15 listopada br. francuska spółka Thales zaprezentowała stację radiolokacyjną dalekiego zasięgu Ground Master 400 Alpha (GM400α). W porównaniu z GM400, charakteryzuje się pięciokrotnie większą mocą przetwarzania, przy wykorzystaniu algorytmów uczenia maszynowego (sztucznej inteligencji) i ponad 10-procentowym zwiększeniem zasięgu instrumentalnego (Francja: Radary GroundFire 300 do produkcji).
Francuska spółka Thales zaprezentowała stację radiolokacyjną dalekiego zasięgu Ground Master 400 Alpha / Zdjęcie: Thales
Trójwymiarowy radar, wyposażony w antenę z aktywnym skanowaniem elektronicznym AESA (Active Electronically Scanned Array) w technologii azotku galu (GaN), pracującą w paśmie S, zapewniającą zasięg wykrywania celów aerodynamicznych do 515 km (278 mil morskich), charakteryzuje się zwiększonym poziomem zabezpieczeń cybernetycznych (SAMP/T NG do produkcji).
Przeznaczony jest do zapewniania jednolitego zobrazowanie sytuacji powietrznej (Recognized Air Picture, RAP) w czasie rzeczywistym, wykrywając i identyfikując takie cele jak samoloty (w tym trudnowykrywalne), pociski rakietowe (w tym hipersoniczne i balistyczne), śmigłowce oraz bezzałogowce. GM400α może też śledzić cele nisko lecące na bliskich dystansach, po cele wysokościowe na największych odległościach zasięgu instrumentalnego.
Wzrost powierzchni pokrycia, w porównaniu z GM400, wynosi ponad 20% i to bez wzrostu energii elektrycznej, wymaganej do zasilania nadajnika i odbiornika. Interwał skanowania przestrzeni powietrznej wynosi 6 sekund, a zakres w elewacji wynosi 40%. Producent zapewnia, że radar wymaga jedynie 30 godzin konserwacji rocznie, a średni czas pomiędzy poważnymi awariami wynosi ponad 3000 godzin, co zapewnia dostępność operacyjną na poziomie 98,5%. Urządzenie o masie 10 ton można transportować w standardowym 20-stopowym kontenerze ISO.
Serge Adrian, starszy wiceprezes ds. radarów lądowych w Thales, powiedział:
Będąc na wyposażeniu 17 państw na całym świecie, rodzina radarów Ground Master 400 jest niezawodnym i sprawdzonym urządzeniem w zakresie dozoru powietrznego. Architektura projektowania i przetwarzania oprogramowania GM400 Alpha ułatwia aktualizację obecnych systemów typu GM400, zapewniając odporność radarów na pojawiające się zagrożenia. Niektórzy z naszych klientów rozpoczęli już proces modernizacji swoich GM400.
Rodzina radarów AESA 3D dozoru przestrzeni powietrznej Ground Master obejmowała dotąd warianty oznaczone jako GM60, GM200 i GM400, które zostały opracowane przez Thales Raytheon System (TRS). Stacje współdzielą ze sobą około 80% komponentów, gdyż są oparte na platformie SR3D. W przypadku radarów GM400, Thales dostarczył klientom dotąd ponad 70 urządzeń, w ciągu 10 lat od wprowadzenia na rynek (Radary Thalesa w Gruzji).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.