23 lutego przedstawiciel tureckiego Podsekretariatu przemysłu zbrojeniowego (SSM, Savunma Sanayii Müsteşarlığı) potwierdził, że ponad 20 bezzałogowych platform lądowych Katmerciler UKAP (Uzaktan Kumandali Atis Platform) będzie w przyszłości wykorzystane w ramach operacji Gałązka oliwna, czyli ataku na kurdyjską enklawę Afrin w prowincji (muhafazie) Aleppo.
UKAP można wykorzystywać w roli pojazdu bojowego wyposażonego w odpowiednie moduły uzbrojenia (jak pokazany na zdjęciu zsmu Aselsan SARP), ale 1,1-tonowa gąsienicowa platforma o udźwigu 2 ton przeznaczona jest do szerszej gamy zadań. Może być używana do transportu amunicji, wody i innego sprzętu na pierwszą linię oraz do ewakuacji rannych z pola walki / Zdjęcie: Remigiusz Wilk
O wykorzystaniu naziemnych bezzałogowców w działaniach bojowych wspomniał wcześniej turecki prezydent Recep Tayyip Erdoğan podczas debaty dotyczącej udziału sił zbrojnych w akcji na północnym zachodnie Syrii. Także minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu ogłosił 19 lutego, że do akcji na północnym zachodzie Syrii ma zostać skierowany sprzęt ciężki i będące w końcowej fazie budowy bezzałogowe pojazdy bojowe. Ma to ścisły związek z oświadczeniem przedstawiciela SSM, İsmaila Demira, który potwierdził, że tureckie siły zbrojne wkrótce wprowadzą do eksploatacji kilka bezzałogowych lądowych środków transportowych.
Pierwszym z takich pojazdów jest zdalnie sterowana, gąsienicowa platforma UKAP. Została opracowana przez założone w 1985 tureckie przedsiębiorstwo Katmerciler, którego dwa główne zakłady znajdują się w Izmirze i Ankarze. Spółka produkuje m.in. ciężkie wozy gaśnicze, pojazdy transportowe, specjalne i wojskowe oraz ciężki sprzęt budowlany. Od 2010 Katmerciler jest zaangażowany w państwowy program budowy patrolowych pojazdów przeciwminowych 4×4.
UKAP zadebiutował podczas XIII międzynarodowej wystawy wojskowej IDEF (International Defence Industry Fair) w maju 2017. Pokazana na targach w Stambule platforma została wyposażona w 156-kg zdalnie sterowany moduł uzbrojenia Aselsan SARP (Stabilized Advanced Remote Weapon Platform). Może on prowadzić ogień podczas ruchu nosiciela.
SARP wyposażono w głowicę optoelektroniczną z kamerą dzienną, termowizyjną i dalmierz laserowy. Oprogramowanie potrafi automatycznie śledzić wybrany cel i pozwala prowadzić ogień w dzień i w nocy. Uzbrojeniem SARP może być 7,62-mm karabin maszynowy (z zapasem 1000 sztuk amunicji), 12,7-mm wielkokalibrowy karabin maszynowy (z 400-nabojową skrzynką) lub 40-mm granatnik maszynowy (z 96 sztukami amunicji).
UKAP charakteryzuje się hybrydowym napędem elektrohydraulicznym napędem, pozwalającym na 5-godzinne działanie z wykorzystaniem akumulatora i 8-godzinne przy użyciu agregatu prądotwórczego. Prędkość maksymalna pojazdu poruszającego się na dwóch gąsienicach gumowych to 25 km/h. UKAP ma 2000 mm długości, 1005 mm wysokości i 1890 mm szerokości. Zdalne kierowanie pojazdem odbywa się za pomocą przenośnej konsoli z 10-calowym ekranem dotykowym i dwoma manipulatorami. Czas ciągłego działania sterownika to 5 godzin, w temperaturach od -25 do 50 °C. UKAP może być także kierowany z większej odległości za pomocą większego modułu zdalnego sterowania, wykorzystującego łącze satelitarne.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.