23 października o 16.00 czasu lokalnego dwa rosyjskie bombowce strategiczne Tu-160M1 wylądowały w południowoafrykańskiej bazie lotniczej Waterkloof na przedmieściach Pretorii. Był to element kurtuazyjnej wizyty w Republice Południowej Afryki, a przy tym pierwszy w dziejach pobyt tych samolotów na kontynencie afrykańskim.
Tu-160M1 o numerze bocznym RF-94112 i seryjnym 04 otrzymał nazwę Iwan Jarygin na cześć zapaśnika, który zdobył wiele tytułów mistrzowskich w czasach ZSRR. Jarygin zmarł tragicznie w wypadku samochodowym w 1997
Dzień wcześniej wylądował ciężki samolot transportowy An-124-100 Rusłan i należący do Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej pasażerski Ił-62M. Na ich pokładzie przyleciało wyposażenie, części zamienne, a także personel obsługi naziemnej.
Tu-160M1 z 121. Gwardyjskiego Sewastopolskiego Pułku Bombowców Ciężkich wystartowały z 6950. Bazy Lotniczej w Engels w obwodzie saratowskim. Samoloty rozpoczęły misję najpierw z jednodniowym, a później kilkugodzinnym opóźnieniem. Wynikało z wykrycia usterki w jednym z nich oraz niekorzystnych warunków pogodowych nad Pretorią.
Pierwotnie miały wylądować 22 października o 8.30 czasu lokalnego. Trasa przylotu przebiegała się nad Morzem Kaspijskim, przestrzenią powietrzną Iranu, Zatoką Omańską, Morzem Arabskim, Oceanem Indyjskim i Kanałem Mozambickim. Podczas 13-godzinowego lotu rosyjskie samoloty przeleciały ponad 11,5 tys. km.
Tu-160M1 RF-94102 / 02 nazwano Wasilij Rieszietnikow na cześć generała pułkownika, zastępcy głównodowodzącego Siłami Powietrznymi ZSRR w latach 1980-1986 i współtwórcy potęgi Lotnictwa Dalekiego Zasięgu, odznaczonego tytułem Bohatera Związku Radzieckiego / Zdjęcia: SAAF
Do RPA trafiły bombowce Tu-160M1 o numerach RF-94102 i nazwie własnej Wasilij Rieszietnikow i RF-94112 Iwan Jarygin. Po drodze pobierały wielokrotnie paliwo z samolotów-cystern Ił-78. Podczas przelotu w przestrzeni powietrznej RPA były eskortowane przez myśliwce wielozadaniowe Saab JAS-39C Gripen i szkolenia zaawansowanego BAE Hawk Mk.120, należące do południowoafrykańskich wojsk lotniczych (Rosyjskie Tu-160 w Wenezueli, 2018-12-12).
MO FR
O planach wizyty poinformowały media RPA 21 października. Ma bezpośredni związek z rozpoczętym równolegle w Soczi pierwszym w historii szczytem gospodarczym Rosja-Afryka (23-24 października) z udziałem przedstawicieli 54 państw. Dla ponad 30 z nich Rosja dostarcza lub dostarczała w przeszłości broń i uzbrojenie. Wizyta samolotów ma także pogłębić współpracę wojskową pomiędzy Rosją a RPA.
Zgodnie z planem bombowce strategiczne Sił Powietrzno-Kosmicznych Rosji wezmą udział w ćwiczeniach z lotnikami południowoafrykańskimi i podczas seminariów podzielą się doświadczeniem w zakresie prowadzenia bojowych misji poszukiwawczo-ratunkowych. Przylot rosyjskich samolotów wojskowych do RPA odbywa się na mocy porozumienia o współpracy wojskowej, zawartego pomiędzy ministerstwami obrony w czerwcu 1995.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.