15 listopada br. spółka Thales Polska, oddział francuskiej grupy Thales, poinformowała o podpisaniu listu intencyjnego z NASK o współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa organów bezpieczeństwa państwa polskiego, ochrony infrastruktury krytycznej oraz systemów automatyki przemysłowej.
NASK jest integratorem usług telekomunikacyjnych, powołanym przez NASK Państwowy Instytut Badawczy w 2017, w celu komercjalizacji prac naukowo-badawczych / Grafika: Thales Polska
Głównym celem współpracy będzie zapewnienie ochrony dla polskich podmiotów sektora energetycznego, ropy i gazu, farmacji oraz transportu, realizujących zobowiązania wynikające z Ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa i europejskiej Dyrektywy NIS.
Polska, tak jak cała Unia Europejska, podejmuje działania mające na celu zapewnienie społeczeństwu dostępu do podstawowych dóbr i usług takich jak niezakłócone dostawy energii elektrycznej, dostawy wody, bezpieczny transport zbiorowy itd. Zapewnienie ochrony kluczowym sektorom gospodarki, a co za tym idzie obywatelom oraz podmiotom gospodarczym to cel dla ekspertów z NASK i Thales.
Magdalena Nizik, Prezes Thales Polska, powiedziała:
Thales jest europejskim liderem cyberbezpieczeństwa, działając na rynku od wielu lat, realizując największe projekty w obszarze cyber dla światowych korporacji, rządów, instytucji europejskich oraz struktur NATO. Dostarczamy m.in. usługi Security Operation Centers z pięciu lokalizacji w Europie, Ameryce Północnej i Azji. Zatrudniamy ponad 2000 inżynierów zajmujących się bezpieczeństwem informacji. Zabezpieczamy transakcje bankowe, zapewniamy bezpieczną komunikację cywilną i wojskową, chronimy najważniejsze dla gospodarki obiekty (m.in. porty lotnicze i morskie, centra dowodzenia, centra zarządzania infrastrukturą lotniczą). Rozwiązania Thales wykorzystują m.in. własne technologie tożsamości cyfrowej, biometrii, szyfrowania danych czy identyfikacji zagrożeń w obszarze cyfrowym i fizycznym. Wierzymy, że korzystając ze wspólnych doświadczeń wraz z NASK sprostamy wyzwaniu jakim jest skuteczna ochrona instalacji i systemów krytycznych przed ingerencją największych przeciwników.
Robert Baranowski, p.o. prezesa zarządu NASK, dodał:
Na liście priorytetów w obszarze bezpieczeństwa naszego państwa, cyberbezpieczeństwo znajduje się na pierwszym miejscu. Realizując m.in. założenia Krajowych Ram Polityki Cyberbezpieczeństwa zapewniamy wysoki poziom bezpieczeństwa w organizacjach i firmach, także tych z sektora publicznego. Od lat funkcjonujemy na styku świata nauki i biznesu. Dysponujemy zapleczem analitycznym oraz badawczo-rozwojowym, a z Thales mamy idealną okazję wykorzystać swoje doświadczenie i umiejętności w obszarze cyberbezpieczeństwa zarówno na poziomie sektorowym jak i krajowym.
Thales i NASK dążą do nawiązania partnerskiej współpracy w celu efektywnego wykorzystania potencjału technicznego, ekonomicznego, zasobów ludzkich i unikalnych kompetencji. Wspólne cele chcą osiągnąć poprzez połączenie doświadczenia w usługach świadczonych między innymi na potrzeby organów bezpieczeństwa i porządku publicznego, bezpieczeństwa państwa oraz bezpieczeństwa jednostek infrastruktury krytycznej.
W ramach tego partnerstwa Thales oferuje innowacyjne rozwiązania i technologie oparte na tożsamości cyfrowej, biometrii, ochronie danych oraz bezpieczeństwie cyfrowym (systemy przetwarzania danych i zarządzania siecią oraz wspomagające decyzje w czasie rzeczywistym). NASK zapewni zaplecze analityczne i badawczo-rozwojowe oraz wykorzysta swoje doświadczenie w obszarze cyberbezpieczeństwa w branży i na poziomie krajowym.
Andrzej Bartosiewicz, dyrektor sprzedaży w Thales Polska, wskazuje:
Cyberataki o wymiarze międzynarodowym nie pozostawiają złudzeń. Nawet wyspecjalizowane, niezwykle skomplikowane i zautomatyzowane systemy produkcyjne narażone są na coraz bardziej śmiałe i niezwykle groźne działania grup hakerskich. Przykładem są m.in. ataki cybernetyczne na ukraiński system energetyczny w roku 2015 (zachodnia Ukraina) i ponownie w roku 2016 (Kijów), atak na rurociąg w USA w roku 2021, który spowodował braki paliwa na stacjach benzynowych w dużej części USA, liczne ataki na systemy uzdatniania wody (m.in. w roku 2020 w Izraelu, wielokrotnie w USA, ostatni w 2021 roku), atak na największego operatora transportu kontenerowego na świecie w 2017 roku i wiele innych. Takie zdarzenia ukazują jak ważny jest temat cyberbezpieczeństwa, a braki zabezpieczeń mogą przynieść katastrofalne skutki społeczne i gospodarcze. Thales ma ambicję stania się zaufanym partnerem Polski w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, dostarczającym dedykowane rozwiązania kluczowe dla zapewnienia suwerenności kraju.
Piotr Jagielski, szef działu rozwoju biznesu w NASK, podsumowuje:
Cyberataki dotyczą najczęściej infrastruktury informatycznej, ale mamy coraz więcej zapytań o rozwiązania dotyczące ochrony automatyki przemysłowej przed atakami z zewnątrz. Jesteśmy przygotowani, aby naszym klientom przedstawić propozycje takich rozwiązań i zaoferować kompleksowe podejście do zagadnień cyberbezpieczeństwa w przedsiębiorstwie. Projekty realizowane przez Thales Polska i NASK mają szansę poprawić bezpieczeństwo firm i organizacji w decydujących oraz krytycznych momentach.