraj jest w stanie wojny.
Poza tym obowiązek aktualizacji dokumentów w ośrodkach poborowych istniał jeszcze przed uchwaleniem nowej ustawy o mobilizacji. Jeśli ktoś wierzy, że choć ktoś walczy daleko na froncie i ryzykuje życie dla tego państwa, to ktoś inny przebywa za granicą i korzysta z usług tego państwa, to tak nie jest.
Pobyt za granicą nie zwalnia obywatela z obowiązków wobec Ojczyzny. Dlatego wczoraj zarządziłem podjęcie działań mających na celu przywrócenie uczciwych praw wobec mężczyzn w wieku poborowym na Ukrainie i za granicą. Tak będzie sprawiedliwie.
Wkrótce Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekaże dalsze wyjaśnienia dotyczące procedury uzyskiwania usług konsularnych w ramach prawnych dla mężczyzn w wieku poborowym w zagranicznych misjach dyplomatycznych w miarę zbliżania się wejścia w życie ustawy „O zmianie niektórych aktów prawnych Ukrainy”,(nowelizacji) „O niektórych zagadnieniach służby wojskowej, mobilizacji i rejestracji do wojska”, a także po jej wejściu w życie.
Захист прав та інтересів громадян України за кордоном завжди був і залишається пріоритетом МЗС. Водночас в умовах повномасштабної російської агресії головним пріоритетом є захист Батьківщини від знищення.
Як це виглядає зараз: чоловік призовного віку виїхав за кордон, показав…
— Dmytro Kuleba (@DmytroKuleba) April 23, 2024