W poniedziałek, 12 sierpnia 2024, Sztab Generalny Wojska Polskiego rozpoczął proces przyjmowania zgłoszeń do udziału w kolejnej edycji międzynarodowego ćwiczenia pk. CWIX (Coalition Warrior Interoperability eXercise, eXamination, eXperimentation, eXploration).
Grafika: Sztab Generalny Wojska Polskiego
Organizatorem corocznego przedsięwzięcia prowadzonego w formie warsztatów interoperacyjności jest Dowództwo Naczelnego Sojuszniczego Dowódcy Transformacji, Norfolk, USA (Headquarters Supreme Allied Commander Transformation – HQ SACT). Ćwiczenie CWIX jest ważnym elementem procesu osiągania zdolności do kierowania i dowodzenia w NATO oraz resorcie obrony narodowej.
CWIX to miejsce do prowadzenia badań, eksperymentowania, weryfikacji i potwierdzania prawidłowości działania, współpracy rozwiązań teleinformatycznych w oparciu o uzgodnione, zatwierdzone przez członków Sojuszu standardy i potrzeby operacyjne. Ww. ćwiczenie jest pierwszym etapem procesu weryfikacji rozwiązań teleinformatycznych dedykowanych do użycia w ramach koncepcji FMN (Federated Mission Networking) realizowanym na bazie przygotowanego do tego celu środowiska testowego. Stwarza dogodne warunki instytucjom wojskowym i cywilnym, użytkownikom operacyjnym, inżynierom i naukowcom do transparentnej współpracy i wymiany doświadczeń oraz weryfikacji własnych rozwiązań w środowisku międzynarodowym.
Ćwiczenie CWIX 2025 odbędzie się w dniach 02-20.06.2025 r. w Joint Force Training Centre (JFTC) w Bydgoszczy.
Poprzedzone będzie trzema konferencjami planistycznymi i audytem bezpieczeństwa rozwiązań teleinformatycznych:
- Wstępna Konferencja Planistyczna (CWIX 2025 Initial Planning Conference) 12-15.11.2024 r. w Brasov (Rumunia);
- Główna Konferencja Planistyczna (CWIX 2025 Main Planning Conference) 28-31.01.2025 r. w Slagelse (Dania);
- Końcowa Konferencja Koordynacyjna (CWIX 2025 Final Coordination Conference) 25-28.03.2025 r. w Warszawie (Polska);
- Audyt bezpieczeństwa teleinformatycznego: termin i miejsce zostaną określone podczas Końcowej Konferencji Koordynacyjnej.
Cele i obszary zainteresowania SZ RP
Podczas ćwiczenia CWIX 2025 SZ RP planują skupić główny wysiłek na testowaniu i sprawdzaniu rozwiązań teleinformatycznych wdrożonych lub wdrażanych do Sił Zbrojnych RP.
Do najważniejszych celów ćwiczenia zaliczono:
- testowanie nowych zdolności Sił Zbrojnych RP do budowy federacyjnego systemu teleinformatycznego zgodnie z wymaganiami FMN Spiral 4, 5, 6 Specifications, umożliwiających realizację założeń „Day Zero Interoperability”;
- sprawdzenie zdolności eksploatowanych i modernizowanych rozwiązań narodowych do wymiany informacji z systemami koalicyjnymi we wszystkich domenach walki;
- kontynuowanie testów rozwiązań teleinformatycznych przewidywanych do wdrożenia w SZ RP;
- testowanie nowych, innowacyjnych rozwiązań wspierających zdolność SZ RP do dowodzenia w ramach współczesnego wielodomenowego pola walki, umożliwiających tzw. transformację cyfrową.
Mając na uwadze cele i propozycje zgłoszone przez jednostki i komórki organizacyjne MON Zespół do spraw planowania udziału strony polskiej w ćwiczeniu CWIX zdefiniował następujące obszary, tematy i zagadnienia do realizacji testów w ramach ćwiczenia CWIX 2025: TABELA 1. Obszary tematyczne ćwiczenia CWIX 2025.
Szczegóły i warunki dotyczące zgłoszeń TUTAJ.
Informacja prasowa